ដំណាក់កាលបិទខ្ទប់តំបន់ដោយសារកូវីដ ប្រជាពលរដ្ឋគួរពិនិត្យមើលព័ត៌មានឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ
ភ្នំពេញ៖ នៅក្នុងដំណាក់កាលបិទខ្ទប់តំបន់មួយចំនួនក្នុងរាជនីធានីភ្នំពេញ និងក្រុងតាមខ្មៅខេត្តកណ្តាល​ ខណៈជំងឺផ្លូវដង្ហើមកូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាលនៅក្នុងសហគមន៍ ការទទួលព័ត៌មានច្បាស់លាស់ជុំវិញបញ្ហាកូវីដ ចាំបាច់សម្រា​ប់​ប្រជា​ពលរដ្ឋគ្រប់រូប។ តាមរយៈអ្នកសារព័ត៌មាន និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយគ្រប់ទម្រង់ត្រូវរាយការណ៍ព័ត៌មានពិត ហើយសាធារណជនគួរពិនិត្យមើលព័ត៌មានឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ចៀសវាងការភ័ន្តច្រឡំធ្វើស្ថានការណ៍កាន់តែពិបា​កឡើង។ នេះបើតាមឯកឧត្តម ឆាយ សុផល អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន។
ឯកឧត្តម ឆាយ សុផល អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន ជាសាស្រា្តចា្យផ្នែកសារព័ត៌មាន បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“នៅក្នុងដំណាក់កាលនេះបើប្រជាពលរដ្ឋទទួលបានព័ត៌មានពិត ឬព័ត៌មានក្លែងក្លាយនោះនឹងធ្វើឱ្យច្របូកច្របល់ ភ័យស្លន់ស្លោខ្លាំង ដូច្នោះមហាជនត្រូវពិនិត្យមើលព័ត៌មានដែលមានប្រភពច្បា​ស់លា​ស់​ពីស្ថាប័នព័ត៌មានដែលយើងអាចទុក្ខចិត្តបាន​ រួមទាំងផ្ដល់ព័ត៌មានមិនបំប៉ោង មិនបំភ្លៃ ប្រកាន់ការពិត និងមានការគោរពច្បាប់”។
ឯកឧត្តមបាន ឆាយ សុផល បានថ្លែងមកកាន់ AMS ថា ពេលនេះប្រជាពលរដ្ឋគួរ​ផ្ទៀតផ្ទាត់ព័ត៌មានលើគេហទំព័រព័ត៌មាន ឬបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយរបស់​ក្រសួងសុខាភិបាល ទីភ្នាក់ងាសារព័ត៌មានជាតិ និងពិនិត្យមើលឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយជាមុនសិន ដើម្បីធានាថាព័ត៌មានដែលបានចេញផ្សាយនោះជាព័ត៌មានពិត មានប្រយោជន៍ ឬដឹងថាជាព័ត៌មានក្លែងក្លាយអាចប៉ះពាល់ដល់ខ្លួនឯង និងសង្គម។
សាស្ត្រាចារ្យអប់រំផ្នែកសារព័ត៌មានមួយរូបនេះ បានបន្ថែមថា​ នៅក្នុងដំណាល់បិទខ្ទប់នេះ ប្រជាពលរដ្ឋចង់ដឹងពីដំណើរវិវឌ្ឍន៍នៃស្ថានភាពជំងឺកាចសាហាវមួយនេះ ការត្រៀមខ្លួនប្រុងប្រយ័ត្ន និងស្ថិតិអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩។ ព័ត៌មានពិតនឹងផ្តល់ទំនុកចិត្តដល់ប្រជាពលរដ្ឋ។
“តួនាទីសំខាន់របស់អ្នកសារព័ត៌មាននៅក្នុងពេលនេះ គឺត្រូវផ្ដល់ព័ត៌មានកាន់តែលឿនប្រកបដោយគុណភាពនៃការពិតជូនប្រជាពលរដ្ឋ ! អ្នកសារព័ត៌មានពេ​ល​ទៅរាយការណ៍ក៏ត្រូវមានការប្រុងប្រយ័ត្ន គោរពច្បាប់ មានលិខិតអនុញ្ញាតអំពីក្រសួងព័ត៌មានឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ធ្វើខ្លួនដោយវិជ្ជាជីវៈក្រមសីលធម៌ និងអនុវត្ត៣កុំ ៣ការពារឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន ដើម្បីសុវត្ថិភាព និងជៀសផុតពីជំងឺកូវីដ-១៩នេះ”។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែមេសាកន្លងទៅ ក្លិបអ្នកកាសែតកម្ពុជា បានចេញសេចក្តីអំពាវនាវ​ទៅកាន់អ្នកសារព័ត៌មានគួរប្រកាន់ខ្ជាប់វិជ្ជាជីវៈរបស់ខ្លួនឱ្យបានត្រឹមត្រូវក្នុងនាមជាអ្នកសារព័ត៌មាន រាយការណ៍ព័ត៌មាន ឬចែកចាយព័ត៌មានទៅកាន់សារធារណជន។
សូមជម្រាបថា នៅក្នុងស្ថានភាពកូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាលក្នុងសហគមន៍នេះ ក្រសួងព័ត៌មានបានក្រើនរំលឹកទៅដល់អ្នកសារព័ត៌មានឱ្យផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានដែលប្រភពច្បាស់លាស់ គោរពច្បាប់របរសារព័ត៌មាន ប្រសិនបើជនណាប្រព្រឹត្តផ្ទុយពីនេះ នឹងទទួលខុសត្រូវចំពោះមុខច្បាប់ជាធរមាន៕
អ៊ីស្រាអែល ចង់ចូលរួមអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា តាមរយៈ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍
ប្រទេស​អ៊ីស្រាអែល បានបង្ហាញពីបំណង ចង់រួមចំណែក​ជំរុញការ​អភិវឌ្ឍវិស័យ​អប់រំនៅ​កម្ពុជា តាមរយៈការ​​នាំ​យក​ជំនាញ​ឈានមុខគេ​ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍​។
ស្ថាបនិក “បំណង” ក្លាយខ្លួនជាម្ចាស់ក្រុមហ៊ុនធុរកិច្ចថ្មីឌីជីថល នៅសិង្ហបុរី
កញ្ញា សេង រ័ត្នសេដ្ឋាមុនី ជាសហស្ថាបនិក Bamnang (បំណង) បានក្លាយជា​ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុនធុរកិច្ច​ឌីជីថលពី​កម្ពុជា​តែមួយគត់ដែលត្រូវបានជ្រើសរើស​ឲ្យ​ចូលរួមក្នុងកម្មវិធី Business Innovations Generator (BIG)