កំណែទម្រង់ឧត្តមសិក្សា ៖ រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ​ ណែនាំគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា សិក្សាពីតម្រូវការ​ទីផ្សារ​ការងារ ដើម្បីធានា​ដល់និស្សិតមានការងារធ្វើសមស្របតាមជំនាញ
ជាការចូលរួមចំណែក​ក្នុងការ​អនុវត្ត​កម្មវិធីកំណែទម្រង់​ឧត្តមសិក្សា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានផ្តល់អនុសាសន៍ ដោយ​ណែនាំ​ដល់គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​ទាំងអស់ គួរសិក្សា​ឱ្យ​បាន​ច្បាស់ពីតម្រូវការ​ទីផ្សារ​ការងារបច្ចុប្បន្ន និង​អនាគត ដើម្បីធានាថា និស្សិត​ដែលបញ្ចប់​ការ​សិក្សា ទទួលបាន​ការងារធ្វើសមស្រប​ទៅតាមជំនាញ។
ក្នុង​សិក្សា​សាលា​ស្តីពី “ការចែករំលែក​បទពិសោធ​នៃការ​អនុវត្ត​កម្មវិធីកំណែទម្រង់​ឧត្តមសិក្សា” ធ្វើឡើង​នៅវិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា កាលពីថ្ងៃចន្ទ ដោយ​មានការ​ចូលរួមពីសាកលវិទ្យាល័យធំៗនៅកម្ពុជា ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាននិងកំពុងយកចិត្តទុក​ដាក់ធ្វើទំនើប​កម្មវិស័យ​អប់រំកម្រិតឧត្តមសិក្សា​តាមរយៈការជំរុញការស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍន៍ ការបោះពុម្ពផ្សាយ និងការដាក់បញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ក្នុងប្រព័ន្ធការងារ ការរៀននិងបង្រៀន។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបន្តថា តាមរយៈការសិក្សារៀនសូត្រពីបណ្តាប្រទេសជឿនលឿន កម្ពុជាត្រូវកំណត់ទិសដៅ​អាទិភាពឱ្យបាន​ត្រឹមត្រូវ ជាពិសេសនៅពេលដែលធនធានយើងមានកម្រិត យើងត្រូវពង្រឹងការសហការ​គ្នាឱ្យកាន់តែ​មានប្រសិទ្ធភាព​ដើម្បីប្រើប្រាស់ធនធានឱ្យអស់សក្ដានុពល និងបង្កើតយន្តការលើកទឹកចិត្ត​ដល់សាស្ត្រាចារ្យ​និងអ្នកស្រាវជ្រាវដែលមានស្នាដៃ ទាក់ទាញអ្នកមានសមត្ថភាព បង្កើនកិច្ចសហការជាមួយ​វិស័យឯកជន​ដើម្បីធានាថា ការបណ្តុះបណ្តាលកម្រិតឧត្តមសិក្សាពិតជាឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារជាក់ស្តែងតាមរយៈការរៀបចំប្រព័ន្ធវាយតម្លៃគុណភាពនិងសមត្ថភាពរបស់និស្សិតជារៀងរាល់ឆ្នាំ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានផ្តល់អនុសាសន៍​មួយចំនួនទៀត ដោយជំរុញ​ឱ្យ​ រៀបចំសិក្ខាសាលាកម្រិតបច្ចេកទេសដើម្បីពិភាក្សាចែករំលែកបទពិសោធ វិធីសាស្ត្របង្រៀនថ្មីៗ ជំរុញឱ្យបាននូវការចាប់ផ្តើមសកម្មភាពកែលម្អតែម្តងជាជាងការពិភាក្សាតែលើទ្រឹស្តី, ត្រូវបញ្ចូលកម្មវិធីសហគ្រិនភាព នវានុវត្តន៍ និងរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផ្សេងៗ។
គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​នានា ត្រូវ​លើកកម្ពស់ស្តង់ដាកម្មវិធីសិក្សា រៀបចំកម្មវិធីសិក្សាអន្តរជាតិ បង្កើត Dual degree ឬ Sandwich Program និងការផ្លាស់ប្តូរនិស្សិត ក៏​ដូចជា ធ្វើទំនើបកម្មអភិបាលកិច្ចឧត្តមសិក្សា ឬគ្រឹះស្ថានឧត្ដមសិក្សាឈរលើមូលដ្ឋាន AUN ដោយបន្ស៊ីគ្នារវាងស្តង់ដាគ្រប់គ្រងថ្នាក់ជាតិនិងថ្នាក់តំបន់៕