រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ ការឱ្យកុមារចូលរៀននៅមតេយ្យសិក្សា គឺជាការវិនិយោគឱ្យពួកគេមានបំណិនផ្នែកសង្គម
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជារដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការបញ្ជូនកុមារឱ្យចូលរៀននៅមតេយ្យសិក្សា គឺជាការវិនិយោគមួយដើម្បីឱ្យកុមារមានបំណិនផ្នែកសង្គម ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា បំណិននេះ គឺមិនមែនជាបំណិនខាងផ្នែករៀនសូត្រទេ តែជួយដល់ពួកគេកុំឱ្យខ្លាចសាលារៀន និងចូលចិត្តការរៀនសូត្រ។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា តាមការសិក្សា គេរកឃើញថា ប្រសិនបើកុមារបានចូលរៀនមតេយ្យសិក្សា គឺគេអាចនឹងរៀនចប់បឋមសិក្សា មធ្យមសិក្សា ហើយក៏ឈានដល់ឧត្តមសិក្សាថែមទៀត ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ប្រសិនបើយើងបញ្ជូនកូនឱ្យទៅសាលានៅអាយុ៦ឆ្នាំ គឺគេអាចនឹងខ្លាចសាលា ហើយយំ ប៉ុន្តែបើគេចូលរៀនតាំងពីតូច ដោយគ្រូនឹងបង្រៀនច្រៀង រាំលេងសប្បាយ ជាវិធីសាស្រ្តដើម្បីឱ្យក្មេងចូលចិត្តសាលា និងចូលចិត្តការរៀនសូត្រ ដូច្នេះចាំបាច់ណាស់ដែលកុមារត្រូវចូលសាលាមតេយ្យ មុននឹងបន្តទៅដល់បឋមសិក្សា។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំឱ្យដឹងថា នៅមតេយ្យសិក្សា គឺមានវិធីសាស្រ្តជាច្រើននៅក្នុងការបង្រៀន ក្នុងនោះក៏មានវិធីសាស្រ្ត ម៉ុនតេសូរី (Montessori) ដោយអនុញ្ញាតឱ្យកុមារលេងដោយសេរី ហើយតាមរយៈការលេងនេះ គ្រូនឹងបង្រៀនឱ្យចេះចែករំលែក ឱ្យមានភាពក្លាហាន ដែលគេហៅថា បំណិនសង្គម ដោយជាបំណិនមួយសំខាន់នៅក្នុងការរស់នៅ ក៏ដូចជាការរៀនសូត្រ។
ឯកឧត្តម ប្រាក់ កុសល ប្រធាននាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូច នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការសិក្សានៅថ្នាក់មត្តេយ្យសិក្សាពិតជាមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងសម្រាប់កុមារ ព្រោះមួយជីវិតដំបូងរបស់មនុស្សមុនអាយុ៦ឆ្នាំនេះ ជាពេលវេលាដែលកោសិកាខួរក្បាលអភិវឌ្ឍខ្លាំងក្លាជាងវ័យណាទាំងអស់ដែលទាមទារឱ្យឪពុកម្ដាយ គ្រួសារ សហគមន៍ និងសង្គមជាតិទាំងមូលយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើការវិនិយោគចំពោះកុមារតូច។ នេះមានន័យថា ចាប់តាំងពីវ័យកុមារនៅក្នុងទារកដ្ឋាន (សូន្យឆ្នាំ) មកដល់វ័យមត្តេយ្យសិក្សាគឺមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ដើម្បីកសាងនូវមូលធនមនុស្សដ៏រឹងមាំ គឺចាំបាច់ត្រូវចាប់ផ្ដើមពីកុមារតូច។
ប្រធាននាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូចនៃក្រសួងអប់រំ រូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ប្រសិនជាឪពុកម្ដាយឬអាណាព្យាបាលយកចិត្តទុកដាក់បញ្ជូនកូនឱ្យចូលរៀននៅមត្តេយ្យសិក្សាចាប់ពីអាយុ៣ឆ្នាំ ពួកគេនឹងបានផ្សាំខ្លួននៅថ្នាក់មត្តេយ្យសិក្សារហូតដល់ទៅ៣ឆ្នាំ តាមរយៈគ្រូជំនាញផ្ដល់ការអប់រំដល់ពួកគេ ទាក់ទងនឹងសមត្ថភាពបំណិនផ្សេងៗដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះមិនអាចខ្វះបាន ក្នុងការបណ្ដុះភាពក្លាហាន ភាពអំណត់អត់ធន់ រួមទាំងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអភិវឌ្ឍផ្នែករាងកាយ សុខភាព ការអភិវឌ្ឍអារម្មណ៍និងសង្គមនៅពេលរៀននៅមត្តេយ្យសិក្សា ការអភិវឌ្ឍផ្នែកភាសា ការអភិវឌ្ឍផ្នែកបញ្ញា និងការគិត មានមូលដ្ឋានត្រឹមត្រូវពីមត្តេយ្យសិក្សា ដើម្បីពួកគេត្រៀមទៅរៀននៅថ្នាក់ទី១នៅអាយុ៦ឆ្នាំ៕