ព្យាយាមសម្រេចកិច្ចការអ្វីមួយទម្រាំទទួលបានលទ្ធផលសម្រេចតាមបំណងចង់បានវាពិតជាពិបាក ហេតុនេះហើយទើបមនុស្សមួយចំនួនធ្វើអ្វីបានតែមួយភ្លែតៗហើយក៏បោះបង់។ អ្នកស្រី គីម ស៊ីដដាវីស សាស្រ្តាចារ្យនៅសាកលវិទ្យាភូមិន្ទភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា យុវជនគួរការតាំងចិត្តព្យាយាមឱ្យបានខ្ពស់ ប្រសើរជាងមានសន្ទុះចិត្តធ្វើអ្វីបានតែមួយឆាវៗ ហើយបោះបង់គោលបំណងរបស់ខ្លួនទាំងមិនទាន់ប្រឹងប្រែងឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព។
អ្នកស្រី គីម ស៊ីដដាវីស បានបញ្ជាក់ថា គ្រប់ឧបសគ្គទាំងអស់ក្នុងដំណើរជីវិតសុទ្ធតែមានដំណោះស្រាយ ប៉ុន្តែដំណោះស្រាយដ៏ល្អប្រសើរអាស្រ័យលើស្ថានភាពជាក់ស្តែង និងរបៀបដោះស្រាយបញ្ហារបស់បុគ្គលម្នាក់ៗ។ មនុស្សដែលធ្វើបានតែមួយឆាវៗមិនមែនមានន័យថា ពួកគាត់ជាមនុស្សមិនល្អ ឬមនុស្សមិនបានការនោះទេ ប៉ុន្តែប្រហែលជាពួកគាត់មិនដឹងថាហេតុអ្វីពួកគាត់កំពុងគិតតែប៉ុណ្ណោះ។
“អ្នកដែលធ្វើ្វអ្វីបានតែមួយឆាវៗ ពួកគាត់អាចនឹងមានការផ្លាស់ប្ដូរលឿនដោយសារមិនដឹងអំពីខ្លួនឯងច្បាស់ ស្ដាប់សម្ដីអ្នកដទៃច្រើនពេក រំពឹងទុកខ្ពស់ពេក ដូច្នេះនៅពេលជួបធ្វីដែលលំបាកធ្វើឱ្យពួកគាត់ឈប់ និងឆាប់ចុះចាញ់ភ្លាមៗ”
អ្នកស្រី គីម ស៊ីដដាវីស
អ្នកអប់រំរូបនេះបានបន្ថែមថា យុវជនគួរតែរកចំនុចពិសេសរបស់ខ្លួនឯង ដោយអ្នកខ្លះអាចពូកែច្រៀង តន្ត្រី និងអ្នកខ្លះពូកែនិយាយជាដើម។ បើរកចំណុចពិសេសមិនទាន់ឃើញ អាចស្វែងរកចំណុចពិសេសនៃចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់ខ្លួន។ នៅពេលបុគ្គលស្គាល់ខ្លួនឯងច្បាស់នោះនឹងធ្វើការងារអ្វីដែលខ្លួនស្រលាញ់ និងចូលចិត្តបានយ៉ាងប្រសើរ។
“យុវជនត្រូវផ្ដោតលើរឿងដែលពួកគាត់កំពុងធ្វើ រឿងបច្ចុប្បន្នដោយមិនខ្វល់អតីតកាល និងអនាគតនោះទេ”
ចំណែករឿងរ៉ាវបន្តទៅថ្ងៃអនាគត អ្នកមានបទពិសោធអប់រំជាច្រើនឆ្នាំរូបនេះ បានបញ្ជាក់យ៉ាងខ្លីថា យុវជនមិនគួររំពឹងខ្ពស់ពេលលើអ្វីដែលមិនទាន់កើតឡើងនោះទេ ត្រូវតាំងចិត្តឱ្យបាននឹងនរធ្វើកិច្ចការអ្វីមួយដែលខ្លួនចង់បានពិតប្រាកដ៕