បណ្ឌិត សុខ សូត្រ ៖ បំណិនរកចំណូល ធ្វើ​ឱ្យ​សិស្សស្គាល់តម្លៃលុយ និង​ចេះវិនិយោគ
ភ្នំពេញ – បំណិន​រក​ចំណូល គឺជា​បំណិន​ថ្មី​មួយ​​ដែល​កំពុង​ត្រូវ​បានអនុវត្ត​​នៅ​សាលា​រៀន​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដើម្បី​​ជួយ​ឱ្យ​សិស្ស​ស្គាល់ពីតម្លៃលុយ និង​ចេះ​ធ្វើការ​វិនិយោគ​នៅពេល​អនាគត។
លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ ព្រឹទ្ធបុរស​មហាវិទ្យាល័យ​អប់រំ នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​ភ្នំពេញ​បានមានប្រសាសន៍ថា សិស្សភាគច្រើនគិតថាឪពុកម្ដាយឱ្យលុយទៅសាលាចំនួន៥រយរៀលក្នុងមួយថ្ងៃមិនសូវមានតម្លៃប៉ុន្មាន ដោយ​គេ​មិន​អាច​ទិញអ្វីបានច្រើនឡើយ។ ម្យ៉ាង​ទៀតលុយ​៥រយរៀលនោះ មិនបានជួយសិស្សឱ្យហូបឆ្អែត ហើយ​គុណភាពនៃអាហារដែលមានតម្លៃ​៥រយរៀល​ក៏មិនបានល្អ ជួនកាលនាំឱ្យឈឺ និង​បង្កើតជាសំរាមខូច​ដល់​បរិស្ថានសាលារៀនថែមទៀត។
បើតាម​លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ គ្រូបង្រៀន​អាច​ជួយ​សិស្ស​របស់ពួក​គាត់​ឱ្យ​ចេះពីបំណិនរកចំណូល ហើយ​ដើម្បីបង្រៀន​សិស្ស​ឱ្យ​មាន​បំណិន​រក​ចំណូល គ្រូ​ត្រូវ​នាំ​សិស្ស​ឱ្យ​ស្គាល់ពីតម្លៃលុយសិន។
“ការរៀនបំណិនរកចំណូល គឺប្រើប្រាស់វិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបចម្រុះដើម្បីឱ្យសិស្សចេះគិត ស្គាល់ខ្លួនឯងជានរណា? ស្គាល់គ្រួសារខ្លួនឯងជានរណា? ស្គាល់សហគមន៍ខ្លួនឯងជានរណា? ស្គាល់ស្រុកទេសយ៉ាងម៉េច? គោលដៅឆ្នាំ ២០៣០យ៉ាងម៉េច? មានអ្វីខ្លះអាចជួយខ្លួនឯងបាន? នោះសិស្សចាប់ផ្ដើមសរសេរ ហើយចាប់ផ្ដើមគណនាដើម្បីរកដំណោះស្រាយ”
ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យអប់រំ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ក៏​បានលើក​ឡើងពីវិធីសាស្រ្ត​ដើម្បីដំណើរការបំណិនរកចំណូលទៅ​ដល់​សិស្ស ដោយ​ដំបូង​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ​ត្រូវ​ធ្វើផែនការ ហើយ​អញ្ជើញឪពុកម្ដាយសិស្សតាមរយៈគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងសាលារៀន បន្ទាប់​មក​គ្រូអាចសួរឱ្យឪពុកម្ដាយគិតវិភាគ ដោយផ្តើម​នូវ​សំណួរថា តើរាល់ថ្ងៃចង់ឱ្យកូនរៀនដល់ណា? ហើយសួរសិស្ស តើមករៀនរាល់ថ្ងៃនេះ ចង់រៀនដល់ណា? ហេតុអ្វីបានចង់រៀនដល់ចំណុចនោះ? ធ្វើយ៉ាងម៉េចទើបអាចរៀនឱ្យខ្ពស់ជាងនេះ មានការងារល្អជាងនេះ និងមានជីវភាពល្អជាងនេះ?
សម្រាប់​បំណិន​រកចំណូល​នេះ ឪពុកម្តាយ​ចាំបាច់ត្រូវ​ជួយ​សហការ ដោយ​ផ្តល់អាហារឱ្យ​កូននៅផ្ទះ ពេលនោះសិស្ស​អាច​យក​ប្រាក់៥រយរៀល​ដែល​ឪពុកម្តាយ​ឱ្យ​មក​សាលា​រៀន​ទៅ​ធ្វើការ​សន្សំ​ជាមួយ​គ្រូប្រចាំថ្នាក់។
“ឪពុកម្ដាយត្រូវនាំកូនសន្សំលុយ ប្រាប់កូនថា ប៉ាម៉ាក់អាចឱ្យអាហារកូនហូបបាននៅផ្ទះ ប៉ុន្តែសូមឱ្យកូនចាប់ផ្ដើមសន្សំលុយ៥រយរៀលជាមួយគ្រូប្រចាំថ្នាក់ បើកូនសន្សំមួយអាទិត្យបាន ត្រូវបង្វិលលុយសន្សំឱ្យកូនសិស្សវិញ នោះកូនសិស្សនឹងឃើញលុយសន្សំ”
បើតាម​លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ នៅពេលកូនសិស្សចេះសន្សំលុយបានច្រើន សូម​គ្រូ​សួរទៅ​កូនសិស្សថា តើ​គួរយកលុយសន្សំទៅធ្វើអ្វីទៀត? ចង់ចេះវិនិយោគទេ? បន្ទាប់មកឪពុកម្ដាយចាប់ផ្ដើមជួយគ្រូ ចាប់ផ្ដើមជួយនាយកសាលា ដើម្បីរកវិធីប្រើប្រាស់លុយក្នុងមួយថ្នាក់ៗ។ ការ​សន្សំបែនេះ នឹងក្លាយ​ទៅជាបំណិនរកចំណូល។
លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ ក៏​បាន​ឱ្យ​ដឹងដែរថា កន្លងមក​លោកធ្លាប់បាន​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​បំណិន​រក​ចំណូលនេះ​នៅ​អនុវិទ្យាល័យ​ថ្ម​តាព្រហ្មនៅ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង និង​សាលារៀន​សង្គមថ្មី​នៅ​ខេត្តព្រះវិហារ ដោយ​ឱ្យ​សិស្ស​ធ្វើការសន្សំប្រាក់ រួចធ្វើការ​វិនិយោគ​ជាការ​ចិញ្ចឹម​សត្វ ឬដាំដំណាំ ហើយ​ឃើញថា សិស្ស​ជាច្រើនបានឃើញ​ពីអនុភាព នៃលុយ​៥រយរៀល​របស់គេ៕