សាលាចំនួន ១៦នៅស្រុកឯកភ្នំ បើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សាថ្មីលើផ្ទៃទឹក
ថ្ងៃសៅរ៍ ទី១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ គឺជាថ្ងៃបបើករវេសនកាលឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦ សម្រាប់សាលារៀនភាគច្រើននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា សាលារៀនភាគច្រើន បើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សាថ្មីនៅលើដែនដីគោក ប៉ុន្តែសាលាបឋមសិក្សា និងអនុវិទ្យាល័យក្នុងភូមិចំនួន ៦ នៃស្រុកឯកភ្នំ ខេត្តបាត់ដំបង បើកឆ្នាំសិក្សាថ្មីលើផ្ទៃទឹក។
លោក ម៉ឺល សុផល អភិបាលស្រុកឯកភ្នំ ឱ្យដឹងថា សាលារៀនទាំងនោះ ស្ថិតក្នុងឃុំកោះជីវាំង ដែលជា​ភូមិសាស្រ្ត​ស្ថិត​នៅ​ក្នុងបឹងទន្លេសាប។ លោកអភិបាលស្រុកបន្ថែមថា សិស្សានុសិស្សនៅទីនេះមានទម្លាប់ក្នុងការធ្វើដំណើរទៅរៀនកាត់ទឹកទៅហើយ។
លោក ពុំ ចិន មេឃុំកោះជីវាំង នៃស្រុកឯកភ្នំ ឱ្យ​ដឹងថា ភូមិចំនួន៦ រួមមានភូមិថ្វាង ភូមិកំពង់ប្រហុក ភូមិអន្លង់តាអួរ ភូមិព្រែកទាល់ ភូមិពាក់កន្ទេល និងភូមិក្បាលតោល ក្នុងឃុំរបស់លោកលិចទឹក៦ខែ និងគោក៦ខែ។ ដូច្នេះសិស្សទាំង ១៦៩៣នាក់ នៃសាលាបឋមសិក្សា និងអនុវិទ្យាល័យទាំង ១៦ខ្នង ត្រូវធ្វើដំណើរតាមទូក ឬកាណូតទៅរៀន។
យោងតាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រៅពីសាលារៀនទាំង ១៦ ក្នុងឃុំកោះជីវាំង ស្រុកឯកភ្នំ ខេត្តបាត់ដំបង ក៏នៅមានសាលារៀនមួយចំនួនទៀត ក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង កំពង់ធំ ពោធិសាត់ និងខេត្តសៀមរាប ក៏មានសាលារៀនលិចទឹក ហើយតម្រូវឱ្យ​សិស្សានុសិស្សធ្វើដំណើរតាមទូក និងកាណូតទៅរៀនដែរ។
យោង​តាម​ការ​ប្រកាស​របស់ក្រសួងអប់រំ សម្រាប់​ឆ្នាំ​សិក្សាថ្មី​២០២៥-២០២៦ សិស្ស​សរុប​ចាប់​ពី​មត្តេយ្យ​សិក្សា​រហូត​ដល់​មធ្យម​សិក្សាទុតិយភូមិ​មាន​ប្រមាណ​៣លាន ៣សែន ៦ម៉ឺន និងគ្រូ​បង្រៀន​ប្រមាណ​១៣ម៉ឺននាក់។