ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ៖ កម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី (NGS) បង្ហាញថា ការ​ធ្វើកំណែទម្រង់​អប់រំ នាំ​ឱ្យ​សិស្ស​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​លទ្ធផល​ល្អប្រសើរ
តាមរយៈ​លទ្ធផល​នៃការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប ឆ្នាំ២០២៥នេះបានបង្ហាញថា សិស្ស​ដែល​មក​ពី​សាលារៀនជំនាន់ថ្មី មានអត្រាប្រឡង​ជាប់​រហូត​ដល់ ៩១ភាគរយ ខណៈ​សិស្ស​ពីសាលា​រៀន​មួយ​នេះ ទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ពី A ដល់C មានចំនួនជាង ៥១ភាគរយ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងថា លទ្ធផល​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យម​សិក្សា​ទុតិយភូមិ​របស់សិស្ស​ក្នុង​កម្មវិធី​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មីនេះ បានបង្ហាញថា ការ​ធ្វើកំណែទម្រង់អប់រំ អាច​នាំ​ឱ្យ​សិស្ស​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​លទ្ធផល​ល្អប្រសើរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ មានប្រសាសន៍ដោយ​បញ្ជាក់ថា សាលារៀនជំនាន់ថ្មី (NGS) មិន​ត្រឹម​តែជួយ​សិស្ស​​ប្រឡង​ជាប់នោះទេ ប៉ុន្តែជួយ​រៀបចំ​យុវជន​ជំនាន់ថ្មី​ឱ្យ​ក្លាយជា​អ្នក​មានគំនិតច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ អ្នកដឹកនាំ និង​ជាអ្នក​កសាងអនាគត​ជាតិ។
កម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មីគឺជាកម្មវិធីមួយដែលបង្កើតគំរូអភិវឌ្ឍន៍ថ្មីនៅក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំសាធារណៈ ដែលនឹងនាំទៅដល់ការបង្កើតសាលារៀនសាធារណៈស្វយ័ត ដែលទទួលបានការវិនិយោគខ្ពស់ផ្សារភ្ជាប់នឹងស្តង់ដាថ្មីមានគណនេយ្យភាព និងអភិបាលកិច្ចល្អ ព្រមទាំងស្តង់ដាវិជ្ជាជីវៈសម្រាប់ការសិក្សានៅក្នុងសតវត្សរ៍ទី២១។ បច្ចុប្បន្ន​ក្រសួងអប់រំ កំពុងដំណើរការ​កម្មវិធី​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី​​ចំនួន១៤សាលា ហើយ​គ្រោង​ពង្រីកបន្ថែមចំនួន ៨ទៀត​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ និង​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​មួយ​ចំនួន​សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា​ថ្មីនេះ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា​ មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី គឺអនុវត្តគោលវិធីបង្រៀនបែបស្ថាបនានិយម មានន័យថា ធ្វើឱ្យសិស្សអាចទទួលបាននូវកម្រិតនៃការសិក្សាខ្ពស់បំផុតតាមរយៈការស្រាវជ្រាវ និងវិធីសាស្រ្តបង្រៀននានា ដែលនាំឱ្យសិស្សទៅធ្វើការស្រាវជ្រាវ។ លោកជំទាវបណ្ឌិត បន្តថា ការរៀនបែបនេះ នាំឱ្យសិស្សចេះស្រាវជ្រាវដោយខ្លួនឯង ចេះឆ្ងល់ ចេះសួរសំណួរល្អៗ ស្វែងរកចម្លើយ ហើយក៏មានក្លិបសិក្សាដែលអាចជួយគ្នាទៅវិញទៅមក។
សិស្សសាលារៀនជំនាន់ថ្មី
តាមរយៈបទពិសោធន៍ល្អនៅក្នុងការអនុវត្តនៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មីនេះ បើតាមអ្នកនាំពាក្យ​ ក្រសួងអប់រំកំពុងជំរុញឱ្យសាលារៀនទូទាំងប្រទេសអនុវត្តក្របខណ្ឌ ហៅថា ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ។​ លោកជំទាវបន្តថា បច្ចុប្បន្ននេះនៅគ្រប់សាលារៀនទាំងអស់ទូទាំងប្រទេស កំពុងខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការសម្រេចឱ្យបាននូវស្តង់ដាដែលបានដាក់ចេញ ធ្វើយ៉ាងណាសំដៅឱ្យគុណភាពនៃការសិក្សាមានការកើនឡើង មានភាពល្អប្រសើរ ហើយធ្វើការជាមួយសហគមន៍ មាតាបិតាសិស្ស ដើម្បីឱ្យទទួលបានការគាំទ្រ ជំរុញនូវការចុះឈ្មោះចូលរៀន និងកាត់បន្ថយអត្រាបោះបង់ចោលការសិក្សាផងដែរ។
យោង​តាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ ក្នុងការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឆ្នាំ២០២៥ សិស្ស​​ដែល​សិក្សា​នៅ ក្នុង​កម្មវិធី​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី មានអត្រាប្រឡងជាប់ ៩១.១៤% (ប្រៀបធៀបនឹងថ្នាក់ជាតិ ៨៤.៥៦%), ក្នុងនោះ ៥១.៥៧% សិស្សបានចំណាត់ថ្នាក់ A–C (ប្រៀបធៀបនឹងថ្នាក់ជាតិ ២៨.៨%), ១១.១% សិស្សបាននិទ្ទេស A (ប្រៀបធៀបនឹងថ្នាក់ជាតិ ២.១% ប៉ុណ្ណោះ) ខណៈ​អត្រាប្រឡងធ្លាក់បានកាត់បន្ថយជាងពាក់កណ្តាល ពោលគឺមានត្រឹម ៨.៨៦% ប្រៀបធៀបនឹងថ្នាក់ជាតិ ១៥.៤៤%៕