ទោះបីជាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) មានការរីកចម្រើនយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏បច្ចេកវិទ្យាមួយនេះ នៅតែជាឧបករណ៍ជំនួយ និងមិនទាន់អាចមកជំនួសតួនាទីស្នូលរបស់គ្រូបង្រៀនបាននៅឡើយទេ។ នេះជាប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងឱកាសទិវាគ្រូបង្រៀន ៥តុលា ក្រោមប្រធានបទ “គ្រូបង្រៀនជាតួអង្គសំខាន់ នៃបរិវត្តកម្មបញ្ញាសិប្បនិម្មិត”។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានលើកទឹកចិត្ត ដល់ថ្នាក់ដឹកនាំសាលារៀនគំរូ និងគ្រប់សាលារៀន ឱ្យចាប់ផ្តើមបញ្ចូលបញ្ញាសិប្បនិម្មិតទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់សាលាឱ្យបានផុសផុលដោយ ជំរុញឱ្យប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ AI ជាជំនួយក្នុងការរៀបចំផែនការបង្រៀន និងវាយតម្លៃសិស្ស ក៏ដូចជាបង្កើតលំហាត់ដែលតម្រូវឱ្យសិស្សានុសិស្សយល់ដឹងពីគោលការណ៍គ្រឹះនៃ AI និងរបៀបប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានេះប្រកបដោយក្រមសីលធម៌។
ក្រសួអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចាប់ផ្តើមបង្កើតក្របខណ្ឌសមត្ថភាពបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍ និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (ICT-AI) ដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា ដែលគាំទ្រដោយអង្គការយូណេស្កូ តាមរយៈកម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា (STEPCam)។ ផ្អែកលើក្របខណ្ឌសមត្ថភាពសកលរបស់អង្គការយូណេស្កូ សម្រាប់បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងសារគមនាគមន៍ ដែលបានផ្សព្វផ្សាយនៅឆ្នាំ២០១៨ និងក្របខណ្ឌសមត្ថភាពបញ្ញាសិប្បនិម្មិតដែលបានផ្សព្វផ្សាយនៅឆ្នាំ២០២៤ ក្របខណ្ឌជាតិនឹងកំណត់នូវបំណិន និងចំណេះដឹងដែលគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជាគួរមាន ដើម្បីប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ឌីជីថល និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិតប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនៅក្នុងការបង្រៀន និងរៀន ដោយការពារនូវសុវត្ថិភាពមនុស្សនៅក្នុងទិដ្ឋភាពអប់រំផងដែរ។
លោកស្រី Esther Mcfarlane ប្រធានផ្នែកអប់រំ នៃការិយាល័យអង្គការយូណេស្កូនៅភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា “គ្រូបង្រៀនមិនត្រឹមតែសម្របខ្លួនទៅនឹងបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេថែមទាំងកំពុងរៀបចំនូវរបៀបប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ទាំងនេះដើម្បីបំផុសគំនិត និងកសាងសមត្ថភាពដល់អ្នកសិក្សាឱ្យគិតដោយឯករាជ្យ និងប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតចំពោះសំណួរ បញ្ហាប្រឈម និងឱកាសដែលពួកគេនឹងជួបប្រទះនៅក្នុងសង្គម “។
លោកស្រី Esther Mcfarlane សង្កត់ធ្ងន់ថា នៅក្នុងស្ថានភាពដែលបញ្ញាសិប្បនិម្មិតជួយសម្រួលដល់ការផ្លាស់ប្តូរវិធីសាស្រ្តអប់រំ យើងត្រូវតែធានាថា បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ គួរត្រូវបានប្រើប្រាស់ដើម្បីគាំទ្រ និងជួយសម្រួលដល់គ្រូបង្រៀន មិនមែនទៅជំនួសពួកគាត់នោះទេ។ តាមរយៈការវិនិយោគលើការប្រឹក្សាគរុកោសល្យ ការស្រាវជ្រាវ និងការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈសម្រាប់គ្រូបង្រៀន យើងធានាថា គ្រូបង្រៀននៅតែមានតួនាទីសំខាន់ក្នុងបរិបទអប់រំដែលកំពុងផ្លាស់ប្តូរនេះ៕