ឯកឧត្តម មាស វីរិទ្ធ ៖ ការសាកល្បងប្រើបារីអេឡិចត្រូនិច ជាផ្លូវនាំឱ្យក្រុមមនុស្សវ័យជំទង់ និងកុមារក្លាយជាអ្នកជក់បារីធម្មតា និងឈានទៅរកការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន
ភ្នំពេញ – អគ្គលេខាធិការនៃអាជ្ញាធរជាតិប្រុយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន ឯកឧត្តម មាស វីរិទ្ធ មានប្រសាសន៍ថា ការសាកល្បងប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច គឺជាផ្លូវនាំឱ្យក្រុមមនុស្សវ័យជំទង់ និងកុមារក្លាយជាអ្នកជក់បារីធម្មតា និងឈានទៅរកការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនផ្សេងទៀតនាពេលអនាគត។
ក្នុងសិក្ខាសាលាស្តីពីការរឹតបន្តឹងការហាមឃាត់ការប្រើប្រាស់ ការនាំចូល និងការធ្វើអាជីវកម្មបារីអេឡិកត្រូនិក និងផលិតផលអេចឆ៍ ធី ភី (HTP) កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ ឯកឧត្តមអគ្គលេខាធិការ បានបន្ថែមថា ភស្តុតាងជាច្រើនបានបង្ហាញថា ការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិចបង្កផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព បណ្ដាលឱ្យញៀន បង្កផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់ បេះដូង និងសួត រហូតដល់បាត់បង់ជីវិត។ លើសពីនេះ នៅពេលប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិក សារធាតុគីមី និងជាតិនីកូទីនត្រូវបានស្រូបចូលទៅក្នុងរាង្គកាយហើយចូលទៅក្នុងខួរក្បាលរបស់អ្នកជក់ ។
ឯកឧត្តម មាស វីរិទ្ធ
“ការប៉ះពាល់ដល់សុខភាពក្រុមមនុស្សវ័យជំទង់និងកុមារនេះ វាជាការប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរទៅដល់ធនធានមនុស្សរបស់កម្ពុជា ដែលពួកគេទាំងនោះ គឺជាមនុស្សបន្តវេនក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍សង្គមកម្ពុជានាថ្ងៃខាងមុខ”
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ នាយកប្រតិបត្តិអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា បារីអេឡិចត្រូនិចមានផ្ទុកសារធាតុនៅកូទីនដែលប៉ះពាល់ទៅដល់ខួរក្បាល ជាពិសេសអ្នកប្រើប្រាស់ជាស្រ្តីមានផ្ទៃពោះប៉ះពាល់ទៅបំផ្លាញខួរក្បាលរបស់កូនគាត់។ ចំពោះកុមារ គឺបង្អាក់នូវការលូតលាស់ប្រព័ន្ធខួរក្បាលរបស់កុមារ ចំណែកយុវជន គឺប៉ះពាល់ទៅលើការសិក្សាក៏ដូចជាការចងចាំរបស់យុវជនផងដែរ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សារធាតុប្រូទីឡែន គ្រីកូល គ្លីសេរីន ជាដើម នៅពេលដែលក្លាយទៅជាចំហាយអាចចូលទៅក្នុងសួតបានយ៉ាងជ្រៅ ព្រោះជាសារធាតុបង្កឱ្យមានជំងឺសួតធ្ងន់ធ្ងរ។ ក្រៅពីនោះ ការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូវនិចក៏ធ្វើឱ្យញៀន ដែលមានទំនោរនឹងទៅជក់បារីធម្មតាបីដងច្រើនជាងអ្នកដែលមិនប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ហើយក៏ជាឧបករណ៍មួយដែលអាចឈានទៅដល់ការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនប្រភេទដទៃទៀតដែរ។
“បើសិនគ្មានការទប់ស្កាត់ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព នោះនឹងប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់សុខភាពធនធានមនុស្សប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសកុមារ និងយុវជន ព្រោះប្រសិនបើខួរក្បាល និងសួតពួកគេត្រូវបានបំផ្លាញដោយសារផលិតផលនេះ តើយើងនឹងរំពឹងអ្វីថានឹងអាចមានធនធានមនុស្សប្រកបដោយសក្ដានុពលសម្រាប់កសាងប្រទេសជាតិ?”
ឯកឧត្តម មាស វីរិទ្ធ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដើម្បីទប់ស្កាត់បញ្ហានេះ បង្កជាហានិភ័យពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការគ្រប់គ្រងសណ្ដាប់ធ្នាប់ និងធានាអនាគតរៀនសូត្ររបស់យុវជន និងកាត់បន្ថយក្ដីព្រួយបារម្ភ ត្រូវបង្កើនទំនុកចិត្តដល់អាណាព្យាបាលឱ្យជឿជាក់លើអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច ហើយអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចត្រូវខិតខំយកចិត្តទុកដាក់អនុវត្តជាប្រចាំ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ដោយយល់ឃើញថា បារីអេឡិចត្រូនិច ពិតជាបង្កគ្រោះថ្នាក់ និងផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាពធ្ងន់ធ្ងរ និងគំរាមកំហែង ដល់អាយុជីវិតអ្នកប្រើប្រាស់ និងអ្នករងទទួលចំហាយផ្សែងពីគេ អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន បានដាក់ចេញនូវសេចក្តីណែនាំស្តីពី ការចាត់វិធានការ ការបង្ការ បញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់ ការធ្វើអាជីវកម្ម និងការនាំចូលផលិតផលស៊ីហ្សា និងបារីអេឡិចត្រូនិក ឆ្នាំ២០១៤ និងសេចក្តីណែនាំស្តីពីការចាត់វិធានការ ការបង្ការ ទប់ស្កាត់ការនាំចូល ការជួញដូរ ការធ្វើអាជីវកម្មផលិតផលអេចហ៍ ធី ភី (HTPs) ឆ្នាំ២០២១ ។
“ខ្ញុំសង្ឃឹមថា ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើងទាំងអស់គ្នា នឹងរួមចំណែកបង្ការការពារកុមារ និងយុវជនដែលជាទំពាំងស្នងឬស្សីរបស់យើង កុំឱ្យបន្តទទួលរងការបំផ្លាញដោយសារផលិតផលទាំងអស់នោះ និងក្លាយជាធនធានមនុស្សប្រកបដោយសក្តានុពលសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិយើង”
ឯកឧត្តម មាស វីរិទ្ធ ក៏បានអំពាវនាវដល់គណកម្មាធិការត្រួតពិនិត្យគ្រឿងញៀនរាជធានី ខេត្ត ស្នងការនគរបាលរាជធានី ខេត្ត កងរាជអាវុធហត្ថរាជធានី ខេត្ត និងអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ បន្តការចាត់វិធានការឱ្យ​បានម៉ឺនម៉ាត់លើការប្រើប្រាស់ ការផ្សព្វផ្សាយលក់តាមរយៈបណ្តាញព៌ត័មានសង្គមគ្រប់ទម្រង់ និងការចែកចាយបារីអេឡិចត្រូនិក និងផលិតផលអេចឈ៍ ធី ភី គ្រប់រូបភាព។ ក្នុងនោះ ត្រូវកំណត់ទីតាំងចែកចាយ និងកំណត់មុខសញ្ញាអ្នកផ្សព្វផ្សាយលក់តាមទំព័រហ្វេសប៊ុក គេហទំព័រ ប្រព័ន្ធតេលេក្រាម ទិកតុក (TIK TOK) ដើម្បីមានវិធានការរឹបអូសផលិតផលទាំងនេះ និងព្រមានម្ចាស់ទំនិញទាំងនេះ ឱ្យ​បញ្ឈប់សកម្មភាពហាមឃាត់នេះជាស្ថាពរ ហើយលទ្ធផលត្រូវដាក់បញ្ចូលឱ្យបានទៀងទាត់ក្នុងរបាយការណ៍ការងាររបស់ក្រសួង ស្ថាប័ន អង្គភាព និងគណកម្មាធិការត្រួតពិនិត្យគ្រឿងញៀនរាជធានី ខេត្ត ទាំងអស់៕