ក្រសួងអប់រំណែនាំ​ដល់​គ្រឹះស្ថាន​ឯកជន​ដែល​អនុវត្ត​កម្មវិធីសិក្សា​អន្តរជាតិ ដាក់បញ្ចូល​ការ​បង្រៀន​មុខ​វិជ្ជាចំណេះដឹងទូទៅពីវប្បធម៌​និង​អរិយធម៌ខ្មែរ
ភ្នំពេញ – ដើម្បីជា​ការ​លើក​កម្ពស់​ដល់​ការ​បង្រៀន​ភាសាខ្មែរ និង​ការ​យល់ដឹង​ពី​វប្បធម៌​ និង​អរិយធម៌ខ្មែរ ដល់សិស្សានុសិស្ស​ដែលមាន​សញ្ជាតិខ្មែរ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានធ្វើ​សេចក្តីណែនាំ​ទៅ​ដល់​គ្រប់គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ទូទៅ​ឯកជន ដែលអនុវត្ត​កម្មវិធី​សិក្សា​អន្តរជាតិ ទាំងអស់ដាក់បញ្ចូល​កម្មវិធី​សិក្សា​មុខ​វិជ្ជាភាសាខ្មែរ និង​មុខ​វិជ្ជា​វប្បធម៌ និង​អរិយធម៌​ខ្មែរ ក្នុង​ម៉ោង​សិក្សា​របស់​ខ្លួន​។
បើតាម​សេចក្តីណែនាំ គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ចំណេះ​ទូទៅ​ឯកជន ដែលអនុវត្ត​កម្មវិធី​សិក្សា​អន្តរជាតិ ត្រូវ​តម្រូវ​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស​ដែលមាន​សញ្ជាតិខ្មែរ ជ្រើសរើស​មុខ​វិជ្ជា​ភាសាខ្មែរ ជាមុខវិជ្ជាកាតព្វកិច្ច ។ ក្នុងនោះដែរ គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ត្រូវ​រៀបចំ និង​បង្រៀន​មុខ​វិជ្ជា​ចំណេះដឹង​ទូទៅ​ស្តីពី វប្បធម៌ និង​អរិយធម៌ខ្មែរ។
អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភា លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានថ្លែង​គាំទ្រ​ចំពោះ​សេចក្តីណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡានេះ ដោយថា ​សាលាអន្តរជាតិទាំងអស់ដែលមានទីតាំង​នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ភាគច្រើនគឺ​កូនខ្មែរ​ដែលមានជីវភាពធូរធា​ទៅរៀន  ហើយ​ប្រសិន​បើ​មិន​មាន​ការ​រៀនអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ មិន​មានរៀនវប្បធម៌ខ្មែរ នោះ​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យពួកគេភ្លេចធាតុដើម ខណៈ​ទៅ​ថ្ងៃអនាគត​ពួកគេ​អាច​ជាអ្នកដឹកនាំក្នុងស្ថាប័នអនុវត្តច្បាប់ ឬ​ក៏សង្គម ហើយប្រសិនបើ​ពួក​គាត់អត់ចេះអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ក៏ដូចជាវប្បធម៌ខ្មែរ នេះគឺជា​បញ្ហាគ្រោះថ្នាក់មួយ។
លោក​បណ្ឌិតបន្តថា ករណីនេះ គួរតែ​ចែង​នៅ​ក្នុង​ច្បាប់អប់រំតែម្តង ដោយការសិក្សា​នៅ​ក្នុងសាលាអន្តរជាតិ សាលាជាតិក្តី ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ប្រសិនជាកូនក្មេងទាំងអស់នោះកាន់សញ្ជាតិខ្មែរ គឺត្រូវតែរៀនអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ និង​វប្បធម៌ខ្មែរ ប្រវត្តិសាស្រ្ត​ខ្មែរជាចាំបាច់ ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគេ​បានយល់អំពីសង្គមខ្មែរ និង​ការដឹកនាំនៅក្នុងសង្គមខ្មែរ ព្រោះជា​គោលដៅគឹ​ដើម្បីផលប្រយោជន៍​ដល់សង្គមជាតិរបស់យើង៕