បាត់ដំបង – ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា ការបង្រៀនបានល្អទាំងគណិតវិទ្យា និងអំណាន នៅបឋមសិក្សា គឺជាគ្រឹះដ៏រឹងមាំមួយសម្រាប់សិស្សក្នុងការបន្តការសិក្សាទៅថ្នាក់បន្ទាប់ ។ ប្រសាសន៍នេះ បានធ្វើឡើងក្នុងឱកាសឯកឧត្តមអញ្ជើញចុះពិនិត្យដំណើរការកម្មវិធី EGAM ការបង្រៀនដោយគ្រូបង្រៀនជាជ័យលាភីពានរង្វាន់ថ្នាក់ជាតិ ព្រមទាំងបានសំណេះសំណាលជាមួយលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្សនៅសាលាបឋមសិក្សា ២ធ្នូ ខេត្តបាត់ដំបង កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏បានថ្លែងដោយធ្វើការកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះការបង្រៀនមុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យារបស់លោកគ្រូអ្នកគ្រូនៅសាលាបឋមសិក្សា ២ធ្នូ ខេត្តបាត់ដំបង ដែលទទួលបានពានរង្វាន់ថ្នាក់ជាតិ ដោយថា ការបង្រៀននេះមានបច្ចេកទេសបង្រៀនល្អ ដូចជា ការប្រើប្រាស់សម្ភារៈឧបទ្ទេសន៍សម្បូរបែប ត្រឹមត្រូវតាមប្លង់បង្រៀននីមួយៗ មានភាពទាក់ទាញ និងចំណេញពេលវេលាជួយឱ្យសិស្សឆាប់ចាប់បាន។
ក្នុងនោះដែរ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានថ្លែងអំណគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ដែលបានខិតខំបង្រៀនសិស្សានុសិស្ស ពុះពាររាល់ការលំបាក នៅក្នុងបរិបទកូវីដ-១៩ ក្នុងរយៈពេល២ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ខណៈសម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្រ្តលើកកម្ពស់ការចាក់វ៉ាក់សាំង ការពារបុគ្គលិកអប់រំ និងសិស្សានុសិស្ស ព្រមទាំងផ្តល់អាទិភាពក្នុងការចាក់វ៉ាក់សាំងឱ្យបានគ្រប់គ្នា ដោយតាមរយៈយុទ្ធសាស្រ្តនេះ អាចឱ្យសាលារៀនបើកដំណើរការឡើងវិញ។
“ក្នុងបរិបទជំងឺកូវីដ-១៩ ក្រសួងអប់រំក៏បានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្រ្តទី១ ការពារអាយុជីវិតបុគ្គលិកអប់រំ សិស្សានុសិស្ស ក្នុងនោះ ក្រសួងក៏បានដំណើរការបង្រៀនតាមអនឡាញ ដែលគ្រូបង្រៀន និងសិស្សានុសិស្សតម្រូវឱ្យចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីដំណើរការរៀន និងបង្រៀនតាមអនឡាញបាន”
សូមបញ្ជាក់ថា មុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យា ត្រូវបានគេចាត់ទុកថា គឺជាមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្ត្រមួយដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏មានសារៈសំខាន់ សម្រាប់បម្រើឱ្យការរស់នៅរបស់មនុស្ស និង តម្រូវការចាំបាច់ផ្សេងៗ ហើយក្នុងនោះ គណិតវិទ្យាក្នុងវិស័យវិស្វកម្ម បចេ្ចកវិទ្យា ព្រមទាំងវិទ្យាសាស្ត្រសង្គមផងដែរ។
ដូច្នេះដើម្បីលើកកម្ពស់មុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យានៅថ្នាក់បឋមសិក្សា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏ធ្លាប់បានចេញផ្សាយនូវឯកសារណែនាំដល់គ្រូបង្រៀនត្រូវមានចំណេះដឹង ជំនាញគរុកោសល្យ និងមានភាពច្បាស់លាស់លើខ្លឹមសារមេរៀន ដូចជា ទី១.ការយល់ និងចេះប្រើប្រាស់រូបតំណាងពីមេរៀន ទី២.ការដឹងពីវិធីដែលសិស្សបកស្រាយរូបតំណាង ទី៣.ចំណេះដឹងនៃគំនិត និងដំណើរការដែលសិស្សទាល់គំនិតពេលគិតពីគណិតវិទ្យា ទី៤. ចំណេះដឹងលើវិធីវាស់ស្ទង់ និងវាយតម្លៃ និងទី៥. ចំណេះដឹងពីធនធានសម្បូរបែបដែលមានភាពងាយស្រួលយកមកប្រើក្នុងថ្នាក់រៀ៕