ក្រសួងអប់រំ​ យុវជន និងកីឡា ប្រកាសប្រឡងអាហារូបករណ៍ជ្រើសរើសសិស្ស និស្សិត និងមន្ត្រីរាជធការកម្ពុជាទៅសិក្សានៅប្រទេសថៃក្រោមអាហារូបករណ៍ ព្រះអង្គម្ចាស់ក្សត្រីយ័មហាចក្រី សិរិថន។ អាហារូបករណ៍ផ្ដល់ជូនការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និងបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅតាមគ្រឹះស្ថានអប់រំ ប្រមាណជាង២០ក្នុងប្រទេសថៃ។
លក្ខខណ្ឌនៃការចុះឈ្មោះ ៖ បេក្ខជនទាំង២ភេទដែលប្រឡងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ មានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្រមានតម្លៃសមមូល មានអាយុត្រឹម២៥ឆ្នាំ(គិតដល់ថ្ងៃដាក់ពាក្យ) មានសុខភាពល្អបរិបូណ៌ទាំងកាយ និងសតិបញ្ញា។
សម្រាប់បេក្ខជនស្នើពាក្យប្រឡងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ មានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រ (ភ្ជាប់ព្រឹត្តិបត្រពិន្ទុ) មានអាយុយ៉ាងច្រើន៤០ឆ្នាំ មានចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេសជ្រៅជ្រះ មានបទពិសោធន៍ការងាររដ្ឋ/អង្គការផ្សេងៗ/ក្រុមហ៊ុនឯកជនយ៉ាងតិច២ឆ្នាំ CV សរសេរជាភាសាអង់គ្លេស ឬថៃ មានសុខភាពល្អបរិបូរណ៌ទាំងកាយ​សម្បទា និងសតិបញ្ញា។
វិញ្ញាសាប្រឡងសម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រមានគណិតវិទ្យា រយៈពេល៩០នាទី ភាសាអង់គ្លេស រយៈពេល៩០នាទី, សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ វប្បធម៌ទូទៅ រយៈពេល៩០នាទី និងភាសាអង់គ្លេស រយៈពេល៩០នាទី។
បេក្ខជនដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការដាក់ពាក្យត្រូវបំពេញ និងភ្ជាប់នូវឯកសារមួយចំនួនដូចជា បង្កាន់ដៃទទួលពាក្យ០១ច្បាប់ ពាក្យសុំអាហារូបករណ៍​០១ច្បាប់ ជីវប្រវត្តិសង្ខេប០១ច្បាប់ កិច្ចសន្យា០១ច្បាប់ រូបថត៤x៦ ចំនួន០៤សន្លឹក(ពណ៌ធម្មជាតិទើបថតថ្មី)។ ជាមួយគ្នានេះ សញ្ញាបត្រ(ច្បាប់ចម្លង)០១ច្បាប់ សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្រដែលមានតម្លៃសមមូល(ច្បាប់ចម្លង)០១ច្បាប់សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ដោយត្រូវភ្ជាប់ជាមួយច្បាប់ដើមដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់។ លិខិតបញ្ជាក់ការសិក្សាពីគ្រឹះស្ថានសិក្សា/ អត្តសញ្ញាណបណ្ណនិស្សិត(ច្បាប់ចម្លង១ច្បាប់) ចំពោះបេក្ខជនជានិស្សិតកំពុងសិក្សាតាមគ្រឹះស្ថានឧត្ដមសិក្សា និងលិខិត/សេចក្ដីបញ្ជាក់ពីអង្គភាពចំពោះបេក្ខជនជាមន្ត្រីរាជការ។ បេក្ខជននឹងត្រូវបន្ថែមវិញ្ញាបនបត្រពិនិត្យកាយសម្បទា០២ច្បាប់ ក្រោយពេលដែលសាម៉ីជនត្រូវបានជ្រើសរើសជាប់អាហារូបករណ៍។
ការប្រឡងប្រជែងនឹងជ្រើសរើសបេក្ខជនត្រឹមតែ២០០នាក់ដើម្បីទៅវគ្គសម្ភាសន៍ដែលជ្រើសរើសបេក្ខជនចំនួន៥៨នាក់ទៅបន្តការសិក្សាអាហារូបករណ៍។
ការទទួលពាក្យប្រឡងចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះរហូតដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ វេលាម៉ោង១៦:០០នាទី នៅការិយាល័យអាហារូបករណ៍ និងកម្មសិក្សានៃនាយកដ្ឋានទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ និងអាហារូបករណ៍ ដែលមានអាសយដ្ឋាន៖ អគារលេខ២៣ ផ្លូវ៣៦០ សង្កាត់បឹងកេងកងទី១ ខណ្ឌបឹងកេងកង រាជធានីភ្នំពេញ (ខាងកើតស្ថានីយ៍ទូរទស្សន៍អប្សរា ចម្ងាយប្រហែល៥០ម៉ែត្រ)។
សម្រាប់ព័ត៌មាបន្ថែមអាចសាកសួរព័ត៌មានបន្ថែមនៅការិយាល័យអាហារូបករណ៍ និងកម្មសិក្សាដែលមានអាសយដ្ឋានខាងលើ ឬទំនាក់ទំនងទៅកាន់លេខ៖ ០៩៨ ៩៨៩ ៧៨៩ និង ០៩៥ ៦២៤ ៨៩៥៕