សង្គមជាតិរីកចម្រើនលុះត្រាតែយុវជនប្រកាន់ខ្ជាប់គំនិតនិងស្មារតីប្រកួតប្រជែង
ភ្នំពេញ៖ យុវជនសតវត្សទី២១​ កំពុងតែទទួលបានការអប់រំជំនាញផ្សេងៗលើគ្រប់វិស័យទាំងអស់ ហើយក្នុងនាមជាយុវជនត្រូវមានគំនិតនិងស្មារតីប្រកួតប្រជែ​ង​គ្រប់សកម្មភាពសិក្សានិងការងារទើបសង្គមជាតិរីកចម្រើន។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នៅក្នុងសិក្ខាសាលាអនឡាញស្ដីពីការជ្រើសរើសជំនាញ និងអាជីពការងារសម្រាប់សិស្សវិទ្យាល័យ ធ្វើឡើងនៅថ្ងៃពុធ ទី១៤ ខែកក្កដាកន្លងទៅ។ ខាងក្រោមនេះ ជាចំណេះដឹងមូលដ្ឋានសំខាន់ៗដែលយុវជនកម្ពុជាត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់សម្រាប់អប់រំឥរិយាបថរស់នៅផ្ទាល់ខ្លួន ដែលលោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ មានប្រសាសន៍។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា
១. កុំរស់ ដើម្បីរស់ ត្រូវរស់ដើម្បីរីកចម្រើន៖ កាលណាយុវជនកម្ពុជាមានចំណេះដឹង ចេះបណ្ដុះគំនិត និងរស់នៅរក្សាសកម្មភាពប្រកួតប្រជែងដោយវិជ្ជមាន​នៅក្នុង​​ស​ង្គ​ម​​ ពួកគេនឹងកាន់តែអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពផ្ទាល់ខ្លួនរីកចម្រើនជានិច្ច។ គុណភាពជីវិតយុវជនការរស់នៅប្រកបដោយភាពពេញលេញ នោះសង្គមនឹងពោរពេញទៅដោយយុវជនដែលមានគុណភាពនិងចេះអភិវឌ្ឍខ្លួន។
២. កុំធ្វើការ ឬរៀនឱ្យតែរួចតែខ្លួន ត្រូវប្រឹងរៀនឱ្យបានច្រើន និងធ្វើការងារ៖ មនុស្សត្រូវតាំងចិត្តធ្វើកិច្ចការងាររបស់ខ្លួនឱ្យបានល្អ និងប្រឹងប្រែងធ្វើការឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព។ យុវជនត្រូវខិតខំសិក្សារៀនសូត្រដើម្បីសម្រេចលទ្ធផលការងារនានាឱ្យបានច្រើនតាមតែអាចធ្វើបាន ដោយសារចំណេះដឹងបានមកពីការសិក្សានាំ​ឱ្យកើតប្រយោ​ជន៍ល្អៗសម្រាប់ខ្លួនឯង គ្រួសារ និងសង្គមជាតិ។
៣. កុំប្រកាន់ទស្សនៈចេះច្រើន ហត់ច្រើន ត្រូវយល់ថាធ្វើការងារច្រើនបានផលច្រើន៖ នៅពេលដែលមនុស្សមានការគិតវិជ្ជមាន នៅពេលមានចេះជំនាញច្រើន អាទិភាពការងារក៏មានច្រើនទៅតាមនោះដែរ ជាពិសេសទទួលបានបទពិសោធន៍​ និងចំណេះដឹងច្រើនទៅពីការងារ។