សមិទ្ធផលដ៏មានផ្លែផ្កាពីមហោស្រពពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៦ ដើម្បីជំរុញដល់ការអភិវឌ្ឍនវានុវត្តន៍ ភាពច្នៃប្រឌិត និងការសិក្សា
(រាជធានីភ្នំពេញ) ៖ នាថ្ងៃទី៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅដឹ ព្រេមៀ សេនធ័រ សែនសុខ អគារ D, E, F & G មហោស្រពពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៦បានប្រព្រឹត្តទៅជាមួយនឹងភាពជោគជ័យដ៏ត្រចះត្រចង់ ដោយបានកៀរគរការចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករពីសំណាក់អ្នកអប់រំ សិស្ស និស្សិត អ្នកជំនាញឯកទេស និងសាធារណជនទាំងអស់សរុបប្រមាណ ១៣០០០នាក់។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយអង្គការពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជា ក្រោមការគាំទ្រដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្ដន៍ និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ដើម្បីផ្ដល់វេទិកាបញ្ចេញសមត្ថភាព និងភាពច្នៃប្រឌិត តាមរយៈឱកាសដ៏ទូលំទូលាយ និងសម្បូរបែប ដល់សិស្ស និស្សិតឆ្នើមរបស់កម្ពុជាយើង។
មហោស្រពឆ្នាំនេះត្រូវបានធ្វើឡើង ក្រោមមូលបទ “គំរូឌីស្សាញនិងការសរសេរកម្មវិធី ជាគន្លឹះអប់រំស្ទែមក្នុងការស្វែងយល់អំពីគណិតវិទ្យា ហ្គេម និងភាពច្នៃប្រឌិត” សំដៅរំលេចពីសារៈសំខាន់នៃការយកគំរូឌីស្សាញ ការសរសេរកូដ និងជំនាញដោះស្រាយបញ្ហាមកអនុវត្តជាក់ស្ដែងចំពោះបញ្ហាប្រឈមពិតប្រាកដ តាមរយៈការអប់រំស្ទែម (វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា) ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពក្នុងការគិតតាមបែបគណិតវិទ្យា និងការបង្កើតថ្មីដោយប្រើបញ្ញាសិប្បនិម្មិត។
ទិដ្ឋភាពសំខាន់ៗនៃព្រឹត្តិការណ៍នេះ រួមមាន ៖
ការតាំងបង្ហាញគម្រោងវិទ្យាសាស្រ្ត : ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សតំណាងគ្រឹះស្ថានអប់រំរដ្ឋ និងឯកជនចំនួន៧៥សាលា បានចូលរួមដាក់តាំងបង្ហាញគម្រោងវិទ្យាសាស្រ្តរបស់ខ្លួន។ ក្នុងឆ្នាំនេះដែរ យើងមានជាង៣៣៨គម្រោង ដែលសុទ្ធសឹងតែផ្ដោតសំខាន់លើការសរសេរកូដ រ៉ូបូតទិច សិល្បៈ និងឌីស្សាញ ដើម្បីបង្ហាញពីវិធីដោះស្រាយបញ្ហា និងបំផុសគំនិតនវានុវត្តន៍ តាមរយៈគំរូឌីស្សាញ និងការសរសេរកម្មវិធី។
ការសម្ដែងសិល្បៈ : ប្អូនៗបានបង្ហាញពីសមត្ថភាព និងទេពកោសល្យផ្ទាល់ខ្លួន តាមរយៈទស្សនីយភាពសិល្បៈ និងតន្រ្តីជាច្រើនទម្រង់ សរុបចំនួន១៨ ដោយផ្ដោតសំខាន់លើមូលបទប្រចាំឆ្នាំ។
ការតាំងបង្ហាញស្នាដៃគំនូររបស់ប្អូនៗកម្រិតបឋមសិក្សា : ស្នាដៃគំនូរគូរដោយដៃ និងឌីជីថលរបស់ប្អូនៗពីថ្នាក់ទី១ ដល់ទី៦ ចំនួនជាង៥០០ផ្ទាំងត្រូវបានដាក់ជូនសាធារណជនទស្សនា និងស្វែងយល់ ដើម្បីលើកស្ទួយភាពច្នៃប្រឌិត និងគណិតវិទ្យា។
ពិព័រណ៍ការងារស្ទីម : ស្ដង់បង្ហាញអំពីការងារ និងអាជីពក្នុងវិស័យស្ទីម (វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម សិល្បៈ និងគណិតវិទ្យា) ចំនួនជាង១៦ស្ដង់ ត្រូវបានដាក់បង្ហាញ ដើម្បីផ្ដល់ឱកាសឱ្យប្អូនៗបានជួបជាមួយអ្នកជំនាញឯកទេសពីវិស័យនីមួយៗបានដោយផ្ទាល់។
មហោស្រពពិព័រណ៌វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ២០២៦ ត្រូវបានបូកសរុប និងទទួលបានលទ្ធផលដ៏ត្រចះត្រចង់ ពោលគឺស្របតាមចក្ខុវិស័យរបស់យើង ក្នុងការលើកកម្ពស់នវានុវត្តន៍ ជំរុញការចូលរួមរបស់សាធារណជននៅក្នុងសកម្មភាពស្ទែមតាមបែបច្នៃប្រឌិត និងបំពាក់បំប៉នសិស្ស និស្សិតឱ្យមានលក្ខណៈសម្បត្តិ និងត្រៀមខ្លួនរួចស្រេចចំពោះអនាគតនៃប្រព័ន្ធឌីជីថលដែលបន្តប្រែប្រួលយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
លោកស្រី អ៊ាង និធិជ្ជនី ដឺណេ នាយិកា​ប្រតិបត្តិអង្គការពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជា បានកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះគម្រោងវិទ្យាសាស្រ្ត និងស្នាដៃសិល្បៈគំនូររបស់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស ដែលពោរពេញទៅដោយគុណភាព ​និងភាពច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ ព្រោះថានេះជាកាយវិការមួយដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីកម្លាំងរួបរួមសាមគ្គីគ្នាជាធ្លុងមួយរបស់សហគមន៍ស្ទែមនៅកម្ពុជា សំដៅជួយគាំទ្រឱ្យព្រឹត្តិការណ៍មហោស្រពនេះពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំកាន់តែសម្រេចបានសមិទ្ធផលដ៏អស្ចារ្យ។ មហោស្រពនេះទៀតសោតសបញ្ជាក់ឱ្យឃើញថា ការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើននៃវិស័យស្ទែមនៅកម្ពុជា ពឹងផ្អែកលើយុវជនជំនាន់ក្រោយដែលជាអ្នកដឹកនាំ និងសរសរស្តម្ភដ៏រឹងមាំឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍនវានុវត្តន៍ ភាពច្នៃប្រឌិត និងវឌ្ឍនភាពប្រកបដោយចីរភាព។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះដែរ អង្គការពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅបំផុតចំពោះក្រសួង ស្ថាប័ន ដៃគូសហការ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ យុវជនស្ម័គ្រចិត្ត និងសាធារណជនទាំងអស់ដែលបានរួមចំណែកជួយឱ្យព្រឹត្តិការណ៍ឆ្នាំនេះប្រព្រឹត្តទៅបានយ៉ាងជោគជ័យ។