អ្នកសិល្បៈ និងវិចិត្រករជាង៦០រូប រួមគ្នាជាជក់តែមួយ បង្ហាញការឈឺចាប់តាមរយៈផ្ទាំងគំនូ ពីការឈ្លានពានរបស់ថៃមកលើកម្ពុជា
សៀមរាប — ការឈឺចាប់ ហើយមិនអាចហាស្តីបាន ឈឺចាប់ហើយបានត្រឹមតែកើតទុក្ខ ការរងនូវទុក្ខវេទនារបស់ប្រជាជនខ្មែរ ពីការឈ្លានពានទាំងកម្រោលរបស់ប្រទេសថៃមកលើដែនអធិបតេយ្យកម្ពុជា ម្តងហើយម្តងទៀត ដែលបណ្តាលឱ្យជនស៊ីវិលស្លាប់ និងរងរបួសជាច្រើននាក់ និងក្រុមគ្រួសារត្រូវព្រាត់ប្រាស់ ប្តីប្រពន្ធកូន ការចាកចោល​ផ្ទះសម្បែង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ផ្លូវថ្នល់ និងប្រាង្គប្រាសាទបុរាណដែលជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌ ត្រូវបានរងការហិនហោចដោយសារតែការទំលាក់គ្រាប់បែកគ្រាប់ ផ្លោងមិនស្រាកស្រាន្តមកលើដែនអធិបតេយ្យកម្ពុជា។ការឈឺ​ចាប់ទាំងអស់នេះ បាន​អង្រួនឱ្យ​ចិត្ត និងបេះដូងអ្នកសិល្បៈករ សិល្បៈការនី វិចិត្រករ ប្រមាណ៦០ រូបមកពីទូទាំងប្រទេស រួមគ្នាជាជក់តែមួយ បង្ហាញពីអារម្មណ៍សោកសង្រេងតាមរយៈគំនូរមួយផ្ទាំងដែល បង្ហាញពីទុក្ខវេទនារបស់ប្រជាជនកម្ពុជាទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ។
លោក តាន់ គឹមសួរ តំណាងអ្នករៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ «សិល្បៈដើម្បីសន្តិភាព-Art for Peace» បានមានប្រសាសន៍​ថា ដើម្បីឆក់យកបេះដូង ក៏ដូចជាបង្ហាញទៅកាន់ពិភពលោកឱ្យបានដឹង ឱ្យបានឃើញពីទុក្ខវេទនាដែលកំពុងកើតមានឡើងនៅកម្ពុជា អ្នកសិល្បៈនិងវិចិត្រករ បានរួមគ្នាបង្ហាញនូវស្នាដៃសិល្បៈដែលខ្លួនមាន គូសដោយចិត្ត ដោយបេះដូង លាយឡំជាមួយនិងទឹកភ្នែក ឈឺចាប់ ដោយសារតែការអាណិតប្រជាជន ក្មេងចាស់ប្រុស​ស្រី ដែលរងគ្រោះមិនអាចពិព័រណ៍នាបាន។ លោកថា មានតែបង្ហាញទៅលើផ្ទាំងគំនូរ នៅកណ្តាលក្រុងសៀមរាប ដោយរំពឹងថា និងបានដឹងលឺទៅដល់សហគមន៍អន្តរជាតិ ពីទុក្ខវេទនា ដែលកម្ពុជាកំពុងជួបប្រទះដោយសារការឈ្លានពានពីប្រទសថៃនេះ។
សិល្បៈក សិល្បៈការិនី វិចិត្រករ គាត់​រួមគ្នា​ជាសម្លេងតែមួយ ជាជក់តែមួយ មកគូសអំពីការឈឺចាប់ ទុក្ខសោករបស់ប្រជាជន​យើង​ដែលកំពុងតែជួបប្រទះសោកនាដកម្ម​ដែលកំពុងតែកើតឡើងនៅលើទឹកដីយើង…
លោក គឹមសួរ បន្ថែមថា ផ្ទាំងគំនូរដែលមានទទឹង ៥ម៉ែត្រ បណ្តោយ៣០ម៉ែត្រ មានក្រុមស្នូល៥នាក់ និងអ្នកគូសប្រមាណជា៦០នាក់ ហើយ​គេ​រំពឹងថា ផ្ទាំងគំនូរ​មួយ​នេះនឹងរួចរាល់នៅថ្ងៃទី២៣ ខែធ្នូ ខាងមុខនេះ ទៅតាមផែនការដែលបានកំណត់។ អ្នកវិចិត្រករ អ្នកសិល្បៈ បានបង្ហាញរូបភាពទាហានពលី គ្រោះថ្នាក់ ទុក្ខសោករបស់ក្រុមគ្រួសារជនរងគ្រោះដោយសារតែទាហានថៃបានធ្វើការបាញ់ ទម្លាក់គ្រាប់បែកគ្មានត្រាប្រណីមកលើប្រជាជនស្លួតត្រង់ បណ្តាលឱ្យស្លាប់បាត់បង់ជីវិត្ត និងរងគ្រោះថ្នាក់ សិស្សត្រូវរត់ចោលសាលារៀនដើម្បីសុវត្តិភាព ពិសេសគឺរូបភាពប្រមុខដឹកនាំដែលបានគិតគូរគ្រប់បែបយ៉ាងដើម្បីជាតិនិងប្រជាជន។