ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំនេះ ធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ «រៀនឱ្យចប់ ឱ្យចេះ ឱ្យ​មានការងារ»
រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​កំណត់​យក​ថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ជាទិវា​ជាតិអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ក្នុងគោលបំណង​ដើម្បីលើក​កម្ពស់​ការអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ និង​ធ្វើការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ទៅ​ដល់សិស្សានុសិស្ស និស្សិត យុវជន មាតាបិតា អាណាព្យាបាល និងផ្នែកឯកជន ឱ្យបានយល់អំពី​សារៈសំខាន់ នៃ ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ» ហៅថា ធីវេត (TVET) ។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០០៤នេះ ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ក្រោមប្រធានបទ «TVET រៀនឱ្យចប់ ឱ្យចេះ ឱ្យមានការងារ»។
ប្រធានបទ នៃទិវាជាតិ​អប់រំបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំនេះ គឺស្របតាមយុទ្ធសាស្រ្ត​បញ្ចកោណ​ដំណាក់កាលទី១ ដែលបាន​កំណត់អាទិភាពគន្លឹះទី១ មនុស្ស ដោយបានផ្តោត​សំខាន់​លើ​ការ​កសាង និង​អភិវឌ្ឍមូលធន​មនុស្ស​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព សមត្ថភាព ជំនាញវិជ្ជាជីវៈច្បាស់លាស់ គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និង​ភាពប្រកួតប្រជែង​ខ្ពស់ ដោយ​សម្រេច​ឱ្យ​បាន​នូវគោលដៅ «ពលរដ្ឋ​ម្នាក់មានជំនាញ​មួយ​យ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត»។
កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ជាផ្លូវការ កម្មវិធី «ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ជូន​ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយរងហានិភ័យ​នៅទូទាំងប្រទេស» ចំនួន​ប្រមាណ ១,៥លាននាក់ ដែលមានចក្ខុវិស័យ​ច្បាស់លាស់ និង​មុតស្រួចក្នុង «ការផ្តល់នូវជំនាញ​មួយ​យ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត ដល់យុវជន​មក​ពីគ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ក្នុងកម្រិតសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈមួយ ដើម្បីទទួលបាន​ឱកាស​ការងារ និងឬបង្កើតការងារ​ដោយ​ខ្លួនឯងប្រកប​ដោយ​ភាពម្ចាស់ការ មានគុណភាព និង​ផលិតភាពខ្ពស់ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ ដោយឆ្លើយតបបានតាមតម្រូវការ​ទីផ្សារ​ប្រកប​ដោយចីរភាព ភាពធន់ និង​បរិយាបន្ន»។
ចំពោះ​មុខ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បាន និង​កំពុង​អនុវត្ត​ ដោយ​កំណត់​យកវិស័យអាទិភាពចំនួន១០វិស័យ​ស្មើនឹង ៣៨មុខជំនាញក្នុងជំហានទី១ ត្រូវអនុវត្តដោយ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និង​ជំនាញ​ដូនតា​ចំនួន១០មុខជំនាញ ត្រូវ​អនុវត្ត​ដោយ​ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រសិល្បៈ។
ដើម្បី​ឱ្យ​ការរៀបចំទិវាជាតិនេះ ប្រព្រឹត្តទៅ​ដោយ​រលូន ក្នុងសារាចរណែនាំស្តីពី​ការ​រៀបចំទិវាជាតិអប់រំ បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៧ ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានណែនាំ​ទៅ​ដល់​ក្រសួងការងារ​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ សហការ​ជាមួយ​​ក្រសួង​ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីធ្វើការផ្សព្វផ្សាយឱ្យ​បានទូលំទូលាយ​នៅទូទាំងប្រទេស, រដ្ឋបាលខេត្តនីមួយៗ​ត្រូវ​រៀបចំទិវាជាតិ​អប់រំបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៧ ដោយមានការ​ចូលរួមពីមន្ទីរការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ សាធារណៈ ឯកជន និងអង្គការ សមាគម ដែលស្ថិត​ក្នុងដែនដីរបស់ខ្លួន ទន្ទឹមនឹងនេះ ត្រូវមានចលនា​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួមពីវិស័យឯកជន ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ សហគ្រាស និង​គ្រឹះស្ថាន​នានា​ផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏អំពាវនាវ​ដល់​ក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានា ជាពិសេសរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ត្រូវ​ចូលរួម​សហការ​គាំទ្រ និង​អនុវត្ត​កម្មវិធីគោលនយោបាយ​អាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ជាពិសេស​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស​ដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ព្រមទាំង​បុគ្គល នៃសេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅប្រព័ន្ធ និង​ក្នុងប្រព័ន្ធ ដោយ​ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យ​បានទូលំទូលាយ និង​មានប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់ ដើម្បីជំរុញ​យុវជន​ឱ្យ​មក​ចុះឈ្មោះចូលរៀនក្នុងកម្មវិធី​កាន់តែច្រើនឡើង។ ក្នុងនោះ​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈទាំងអស់ ត្រូវ​ជំរុញ​គ្រូបច្ចេកទេស​ឱ្យ​បង្កើន​ការ​ស្រាវជ្រាវ និង​កិច្ចសហការ​ជាមួយសហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម ដើម្បីទទួលបាន​នូវ​ចំណេះដឹងថ្មីៗទាក់ទងនឹងបច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយ ដែលជាតម្រូវ​ការទីផ្សារការងារជាក់ស្តែង ហើយ​ធ្វើ​ការ​ផ្ទេរចំណេះដឹងទាំងនោះ តាមវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព ក្នុងការជួយ​បង្ហាត់បង្រៀនដល់​សិស្ស និស្សិត​ឱ្យ​ងាយយល់ ស្រួលចាំ ឆាប់ចេះ និងអាចអនុវត្តបានប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់។
រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏​បានអំពាវនាវផងដែរ​ដល់​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថានទាំងអស់ ចូលរួមគាំទ្រ និង​សហការ​ជាមួយ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ផ្តល់​ឱកាស​ដល់សិស្ស និស្សិត​បាន​ចុះអនុវត្ត​កម្មវិធីហាត់ការ និង​កម្មសិក្សា ដោយផ្សារភ្ជាប់​ទ្រឹស្តី​ជាមួយ​ការ​អនុវត្ត​ជាក់ស្តែង ក្នុងន័យ​លើក​កម្ពស់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជំនាញ ដើម្បី​មានឱកាសជ្រើសរើស​សិស្ស និស្សិត ដែលកំពុងហាត់ការ ឬអនុវត្តកម្មសិក្សា​ដែលយល់អំពីការងារ​ស្រាប់​មក​ធ្វើជាបុគ្គលិក​របស់ខ្លួន។ ចំណែកអាណាព្យាបាល មាតាបិតា និងភាគីពាក់ព័ន្ធនានា សូមចូលរួម​ជំរុញ​កូន ឬយុវជន​ឱ្យ​មក​ចុះឈ្មោះ​ចូលរៀន​ក្នុងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ពួកគាត់​ឱ្យ​សិក្សា​កម្មវិធី​នេះ​ឱ្យបានចប់សព្វគ្រប់​ស្របតាមអភិក្រម «រៀន​ឱ្យចប់ ឱ្យចេះ ឱ្យមានការងារ»៕