អង្គការ​ទស្សនៈពិភពលោក ជួយ​កែប្រែជីវភាពពលរដ្ឋជាង១២ម៉ឺននាក់ និង​លើក​កម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ កុមារជាង៤ម៉ឺននាក់ នៅស្រុកចំនួន៤
ប្រជាពលរដ្ឋ​ជាង​១២ម៉ឺននាក់ រួមទាំង​កុមារជាង ៤ម៉ឺន​៥ពាន់នាក់ រស់​នៅ​ក្នុងស្រុកចំនួន៤ គឺស្រុក​គីរីវង់ គូលែន សូត្រនិគម និងប្រាសាទបល្ល័ង្ក ទទួលបានកែប្រែជីវភាព ក្រោម​គម្រោង​របស់អង្គការ​ទស្សនៈពិភពលោក។
តាមរយៈ​សេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មាន អង្គការ​ទស្សនៈពិភពលោក បានបញ្ជាក់ថា ក្នុងរយៈពេល​១៥ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ខ្លួន​បានជួយ​ដល់ប្រជាជន​ក្នុងភូមិ​ចំនួន ១០៣ ក្នុងឃុំ​ចំនួន១៥ នៃស្រុកចំនួន៤ តាមរយៈ​ការ​លើក​កម្ពស់​ភាពជាម្ចាស់មូលដ្ឋាន និង​និរន្តរភាព។ ក្នុងអំឡុងពេលនោះ កុមារងាយរងគ្រោះបំផុតចំនួន ២៤ ០៧៣ នាក់ និងគ្រួសាររបស់ពួកគេបានទទួលការគាំទ្រដើម្បីជំនះភាពក្រីក្រ តាមរយៈគម្រោងដោះស្រាយកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ ការទទួលបានសុខភាព និងអនាម័យ ការកែលម្អការអប់រំ ការពង្រឹងសិទ្ធិអំណាចយុវជន និងការការពារកុមារពីការរំលោភបំពាន និងការកេងប្រវ័ញ្ច។
លោក ជេនេស អ៊ីម៉ានូអ៊ែល ហ្គីនទីញ នាយកប្រចាំប្រទេសអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា «យើងប្រារព្ធរឿងរ៉ាវនៃការផ្លាស់ប្តូរនៅកម្រិតបុគ្គល គ្រួសារ សហគមន៍ និងសង្គម ដែលកើតចេញពីភាពជាដៃគូរឹងមាំជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ និងចក្ខុវិស័យរួមគ្នាសម្រាប់សុខុមាលភាពកុមារ។ នេះគឺជារឿងរ៉ាវនៃក្តីសង្ឃឹម ភាពធន់ និងការសហការរបស់យើង។ យើងមានទំនុកចិត្តលើផលវិជ្ជមានប្រកបដោយនិរន្តរភាពដែលយើងបានអនុវត្ត និងការផ្លាស់ប្តូរយូរអង្វែងដែលយើងបានឃើញក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមកនេះ។ អង្គការទស្សនៈពិភពលោក មានមោទនភាពដែលបានក្លាយជាផ្នែកមួយនៃដំណើរនេះ ហើយបានបន្សល់ទុកនូវសហគមន៍ដែលត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីបន្តភាពរីកចម្រើន»។
អ្នកស្រី សុភី សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាឃុំនៅឃុំថ្មី នៃស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ បានរំឮកថា កាលពីមុនសហគមន៍របស់អ្នកស្រីប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាជាច្រើន ដោយសារការយល់ដឹងពីសុខភាព និងអនាម័យនៅមានកម្រិត ហើយធ្វើឱ្យមានជំងឺជាច្រើន។ វត្តមានរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោក បាននាំឱ្យមានការកែលម្អក្នុងវិស័យផ្សេងៗដូចជា សុខាភិបាល ការអប់រំ ការការពារកុមារ រដ្ឋបាលឃុំ សង្កាត់ និងការចូលរួមរបស់ពលរដ្ឋ។ អង្គការទស្សនៈពិភពលោក ក៏បានពង្រឹងចំណេះដឹងរបស់សមាជិកសហគមន៍របស់យើង ជាពិសេសផ្តោតលើស្ត្រី និងកុមារ។
លោក អៀម ញឹម ប្រធានសហគមន៍កសិកម្មនៅឃុំតាអូរ ស្រុកគីរីវង់ ខេត្តតាកែវ មានប្រសាសន៍ថា «នៅពេលដែលសហគមន៍យើងបានយល់ដឹងពីការដាំបន្លែ ពួកគាត់អាចដាំដុះដំណាំបានពី ២ ទៅ ៣ ដងក្នុងមួយឆ្នាំ ហើយលទ្ធផលនេះបានធ្វើឱ្យជីវភាពរស់នៅកាន់តែប្រសើរឡើង ដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់មានលទ្ធភាពបញ្ជូនកូនទៅសាលារៀន និងកាត់បន្ថយការធ្វើចំណាកស្រុក»។
អ្នកស្រី រស់ ពិសី គ្រូបង្រៀនបឋមសិក្សា ដែលបានក្លាយជាគ្រូឧទ្ទេសស្រុក បន្ទាប់ពីទទួលការបណ្តុះបណ្តាលលើផ្នែកដូចជា អំពីវិធីសាស្រ្ត លើកកម្ពស់ការអានរបស់សិស្ស ការអប់រំបែបវិជ្ជមាន ការគ្រប់គ្រងបណ្ណាល័យ និងប្រឹក្សាគរុកោសល្យ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា «សិស្សមានការរីកចម្រើន ហើយយើងប្តេជ្ញាចិត្តសហការជាមួយសហគមន៍ និងអាជ្ញាធរដើម្បីបន្តលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំសម្រាប់សិស្សរបស់យើង»។
លោកស្រី គាន គឹមស៊ាន ក្រុមប្រឹក្សាឃុំសាគ្រាម ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ខេត្តកំពង់ធំ មានប្រសាសន៍ថា «អំពើហិង្សាក្នុងគ្រួសារត្រូវបានកាត់បន្ថយប្រមាណ ៨០% ។ កុមារត្រូវបានការពារដោយមានការគាំទ្រពីដៃគូរបស់អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ហើយបុគ្គលិករដ្ឋបាលឃុំរបស់យើង បានបង្កើតបណ្តាញការពារកុមារ ដូចយ៉ាងគណៈកម្មាការឃុំទទួលបន្ទុកកិច្ចការនារី និងកុមារ (CCWC)។ បច្ចុប្បន្ននេះ យើងដឹងកាន់តែច្បាស់ពីរបៀបក្នុងការផ្ទេរករណីរំលោភបំពានទៅកាន់សេវាដែលត្រឹមត្រូវ»។
អង្គការទស្សនៈពិភពលោក កំពុងប្រតិបត្តិការនៅក្នុងកម្មវិធីតំបន់ចំនួន ៣៩ ដែលគ្របដណ្តប់ឃុំចំនួន ១០៤៣ និង ១២៣ ស្រុក/ ខណ្ឌ ក្នុង ២០ ខេត្ត និងរាជធានីភ្នំពេញ។ នៅឆ្នាំ ២០២៣ ក្នុងនាមជាទីភ្នាក់ងារលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពកុមារ អង្គការទស្សនៈពិភពលោក បានផ្តល់ផលដល់ប្រជាពលរដ្ឋចំនួនជាង ៣ លាន ២ សែន នាក់ ក្នុងនោះមានកុមារចំនួន ១ លាន ៥ សែន នាក់។ អង្គការ បានប្តេជ្ញាចិត្តដើម្បីសម្រេចបាននូវសុខុមាលភាពប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់កុមារា និងកុមារីចំនួន ៥ លាន នាក់នៅឆ្នាំ ២០២៧ តាមរយៈការរួមចំណែកដោយផ្ទាល់ដល់យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណជាតិរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព៕