ភ្នំពេញ – បំណិនរកចំណូល គឺជាបំណិនថ្មីមួយដែលកំពុងត្រូវបានអនុវត្តនៅសាលារៀនមួយចំនួនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីជួយឱ្យសិស្សស្គាល់ពីតម្លៃលុយ និងចេះធ្វើការវិនិយោគនៅពេលអនាគត។
លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យអប់រំ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញបានមានប្រសាសន៍ថា សិស្សភាគច្រើនគិតថាឪពុកម្ដាយឱ្យលុយទៅសាលាចំនួន៥រយរៀលក្នុងមួយថ្ងៃមិនសូវមានតម្លៃប៉ុន្មាន ដោយគេមិនអាចទិញអ្វីបានច្រើនឡើយ។ ម្យ៉ាងទៀតលុយ៥រយរៀលនោះ មិនបានជួយសិស្សឱ្យហូបឆ្អែត ហើយគុណភាពនៃអាហារដែលមានតម្លៃ៥រយរៀលក៏មិនបានល្អ ជួនកាលនាំឱ្យឈឺ និងបង្កើតជាសំរាមខូចដល់បរិស្ថានសាលារៀនថែមទៀត។
បើតាមលោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ គ្រូបង្រៀនអាចជួយសិស្សរបស់ពួកគាត់ឱ្យចេះពីបំណិនរកចំណូល ហើយដើម្បីបង្រៀនសិស្សឱ្យមានបំណិនរកចំណូល គ្រូត្រូវនាំសិស្សឱ្យស្គាល់ពីតម្លៃលុយសិន។
ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យអប់រំ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ក៏បានលើកឡើងពីវិធីសាស្រ្តដើម្បីដំណើរការបំណិនរកចំណូលទៅដល់សិស្ស ដោយដំបូងលោកគ្រូអ្នកគ្រូត្រូវធ្វើផែនការ ហើយអញ្ជើញឪពុកម្ដាយសិស្សតាមរយៈគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងសាលារៀន បន្ទាប់មកគ្រូអាចសួរឱ្យឪពុកម្ដាយគិតវិភាគ ដោយផ្តើមនូវសំណួរថា តើរាល់ថ្ងៃចង់ឱ្យកូនរៀនដល់ណា? ហើយសួរសិស្ស តើមករៀនរាល់ថ្ងៃនេះ ចង់រៀនដល់ណា? ហេតុអ្វីបានចង់រៀនដល់ចំណុចនោះ? ធ្វើយ៉ាងម៉េចទើបអាចរៀនឱ្យខ្ពស់ជាងនេះ មានការងារល្អជាងនេះ និងមានជីវភាពល្អជាងនេះ?
សម្រាប់បំណិនរកចំណូលនេះ ឪពុកម្តាយចាំបាច់ត្រូវជួយសហការ ដោយផ្តល់អាហារឱ្យកូននៅផ្ទះ ពេលនោះសិស្សអាចយកប្រាក់៥រយរៀលដែលឪពុកម្តាយឱ្យមកសាលារៀនទៅធ្វើការសន្សំជាមួយគ្រូប្រចាំថ្នាក់។
បើតាមលោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ នៅពេលកូនសិស្សចេះសន្សំលុយបានច្រើន សូមគ្រូសួរទៅកូនសិស្សថា តើគួរយកលុយសន្សំទៅធ្វើអ្វីទៀត? ចង់ចេះវិនិយោគទេ? បន្ទាប់មកឪពុកម្ដាយចាប់ផ្ដើមជួយគ្រូ ចាប់ផ្ដើមជួយនាយកសាលា ដើម្បីរកវិធីប្រើប្រាស់លុយក្នុងមួយថ្នាក់ៗ។ ការសន្សំបែនេះ នឹងក្លាយទៅជាបំណិនរកចំណូល។
លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ ក៏បានឱ្យដឹងដែរថា កន្លងមកលោកធ្លាប់បានដាក់ឱ្យអនុវត្តបំណិនរកចំណូលនេះនៅអនុវិទ្យាល័យថ្មតាព្រហ្មនៅខេត្តស្ទឹងត្រែង និងសាលារៀនសង្គមថ្មីនៅខេត្តព្រះវិហារ ដោយឱ្យសិស្សធ្វើការសន្សំប្រាក់ រួចធ្វើការវិនិយោគជាការចិញ្ចឹមសត្វ ឬដាំដំណាំ ហើយឃើញថា សិស្សជាច្រើនបានឃើញពីអនុភាព នៃលុយ៥រយរៀលរបស់គេ៕