ក្រុមហ៊ុនប៉ាណាសូនិក ដែលគេដឹងថា គឺជាក្រុមហ៊ុនផលិតគ្រឿងអេឡិចត្រូនិកដ៏ល្បីល្បាញមួយរបស់ប្រទេសជប៉ុនបានបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ស្ថិតនៅក្នុងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (ITC) ដោយគេជឿថា មជ្ឈមណ្ឌលនេះ នឹងជួយបង្កើនចំណេះដឹង ជំនាញ បច្ចេកទេស ដល់និស្សិតកម្ពុជា អាចមានសមត្ថភាពសម្រាប់ការប្រកួតប្រជែងនៅលើទីផ្សារការងារពិភពលោក។
ឯកឧត្តម Atsushi UENO ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រុមហ៊ុន Panasonic និងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា គឺមានសារៈសំខាន់ក្នុងការពង្រឹងទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំរវាងប្រទេសជប៉ុន និងប្រទេសកម្ពុជា ហើយនៅពេលដែលនិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សា និងចាប់ផ្តើមអាជីពជោគជ័យរបស់ខ្លួន ពួកគេក៏នឹងជួយជំរុញកិច្ចសហការកាន់តែស៊ីជម្រៅ ព្រមទាំងបន្តការអភិវឌ្ឍ និងភាពរីកចម្រើនក្នុងទំនាក់ទំនងរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរ។
ឯកឧត្តមឯកអគ្គរាជទូត រំពឹងថា និស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាផ្នែកវិស្វកម្មដែលត្រូវបានគាំទ្ររួមគ្នាដោយវិស័យសាធារណៈ និងឯកជនរបស់ប្រទេសជប៉ុន នឹងដើរតួយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងក្រុមហ៊ុនជប៉ុនជាច្រើននាពេលអនាគត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈការផ្តល់នូវសម្ភារៈបរិក្ខារទំនើបៗ និងការបណ្តុះបណ្តាលតាមស្តង់ដានេះ នឹងជួយបណ្ដុះបណ្ដាលសិស្សនិស្សិតនូវជំនាញចាំបាច់ក្នុងការជំរុញនូវកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិនិងវិស័យឧស្សាហកម្ម។ បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមហ៊ុនប៉ាណាសូនិក ដែលបានជួយគាំទ្រលើវិស័យអប់រំតាំងពីឆ្នាំ២០១៩ ដូចជាការផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់និស្សិតវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជាជាដើម និងបានលើកទឹកចិត្តដល់ភាគីទាំងពីរឱ្យពង្រីកភាពជាដៃគូរបស់ខ្លួនបន្ថែមទៀតលើវិស័យសំខាន់ៗ ដូចជាការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យា និងភាពច្នៃប្រឌិត។
តាមនាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ដែលបានជួយគាំទ្រដល់ប្រទេសកម្ពុជាលើវិស័យជាច្រើននាពេលកន្លងមក ជាពិសេសចំពោះវិស័យអប់រំផ្ទាល់ និងបានលើកទឹកចិត្តដល់ក្មួយៗនិស្សិត ឱ្យចាប់យកឱកាសនេះ ដើម្បីសិក្សារៀនសូត្រពីអ្នកជំនាញឧស្សាហកម្ម និងទទួលបានបទពិសោធជាក់ស្តែងដែលនឹងជួយឱ្យសិស្សនិស្សិតមានភាពលេចធ្លោក្នុងទីផ្សារការងារ។
បើតាមឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ប៉ូ គឹមថូ នាយកវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៩ មក ក្រុមហ៊ុន ប៉ាណាសូនិក បានផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់និស្សិត វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ជាច្រើននាក់។ លើសពីនេះទៀត ក្រុមហ៊ុន ប៉ាណាសូនិក បានសម្របសម្រួលកម្មវិធីកម្មសិក្សាសម្រាប់និស្សិតឆ្នាំចុងក្រោយនៅក្នុងផ្នែកវិស្វកម្មមេកានិក ដោយផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង និងឱកាសដើម្បីបង្កើនជំនាញបច្ចេកទេសរបស់ពួកគេ។ និស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាដែលមានទេពកោសល្យជាច្រើនត្រួវបានផ្តល់ការងារជាមួយក្រុមហ៊ុន ប៉ាណាសូនិក ព្រមទាំងក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាឈានមុខផ្សេងទៀត។
ដូចគ្នានេះដែរ មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ប៉ាណាសូនិកដែលទើបបង្កើតថ្មីនេះ នឹងផ្តល់ឱ្យនិស្សិត វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា នូវបទពិសោធន៍ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាស្តង់ដារ បង្កើនជំនាញបច្ចេកទេសរបស់ពួកគេបន្ថែមទៀត ព្រមទាំងរៀបចំពួកគេសម្រាប់ការប្រកួតប្រជែងនៅលើទីផ្សារការងារពិភពលោក៕