គម្រោងរេដបូកផ្តល់អាហាររូបករណ៍ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាដល់និស្សិតក្រីក្រនៅតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញចំនួន ៥នាក់
ភ្នំពេញ៖ អាហាររូបករណ៍អប់រំសហគមន៍គម្រោងរេដបូកនៃតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញខាត្បូង ប្រកាសផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់សិស្សក្រីក្ររស់នៅតំបន់ផ្ទៃរងទឹកភ្លៀងជួរភ្នំក្រវាញ ចំនួន៥នាក់ សិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររយៈពេល៤ឆ្នាំ។ កម្មវិធីអាហាររូបករណ៍នេះ ផ្ដល់តាមរយៈ ក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងអង្គការសម្ព័ន្ធមិត្តសត្វព្រៃ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា ២០២១-២០២២។
បេក្ខជនដែលអាចចូលរួមបានចាំបាច់ត្រូវតែជាសិស្សកំពុងរៀនថ្នាក់ទី១២ ឬអតីតសិស្សដែលមានសញ្ញាបត្រទី១២ មានសពុលភាព៣ឆ្នាំ។ បេក្ខជនត្រូវមានលំនៅនៅក្នុងតំបន់គោលដៅនៃតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញខាងត្បូងរួមមាន ឃុំជីផាត ប្រឡាយ ជំនាប់ ថ្មដូនពៅ ឫស្សីជ្រុំ អូរសោម ភូមិបាក់អង្រុត ភូមិពោធិ៍បឹង ភូមិសុណ្ណាបៃតង ភូមិជីមាល ភូមិរមាំងស ដើម្បីទទួលបានឱកាសសម្រាប់ការសិក្សារយៈពេល ៤ឆ្នាំ នៅទីក្រុងភ្នំពេញ។
គម្រោងរេដបូកនៃតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញខាត្បូង ផ្តល់ជូនរាល់តម្រូវការរបស់និស្សិតក្នុងអំឡុងពេល ៤ឆ្នាំ នៃកម្មវីធីសិក្សារួមមាន ថ្លៃសិក្សា និងប្រាក់ឧបត្ថមសម្ភារសិក្សា ថ្លៃអាហារ កន្លែងស្នាក់នៅ រួមទាំងថ្លៃទឹក ភ្លើង ការធានារ៉ាប់រងគ្រោះថ្នាក់ និងសុខភាព ជាដើម។ បេក្ខជនមកពីគ្រួសារដែលមានជីវភាពខ្វះខាត មានសុជីវធម៌ល្អ និងជាសិស្សរៀនពូកែនឹងត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត។
កន្លែងទទួលពាក្យស្ថិតនៅតាមសាលាឃុំគោលដៅ និងស្នាក់ការសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍ជីផាត និងស្ទឹងអារ៉ែង។ ការដាក់ពាក្យចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹងនេះតទៅ ផុតកំណត់ទទួលពាក្យថ្ងៃទី១៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមទំនាក់ទំនងតាមរយៈលោក ទូច សុផានី លេខទូរស័ព្ទ ០៧១ ៩០០០ ៨៧ កញ្ញា យ៉ន ម៉ាលីយ៉ា លេខទូរស័ព្ទ ០១៥ ៧១៨ ៦១៨ និងការិយាល័យអង្គការសម្ព័ន្ធមិត្តសត្វព្រៃ លេខទូរស័ព្ទ ០២៣ ២១១ ៦០៤។
គួរបញ្ជាក់ថា  រេដបូក (REDD+) ជាកម្មវិធីជាតិកាត់បន្ថយការបំភាយឧស័្មនផ្ទះកញ្ចក់ពីការបាត់បង់ និងរេចរឹលព្រៃឈើ។ រេដបូកមានគោលបំណងចំនួនពីរ ទី១. ការពារព្រៃឈើឱ្យបានគង់វង្សសម្រាប់ជាផលប្រយោជន៍ជាតិ និងទី២. ចូលរួមកាត់បន្ថយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសកល ក្នុងអនុសញ្ញាក្របខ័ណ្ឌសហប្រជាតិស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ៕