ភ្នំពេញ៖ កំណាព្យនៅក្នុងសង្គមខ្មែរបានជួយអប់រំ បណ្ដុះសតិអារម្មណ៍ល្អៗដល់អ្នកអាន ឬអ្នកស្ដាប់តាមរយៈសំនួនវោហារ និងសិល្បៈតែងនិពន្ធ អប់រំកែប្រែឥរិយាបថឆ្គាំឆ្គងរបស់មនុស្សឱ្យចេះគិតពិចារណាឡើងវិញ ។ គោលបំណងរបស់អ្នកតែងកំណាព្យ គឺស្វែងរកភាពស្រស់ថ្លា ភាតរភាព សន្តិភាព សេរីភាព និងសុភមង្គល ជូនសង្គមជាតិ និងមនុស្សជាតិ ។
កន្លងទៅមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍និងគ្រឹះស្ថានបោះពុម្ពផ្សាយកម្ពុមេរា បានបោះពុម្ពស្នាដៃចំនួនប្រាំមួយចំណងជើង និងបានបោះពុម្ពស្នាដៃរួមគ្នាចំណងជើង «ស្លាបប៉ាកកាខ្មែរ» ដើម្បីបង្កើតឱកាសបញ្ចេញគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋក្នុងការតែងនិពន្ធផង ។ ជុំវិញការងារតែងនិពន្ធកំណាព្យនិងបោះពុម្ពផ្សាយនេះ កញ្ញា វ៉ាន់ គឹមសល់ អ្នកសារព័ត៌មាននៃ AMS បានជួបសម្ភាសន៍អ្នកស្រី សូ ភីណា កវីនិងជាអ្នកនិពន្ធ អ្នកបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ និងសហស្ថាបនិកគ្រឹះស្ថានបោះពុម្ពផ្សាយកម្ពុមេរា មានខ្លឹមសារជាដូចខាងក្រោម ។
១. តើកត្តាអ្វីជំរុញអ្នកស្រីចាប់ចិត្តតែងកំណាព្យ និងបោះពុម្ភស្នាដៃ?
អ្នកស្រី សូ ភីណា ៖ ខ្ញុំគ្រាន់តែគិតថា ខ្ញុំចង់ចូលរួមចំណែកក្នុងនាមជាស្រ្តីម្នាក់ប៉ុណ្ណោះ ។ ប្រសិនបើខ្ញុំចាប់ផ្តើមសរសេរកំណាព្យ នោះនឹងនាំឱ្យស្រ្តីផ្សេងទៀតអាចចាប់អារម្មណ៍មកលើកំណាព្យបន្ថែមទៀត ។ ម៉្យាងទៀត កំណាព្យជាសិល្បៈវប្បធម៌មួយបែបដែលទាមទារឱ្យគិត ស្រាវជ្រាវ និងច្នៃប្រតិដ្ឋខ្ពស់ ដូចនេះខ្ញុំចង់ពន្យុះ និងបណ្តាលចិត្តខ្លួនឯងឱ្យសាកល្បង និងស្វែងរករបៀបសរសេរផ្សេងៗគ្នានៃកំណាព្យ។
២. តើអ្នកស្រីមានគោលបំណងពន្យុះគំនិតយុវជនដោយបង្ហាញអ្វីខ្លះតាមរយៈស្នាដៃកំណាព្យដែលចេញផ្សាយ?
អ្នកស្រី សូ ភីណា ៖ តាមរយៈកំណាព្យដែលខ្ញុំបានសរសេរ និងបង្ហោះតាមបណ្តាញសង្គម ខ្ញុំមានបំណងឱ្យអ្នកអានរបស់ខ្ញុំសំឡឹងមើលរឿងរ៉ាវ ឬស្ថានភាពអ្វីមួយពីជ្រុងណាមួយ ហើយគិតពិចារណាអំពីតួនាទីជាពលរដ្ឋម្នាក់ ។ ជាទូទៅ ខ្ញុំមិនប្រាប់អ្នកអានខ្ញុំថា នេះជាអ្វី ហើយពួកគេ ឬខ្ញុំគួរធ្វើអ្វីទេ តែជាការបណ្តាលឱ្យគិត និងវិភាគច្រើនជាង ។ ទាំងអស់នេះជាការយល់ឃើញផ្សេងៗគ្នា និងជារឿងដ៏គួររីករាយមួយ ។
៣. តើតាមរយៈកំណាព្យអាចចូលរួមចំណែកជួយដល់សង្គមអ្វីខ្លះ?
អ្នកស្រី សូ ភីណា ៖ កំណាព្យជាសម្បត្តិវប្បធម៌ពីជំនាន់មួយទៅជំនាន់មួយទៀត ដែលស្តែងឃើញអំពីតថភាពសង្គម វប្បធម៌ នយោបាយ ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជន ។ មនុស្សជំនាន់ក្រោយអាចសិក្សាស្វែងយល់ពីសង្គមមុនតាមរយៈកំណាព្យ ។ ម៉្យាងទៀត កំណាព្យជួយបង្ហាញផ្លូវ ជួយដាស់តឿនក្រើនរំលឹក និងជួយយុវជនក្នុងការសម្រេចចិត្តនានា ។ លើសពីនេះ គេអាចប្រើប្រាស់កំណាព្យដើម្បីបញ្ចេញមតិលើបញ្ហាអ្វីមួយ ។
៤. តាមការយល់ឃើញរបស់អ្នកស្រី តើធ្វើយ៉ាងណាទើបយុវជនចាប់អារម្មណ៍និងឱ្យតម្លៃលើការតែងកំណាព្យ?
អ្នកស្រី សូ ភីណា ៖ ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធគួរបង្កើនថវិកា ការវិនិយោគ និងកម្មវិធី ដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនចូលរួមសរសេរ បោះពុម្ព និងយល់ពីគុណតម្លៃនៃកំណាព្យ តាមរយៈការផ្តល់គម្រោងថវិកា ការប្រកួតប្រជែងស្នាដៃ ការជ្រើសរើសស្នាដៃ ដើម្បីចងក្រងបោះពុម្ព និងការបណ្តុះបណ្តាលកំណាព្យ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ អ្វីដែលសំខាន់ គឺការគោរពដល់សិទ្ធិបញ្ចេញមតិដោយសេរីរបស់យុវជន ដែលបានធានាក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញ ដើម្បីយុវជនបានបញ្ចេញមតិ និងការយល់ឃើញអំពីសង្គមជាតិ។
ខ្ញុំគិតថា នៅកម្ពុជាសកម្មភាពនានាទាក់ទងនឹងការតែងកំណាព្យនៅតែមានសភាពរស់រវើកនៅឡើយ ហើយគួរជាទីមោទនភាព ។ កំណាព្យត្រូវបានបង្រៀននៅតាមសាលារៀន សមាគមអ្នកនិពន្ធខ្មែរ និងនៅតាមបណ្តាសមាគមអក្សរសិល្ប៍ផ្សេងៗទៀត ។ កវីដែលមានបទពិសោធន៍តែងតែចែករំលែកចំណេះដឹងជាមួយយុវជនដទៃទៀតជាដើម ។ យ៉ាងណាមិញ កំណាព្យគួរតែត្រូវបានគិតគូរឱ្យបានស៊ីជម្រៅ ដើម្បីវិនិយោគ បន្តលើកកម្ពស់ សមភាព វិសាលភាព និងសេរីភាពផងដែរ។ អ្វីដែលសំខាន់ គឺមនុស្សគ្រប់គ្នាគួរស្វែងយល់យ៉ាងហោចណាស់កំណាព្យមួយបែបណាមួយ ដើម្បីចូលរួមរក្សាកំណាព្យកុំឱ្យបាត់បង់ ។ ម៉្យាងវិញទៀត ការបើកចិត្តទូលាយដល់ការបង្កើតគំនិតថ្មីក្នុងការសរសេរកំណាព្យជាជម្រើសដ៏ល្អ ។
គួររំលឹកថា នៅឆ្នាំ២០១៧ អ្នកស្រី សូ ភីណា បានបង្កើត «មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ» នៅខេត្តសៀមរាប និងក្រោយមកនៅខេត្តបាត់ដំបងនៅឆ្នាំ២០១៨ លើកទីបីនៅក្រុងភ្នំពេញនាឆ្នាំ២០១៩ ។ រឿងខ្លីដំបូងគេ «ចម្រៀងនាំសារ» ត្រូវបានតំឡើងជាល្ខោនអាន និងសម្តែងនៅមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរលើកទីបី និងនៅវិទ្យាស្ថានបារាំង នាឆ្នាំ២០១៩ ផងដែរ ។
គួរជម្រាបជូនថា ជាញឹកញាប់អ្នកស្រី សូ ភីណា ត្រូវបានអញ្ជើញជាវាគ្មិន ចូលរួមសន្និបាត សន្និសីទ វេទិកាពិភក្សា កម្មវិធីអំណាន និងមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍អន្តរជាតិជាច្រើន ។ រឿងខ្លីរបស់នាងចំនួនប្រាំរឿង ត្រូវបានសុំសិទ្ធិបកប្រែជាភាសាអង់គ្លេស បារាំង និងជប៉ុន និងបោះពុម្ពផ្សាយនៅទស្សនាវដ្តី Consequence, Asian American Writers’ Workshop, និង University of Hawai’i Press និង Daido Life Foundation។ ក្រៅពីសកម្មក្នុងការរៀបចំកម្មវិធីអំណានជាប្រចាំដែលផ្តល់ឱកាសដល់អ្នកនិពន្ធដទៃទៀត អ្នកស្រីមានគម្រោងនិពន្ធប្រលោមលោក កំណាព្យ ប្រមូល និងបោះពុម្ពកំណាព្យស្រ្តីកម្ពុជា ៕
តាមរយៈស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា កម្មវិធីអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន MEXT ( Japanese Government Scholarship 2026) ប្រកាសផ្ដល់អាហារូបករណ៍ដល់និស្សិតកម្ពុជាសម្រាប់ការសិក្សាថ្នាក់ឧត្ដមចំនួន៤កម្រិត នៅឆ្នាំសិក្សា២០២៦។