ក្រសួងកសិកម្មជ្រើសរើស​មន្រ្តីកសិកម្ម​ឃុំ ៣៧២នាក់បន្ថែម ដើម្បីបម្រើ​ការងារនៅតាមឃុំសង្កាត់ចំនួន៣៦១
សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និ​ងនេសាទ ប្រកាស​ជ្រើសរើស​មន្រ្តីកសិកម្ម​ឃុំ​ចំនួន ៣៧២នាក់បន្ថែមទៀត ដើម្បីទៅ​បម្រើ​ការងារ​នៅ​តាមឃុំសង្កាត់សរុបចំនួន ៣៦១ឃុំ ក្នុង​ខេត្តចំនួន២៣ ដែល​មិន​ទាន់​មាន​មន្រ្តីកសិកម្មឃុំ​នៅឡើយ។
យោង​តាមសេចក្តីជូនដំណឹង​របស់​ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ ការ​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​ប្រជែង នឹង​ត្រូវ​ធ្វើ​ឡើង​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី១៦ ខែមិថុនា រហូត​ដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៥ វេលាម៉ោង​៥ល្ងាច​ជា​កំហិត។
អ្នកដែលអាច​ចុះឈ្មោះ​សម្រាប់​ការ​ប្រឡង​ជ្រើសរើស​មន្រ្តីកសិកម្មឃុំ ត្រូវ​មាន​សញ្ជាតិ​ខ្មែរ, មានវិញ្ញាបនបត្រ សញ្ញាបត្រ ឬសមមូលឡើងទៅ ពាក់ព័ន្ធនឹង​កសិកម្ម, មានអាយុយ៉ាងតិច ១៨ឆ្នាំ។ ក្នុងនោះ​ត្រូវ​បានលើកទឹកចិត្ត និងផ្តល់អាទិភាព ចំពោះ ជន​មានពិការភាព​ដែលមាន​គុណសម្បត្តិ និង​សមត្ថភាពបំពេញ​នូវ​មុខងារ តួនាទី និង​ការ​ទទួល​ខុសត្រូវ​ក្នុង​មុខ​តំណែង​ដែល​បានដាក់ពាក្យ, ស្រ្តី, ជនជាតិដើមភាគតិច, មន្រ្តីជាប់កិច្ច​សន្យា​ដែល​បម្រើ​ការងារ​ក្នុងរដ្ឋបាល​សាធារណៈ។
ការដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​ប្រជែង ធ្វើ​ឡើង​តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ ដោយបេក្ខជនត្រូវ​ចូលទៅ​កាន់គេហទំព័រ https://go.gov.kh/era/mcs25agri ដើម្បីបំពេញព័ត៌មានសុំសិទ្ធិប្រឡងប្រជែង ដោយភ្ជាប់​ឯកសារ​រួមមាន ៖ អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរ ឬឆាយា, វិញ្ញាបនបត្រ សញ្ញាបត្រ ឬសមមូលតាមលក្ខខណ្ឌជ្រើសរើស, រូបថត​ទំហំ ៤x៦ (ថតចំពីមុខ គ្មានពាក់មួក គ្មានពាក់វ៉ែនតា ផ្ទៃពណ៌ស ឬផ្ទៃមេឃ) ថតថ្មី ៦ខែចុងក្រោយ, ចំពោះ​មន្រ្តីរាជការ​ ត្រូវ​មានលិខិត​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ចូលរួម​ប្រឡង​ប្រជែង​ចេញដោយ​ប្រធានស្ថាប័ន ឬអាជ្ញាធរ​ដែលមាន​សិទ្ធអនុញ្ញាត​ឱ្យផ្ទែរ។
អត្ថប្រយោជន៍ការងារ ៖ បេក្ខជន​ដែល​បាន​ប្រឡងជាប់​ជា​ស្ថាពរ​នឹង​ត្រូវ​ធ្វើ​កម្មសិក្សា និង​តាំង​ស៊ប់​ក្នុង​ក្របខណ្ឌ “ក” ឬ “ខ” ឬ “គ” ផ្អែក​លើ​កម្រិត​បណ្តុះបណ្តាល​របស់សាម៉ីខ្លួន។ បេក្ខជន​ដែល​បាន​ប្រឡង​ជាប់​ជា​ស្ថាពរ នឹង​ត្រូវ​ទទួលបាន​បៀវត្ស​ទាប​បំផុត​ចាប់ពី ១,៤៩៦,៩៥០រៀល (មួយលានបួនរយកៅសិបប្រាំមួយពាន់​ប្រាំបួនរយហាសិបរៀលគត់) ទៅ​តាម​ប្រភេទ​ក្របខណ្ឌ និង​ទទួល​ប្រាក់​ឧបត្ថម្ភ​ប្រចាំខែ​ចំនួន ១៦០,០០០រៀល (មួយរយហុកសិបពាន់រៀលគត់) ក្នុង១ខែ រួមទាំង​អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ​ទៀត​របស់មន្រ្តីរាជការ​ស៊ីវិល។
សូមជំរាបជូនថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជា​មានមន្ត្រីកសិកម្មឃុំសង្កាត់ចំនួន ១២៥០នាក់បានកំពុងបម្រើការនៅតាមឃុំសង្កាត់ចំនួន១៥១០ទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ មន្ត្រីកសិកម្មឃុំដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការជួយកសិករបង្កើនផលិតភាព និងគុណភាពកសិផល តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយបច្ចេកទេសកសិកម្មថ្មីៗ និងសម្របសម្រួលទីផ្សារ។ ក្នុងនោះរាជរដ្ឋាភិបាលក៏កំពុងពង្រឹងសមត្ថភាពមន្ត្រីកសិកម្មតាមរយៈវគ្គបណ្តុះបណ្តាល និងដាក់ពង្រាយមន្ត្រីបន្ថែមនៅតាមឃុំទូទាំងប្រទេស ដើម្បីផ្តល់ជំនួយដល់កសិករឱ្យបានទាន់ពេលវេលា និងចំគោលដៅ៕