តើពលករកម្ពុជាគួរត្រៀមខ្លួនយ៉ាងដូចម្តេច មុនសម្រេចចិត្តចេញទៅធ្វើការងារនៅក្រៅប្រទេស?
ភ្នំពេញ – របាយការណ៍​របស់ក្រសួងការងារ​ បានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្នមានពលករកម្ពុជា​ប្រមាណជាង​ ១លាននាក់​កំពុងបម្រើការងារ​នៅក្រៅប្រទេស ក្នុង​នោះ ជាង ៩០ភាគរយ​កំពុងធ្វើការ​នៅ​ក្នុងប្រទេសថៃ និង​ប្រមាណ ៧ភាគរយ​កំពុង​តែបម្រើ​ការងារ​នៅ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី អារ៉ាប៊ីសាអួឌីត ជប៉ុន សិង្ហបុរី ហុងកុង និង​សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះរបាយការណ៍របស់អង្គការពលកម្មពិភពលោក (ILO) ​បានបង្ហាញថា មានពលករកម្ពុជា​តិចតួចណាស់​ដែល​បានគេផ្តល់​ការងារ​ឱ្យ​ធ្វើស្រប​និង​ ជំនាញដែលពួកគេមាន ដោយ​ជាទូទៅធ្វើការសម្រាប់តែ​ប្រភេទការងារដែលមានប្រាក់កម្រៃទាបនៅ​ក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​ដែលប្រើ​កម្លាំង​កាយច្រើនជាង​ជំនាញ ។ របាយការណ៍បញ្ជាក់ថា ពលករទេសន្តប្រវេសន៍គេ​បាតុវាយតម្លៃថា មិន​មាន​បទពិសោធន៍ ឬមិនមានការ​បណ្តុះបណ្តាល​ផ្លូវការដែលឆ្លើយតប​ទៅនឹង​តម្រូវ​ការ​ជំនាញ។​ ដូច្នេះ តើពលករកម្ពុជា​គួរ​ត្រៀម​ខ្លួន​យ៉ាង​ដូចម្តេចមុន​នឹងសម្រេចចិត្តទៅធ្វើការងារ​នៅ​ក្រៅប្រទេស ?
បើតាមឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ចំណាកស្រុកដើម្បីធ្វើការ​ងាររយៈ​ពេលខ្លី អាចចាត់ទុកជាចំណាកស្រុកដោះទ័ល ប៉ុន្តែបើរយៈពេលវែងប្រជាពលរដ្ឋត្រូវរៀនជំនាញបច្ចេកទេសឱ្យបានច្បាស់លាស់ ។  ឯកឧត្តម​លើកឧទាហរណ៍ថា ពលករកម្ពុជា​ដែលបម្រើ​ការងារនៅ​ប្រទេ​សថៃ ទទួលបាន​ប្រាក់​ខែតិចជាងពលករកម្ពុជាដែលទៅបម្រើការងារនៅប្រទេស​កូរ៉េ ខណៈនៅប្រទេសកូរ៉េពលករ​បាន​បណ្តុះ​បណ្តាលជំនាញត្រឹមត្រូវ ។
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា លោក​មិន​លើកទឹកចិត្តឱ្យ​ពលករ​កម្ពុជា​ចេញទៅធ្វើការងារ​នៅក្រៅប្រទេស​នោះទេ ប៉ុន្តែប្រសិន​បើ​ពួកគាត់ទៅ ត្រូវ​ប្រាកដថា តើពួកគាត់ទៅធ្វើអ្វី​នៅទីនោះ ហើយពួកគាត់គួរ​មាន​ជំនាញ​ប្រាកដមួយ​នៅ​ក្នុង​ខ្លួន ។
“នៅពេល​ដែលពលករមានជំនាញ​ប្រាកដ​មួយ​នៅ​ក្នុង​ខ្លួន ហើយ​ទៅធ្វើការងារ​នៅ​ប្រទេស​ដែល​លូតលាស់ជាងយើង នោះមានន័យថា ពួកគាត់​ទៅអភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញបន្ថែម លើសពី​ការ​គ្រាន់តែទៅរកលុយដើម្បីបំពេញ​សេដ្ឋកិច្ចខ្លួន ! ពលករកម្ពុជា​នឹង​ទទួលបានទាំងថវិកា ទាំងចំណេះជំនាញ ហើយ​ពេល​ពួកគាត់ត្រឡប់មក​ប្រទេសកម្ពុជា​វិញ ពួកគាត់អាចបង្កើតមុខរបរ ឬធ្វើការ​ងារពាក់ព័ន្ធនឹងជំនាញរបស់គាត់បាន”
យ៉ាងណាក៏ដោយបើតាមលោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ ល្គឹកណាពួកគាត់អាចធ្វើបែបនេះបាន លុះត្រាតែពលករ​កម្ពុជា​មាន​ជំនាញមូលដ្ឋានពីក្នុងស្រុកទៅ ដូច្នេះ​លោកលើកទឹកចិត្ត​ដល់ពលករ​កម្ពុជា មុន​ធ្វើចំណាកស្រុកចេញទៅធ្វើការងារនៅក្រៅប្រទេស គួរ​តែមានជំនាញជាមុនសិន ដោយវា​នឹង​ផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់យើងដូចជា ទី១ អាចរកលុយបានច្រើនជាងអ្នកអត់ជំនាញ និង ទី២ ពលករកម្ពុជាអាចចាប់ជំនាញថ្មីពីប្រទេសគេ មកអភិវឌ្ឍន៍​ខ្លួន​ឯងបាន ៕