គំនិតស្ថាបត្យករវ័យក្មេង រចនាផ្សារកណ្ដាលផ្ដោតលើតម្រូវការប្រជាជនទូទៅ ជាប់ពានរង្វាន់ស្នាដៃរចនាសហគមន៍ឆ្នាំ២០២៤
ក្រុម OTHER011 ដែល​មានសមាជិក​ចំនួន៧នាក់ សុទ្ធសឹងតែជា​ស្ថាបត្យករវ័យ​ក្មេង មកពីវេទិកាអនាគត បានជាប់ពានរង្វាន់លេខ១ ក្នុងការប្រកួតប្រជែងស្នាដៃរចនាសហគមន៍ឆ្នាំ២០២៤ ប្រធានបទ «ភូមិ១ សហគមន៍១» សម្រាប់ការរចនាទីតាំងផ្សារកណ្ដាល ដោយផ្ដោតលើតម្រូវការប្រជាជនទូទៅ។
លោក សេស អរុណសក្កដា ជាស្ថាបត្យករ និងជាអ្នកស្រាវជ្រាវ នៃវេទិកាអនាគត និងជាប្រធានក្រុម OTHER011 និយាយថា លក្ខណៈពិសេសនៃការរចនាផ្សារកណ្ដាល ដែលគណៈកម្មការ​បានផ្តល់ពិន្ទុ​ខ្ពស់រហូតអាចទទួលបានជ័យលាភីឯក នៃ​ការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ស្នាដែ​រចនា​សហគមន៍​ឆ្នាំ២០២៤ រៀបចំ​ដោយ​សមាគម​ អ្នកវិនិយោគ​ អ្នកសាងសង់​ និងស្ថាបត្យកម្ពុជា​ គឺជាភាពសាមញ្ញ ដែលមិនគិតទៅលើអ្វីដែលឡូយឆាយពេក ប៉ុន្តែជារូបភាពមួយដែលអាចកើតមានឡើងជាក់ស្ដែង ផ្ដោតលើតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ អ្នកប្រើប្រាស់ផ្សារ អតិថិជន និងអាជីវករផ្ទាល់។ លោក អរុណសក្កដា បន្តថា ក្រុមរបស់លោកបានទៅសិក្សាទីតាំងផ្សារដោយផ្ទាល់តាមរយៈការសម្ភាសន៍អាជីវករយ៉ាងច្បាស់លាស់ ទើបចេញជាគំនិតរចនានេះឡើង ដើម្បីជួយសម្រួលតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ។
ស្ថាបត្យករវ័យក្មេងរូបនេះ លើកឡើងថា ប្រសិនជាយើងចង់បានសហគមន៍មួយដែលមានភាពស្អិតរមួតជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ គឺយើងត្រូវរៀបចំផ្ទះសម្បែង អគារ ផ្លូវសាធារណៈ ឱ្យមានលក្ខណៈមួយដែលប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានអាចចូលរួមបាន។ ឧទាហរណ៍ ការរចនាផ្សារ គឺមិនមែនសម្រាប់តែអាជីវករតែមួយប្រភេទនោះទេ សូម្បីតែអ្នកលក់ចល័ត អ្នកលក់បន្លែតាមផ្លូវ អ្នករត់កង់បី អ្នករត់ស៊ីក្លូ ដែលមកផ្សារទិញប្រចាំថ្ងៃ ឬអ្នកមកលេង ក៏ត្រូវគិតគូរតាមតម្រូវការរបស់គាត់ទាំងចាស់ ទាំងក្មេង។
ផ្សារកណ្តាល គឺជាទីតាំង​១ ក្នុង​ចំណោមទីតាំងទាំង៣ នៃ​គម្រោង សម្រាប់​ការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ស្នាដៃ​រចនា​សហគមន៍​ឆ្នាំ​២០២៤។ ផ្សារកណ្តាលមិនត្រឹមតែ​ជាកន្លែង​ធ្វើពាណិជ្ជកម្ម​ប៉ុណ្ណោះទេ ក៏​ប៉ុន្តែក៏ជាមជ្ឈមណ្ឌលវប្បធម៌ផងដែរ។ ផ្សារនេះ​ត្រូវ​បានបង្កើតឡើង​តាំងតែពីសម័យ​កម្ពុជា​ក្រោម​អាណានិគមបារាំង ដោយ​គ្រានោះ​ផ្សារកណ្តាល​បាន​ក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌល​កណ្តាលសម្រាប់ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម។ បន្ទាប់ពី​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ឯករាជ្យ​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៥៣ ផ្សារកណ្តាល​បានបន្ត​ធ្វើជា​មជ្ឈមណ្ឌល​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​ដ៏​សំខាន់។ ក្រោយ​ការ​ដួលរលំ​នៃរបបខ្មែរក្រហម ផ្សារកណ្តាល​ត្រូវ​បានសាងសង់ឡើងវិញ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩០ ហើយមកទល់បច្ចុប្បន្នផ្សារកណ្តាលមានសភាពចាស់ និង​កន្លែងលក់ដូរ​ដ៏​ច្របូក​ច្របល់ ប៉ុន្តែនៅ​តែជាផ្សារដ៏​មមាញឹក ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីសារៈសំខាន់​ដ៏​យូរអង្វែង​នៃទីផ្សារ​ក្នុង​ស្រុក​នៅ​ក្នុងសង្គម​កម្ពុជា។