គារវកិច្ចលើកសំពះពេលជួបគ្នាបង្ហាញពីការគោរពខ្លួនឯង និងអ្នកដទៃ
ភ្នំពេញ – សង្គមខ្មែរកិរិយាលើកដៃប្រណម្យសំពះជម្រាបសួរ ឬការដោះមួក និងដោះស្បែកជើង​ចូល​ផ្ទះ​​អ្នកដទៃជាដើម គឺ​បង្ហាញ​ពីការ​គោរពទៅ​កាន់បុគ្គល​ ឬ​​ម្ចាស់​ផ្ទះ ។ ទន្ទឹមគ្នានោះ គេសង្កេតឃើញថា សកម្មភាពទាំងនោះជះឥទ្ធិពលវិជ្ជមានយ៉ាងច្រើនមកកាន់បុគ្គល​ផ្ទាល់ខ្លួន និងជាគំរូល្អ​ដល់កុមារ ។
លោក ឡាក់ ច័ន្ទដារ៉ា ជានិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាផ្នែកទេសចរណ៍ បាននិយាយថា ការសំពះពេលទៅលេងផ្ទះអ្នកដទៃ ជាការគោរពដល់ម្ចាស់ផ្ទះ និង​ជា​ការគួរសមមួយបែបមនុស្ស​ជួបគ្នាដំបូង ។ ការសំពះជាសុជីវធម៌មួយដែលបង្ហាញពីអត្តសញ្ញាណនៃជាតិសាសន៍ផងដែរ ហើយ​ខ្មែរបាន​ប្រកាន់យក​យក​ការ​សំពះ​ជាការគោរពនិងគារវកិច្ចចំពោះគ្នាទៅវិញទៅមក​ ។ ការសំពះទៀតសោតខ្មែរតែងធ្វើអមដោយប្រយោគជម្រាបសួរ បានន័យថា ពាក្យសម្តីនិងកាយវិការ​ធ្វើ​ឡើង​​ព្រមគ្នាដោយការគោរព ។
“រាល់ដងសកម្មភាពបែបនេះ ខ្ញុំតែងតែធ្វើ មិនថាទៅដល់ផ្ទះគេ ឬផ្ទះខ្លួនឯងទេ ។ សកម្មភាពទាំងនេះវាបានផ្ដល់ឥទ្ធិពលដល់ក្មេងៗ ដែលបានឃើញ​ទង្វើទាំង​អស់នេះ​ យកទៅអនុវត្តពេលគាត់ធំឡើង ឬទៅផ្ទះអ្នកដទៃ និងបន្ដរូបភាពដល់ក្មេងៗក្រោយៗទៀត”
ចំណែកលោក សុខ កែវរតនា និស្សិតបញ្ជាប់ការសិក្សាផ្នែកចិត្តវិទ្យា ក៏យល់ឃើញដែរថា រូបភាព​លើកដៃសំពះគ្នាបានបង្កើនទំនាក់ទំនងយ៉ាងជិតស្និត នៅពេល​ជួប​នរ​ណាម្នាក់ ។ ស្របគ្នានេះ ប្រសិនបើទៅផ្ទះអ្នកដទៃកិរិយាមិនសមរម្យ ដូចជា មិនដោះមួក និងមិនសំពះ អាចធ្វើឱ្យម្ចាស់ផ្ទះមានអារម្មណ៍ទើសទាល់ និងមិនអាច​បង្កើត​ភាព​ជិត​ស្និត​បានឡើយ ។ ​
ដោយឡែក កញ្ញា គង់ ស្រីរ័ត្ន និស្សិតកំពុងសិក្សាជំនាញទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ បាននិយាយថា គារវកិច្ចគ្នាដោយលើកដៃសំពះ បានបញ្ជាក់ពី​បុគ្គ​លិក​លក្ខណៈ​ប្រពៃណី​របស់បុគ្គល​ តាមរយៈសកម្មភាពឱនលំទោននិងឱ្យតម្លៃអ្នកដទៃ ។ បន្ថែមលើនេះ វាជាការយល់ដឹងអំពីសីលធម៌រស់នៅក្នុងសង្គម ដើម្បី​ផ្តល់​តម្លៃ​ដល់​ ខ្លួន​ឯង សមាជិកគ្រួសារ និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន ។
យុវជនម្នាក់ទៀត លោក ឈ្មោះ​ ហ៊ន់​ កុងហូយ​ ជានិសិ្សតកំពុងសិក្សាជំនាញវេជ្ជសាស្ត្រ បាននិយាយថា ការសំពះជម្រាប​សួរដល់ចាស់ព្រឹទ្ធាចារ្យ  លោកគ្រូអ្នកគ្រូ មិត្តភក្តិ និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន ជាកាយវិការគោរពដ៏សាមញ្ញបំផុត ជាពិសេសពេលដែលទៅលេង​ស្រុកកំណើត ឬចូលរួមជួបជុំសាច់ញាតិ ។
លោក ឈ្មោះ​ ហ៊ន់​ កុងហូយ​ ៖
“អ្វីដែលខ្ញុំទទួលបានមកវិញតាមរយៈសកម្មភាពលើកដៃសំពះ គឺ ផ្លូវចិត្តកាន់​តែសប្បាយរីករាយ និងជ្រះថ្លាបាន​ច្រើន ព្រោះខ្ញុំបានបង្ហាញការ​គោរព​និងក្តីស្រឡាញ់​ដោយ​​សុទ្ធចិត្ត”
សូមជម្រាបថា នៅក្នុងសង្គមខ្មែររបៀបសំពះមានច្រើនបែប ហើយកន្លងទៅប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ យុវជន ព្រមទាំង​សិស្ស​និស្សិត​មួយចំនួនតែងតែមាន​ការ​យល់​ច្រឡំ​​អំពី​របៀប​សំពះ តែងប្រតិបត្តិ​ឆ្គង​ពី​របៀប​សំពះ​របស់​ខ្មែរ ។ សំពះកម្ពស់ត្រឹមដើមទ្រូង សម្រាប់វ័យ ឬឋានៈស្មើគ្នា ឬមិត្តភក្តិ, សំពះកម្ពស់ត្រឹមមាត់ សម្រាប់​វ័យ​ចាស់​ជាង ឬឋានៈធំជាង ឬចៅហ្វាយនាយ, សំពះកម្ពស់ត្រឹមចុងច្រមុះ សម្រាប់សំពះមាតាបិតា ជីដូន ជីតា គ្រូបាអាចារ្យ, កម្ពស់ត្រឹមចិញ្ចើម សម្រាប់សំពះ ព្រះ​សង្ឃ ​ព្រះមហាក្សត្រ ឬវត្ថុស័ក្តិសិទ្ធិ, និងសំពះកម្ពស់ត្រឹមចិញ្ចើមឡើងទៅ សម្រាប់សំពះទេវតា ព្រះឥន្ទ ព្រះព្រហ្ម ឬបួងសួង ៕