លោក ហ៊ូ ក្រើន ៖ ក្មេង​ដែល​មាន​បញ្ហា​កខ្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ មានខួរក្បាលមិនវៃឆ្លាត​ក្នុង​ការ​សិក្សា
កំពត – ក្នុងកម្មវិធី​បោះជំរុំ​យុវជន​ជើង​ឯក​អាហារូបត្ថម្ភ​លើកទី៣ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ​លោក ហ៊ូ ក្រើន នាយក​អង្កការ​ហេឡែន ខេលល័រ​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា បាន​លើក​ឡើងថា បញ្ហា​អាហារូបត្ថម្ភ គឺជា​រឿង​ដែល​គួរ​ឱ្យ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​សម្រាប់​ក្មេងៗ ដោយថា ការ​ខ្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ​ចំពោះ​កុមារ បង្ក​ឱ្យ​មាន​ហានិភ័យ​គួរ​ឱ្យ​បារម្ភ ដោយ​ក្នុងនោះ ក្មេង​ដែល​មាន​បញ្ហា​កង្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ មាន​ខួរក្បាល​មិន​វៃឆ្លាតក្នុង​ការរៀនសូត្រ ហើយ​លទ្ធផល​មិន​ល្អ​ បើប្រៀបធៀប​ក្មេង​ដេលមាន​អាហារូបត្ថម្ភ​ល្អ។
នាយកអង្គការហេឡែន ខេលល័រអន្តរជាតិកម្ពុជា បញ្ជាក់ថា នៅពេលក្មេងពេញវ័យចេញទៅបម្រើការងារ ក្មេងដែលខ្វះអាហារូបត្ថម្ភ ឬ​ក្រិសក្រិនច្រើនរកការងារមិនបានល្អ ព្រោះរៀនមិនពូកែ។ ដោយ​បើពិនិត្យ​មើល​ទៅ​ប្រទេស​នៅអាហ្រ្វិក គេបានរកឃើញថា ប្រាក់ចំណូល៣០ឆ្នាំនៅក្នុងចំណោមកុមារនៅក្នុងប្រទេសអាហ្វិ្រច រកឃើញាថា ក្មេងដែលកង្វះអាហារូបត្ថម្ភពីនៅតូច ប្រៀបធៀបនឹងក្មេងដែលមានអាហារូបត្ថម្ភល្អ គឺរកប្រាក់ចំណូលតិចជាងក្មេងដែលមានអាហារូបត្ថម្ភល្អពីតូចរហូតទៅដល់២២%។
ក្នុងនោះដែរ ប្រទេសទាំងឡាយដែលសម្បូរក្មេងខ្វះអាហារូបត្ថម្ភ គឺធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចជាតិមានការថយចុះ មិនរីកចម្រើនដូចប្រទេសផ្សេងទៀតដែលសម្បូរក្មេងមានអាហារូបត្ថម្ភល្អទេ។ ម៉្យាងវិញទៀត ប្រាក់ចំណូលសរុបរបស់ប្រទេសដែលមានបញ្ហាអាហារូបត្ថម្ភធ្លាក់ចុះ ១១ដង នៃប្រទេសដែលមានក្មេងសម្បូរអាហារូបត្ថម្ភល្អ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការចំណាយរបស់គ្រួសារទៅលើពេទ្យ​ព្យាបាល មានរហូតដល់២០% នៃប្រាក់ចំណូលរបស់គ្រួសារ។ បើតាម​លោក ហ៊ូ ក្រើន នេះជាការខាតបង់សេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរសម្រាប់ខ្លួនយើងផ្ទាល់ គ្រួសារ សហគមន៍ និងប្រទេសជាតិ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​លោកនាយកអង្គការហេឡែនខេលល័រអន្តរជាតិកម្ពុជា ដើម្បីធានាបានអាហារសុខភាព និងកាត់បន្ថយអត្រាក្រិសក្រិនរបស់កុមារដោយសារកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ គឺទី១. ស្រ្តីមានផ្ទៃពោះត្រូវញ៉ាំអាហារទៅតាមតម្រូវការរបស់ស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ មានន័យថា ញ៉ាំអាហារដើម្បីកូនផងដើម្បីខ្លួនឯងផង។ អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តបានឱ្យយោបល់ថា អំឡុងពេលមានផ្ទៃពោះឱ្យស្រ្តីញ៉ាំអាហារពេលឱ្យបាន៤ដងនៅក្នុងមួយថ្ងៃ។ ទី២. ស្រ្តីត្រូវមានការឡើងទម្ងន់ យ៉ាងតិចក៏៧គីឡូ និងមិនឱ្យលើស ១៦គីឡូ ពេលកំពុងពេលមានផ្ទៃពោះ។ ទី៣. នៅពេលទារកកើតមកត្រូវបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយតែមួយមុខគត់។ ទី៤. នៅពេលទារកមានអាយុចាប់ពី ៦ខែឡើងទៅត្រូវផ្ដល់អាហារបន្ថែមដែលជាអាហារចម្រុះ មានជាតិប្រូតេអ៊ីន និងថាមពល និងទី៥. អនាម័យនៅពេលចំអិនម្ហូបអាហារ ព្រោះបើទោះបីជាអាហារមានសារជាតិចិញ្ចឹមច្រើនយ៉ាងណាក៏ដោយ បើអាហារនោះគ្មានអនាម័យក៏មិនទទួលបានអាហារូបត្ថម្ភដែរ។