ភ្នំពេញ – មិនដល់១០០ថ្ងៃទៀតនោះទេ ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ និងព្រឹត្តិការណ៍កីឡាជនពិការ អាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេមលើកទី១២ នឹងចាប់ផ្តើមដោយកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ ក្រោយកម្ពុជារង់ចាំរយៈពេល៦៤ឆ្នាំ។ ក្នុងនាមជាម្ចាស់ផ្ទះ នៃព្រឹត្តិការណ៍កីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ និងកីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេមលើកទី១២ ក្រុមយុវជនបានសម្តែងនូវមោទនភាព និងមានក្តីសង្ឃឹមថា ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាថ្នាក់អាស៊ានទាំងពីរនេះ នឹងធ្វើឱ្យគេស្គាល់កម្ពុជា ទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ និងផ្សព្វផ្សាយវប្បធម៌ខ្មែរទៅកាន់ពិភពលោក។
កញ្ញា អ៊ុង រង់ផលទេវី សហស្ថាបនិកនៃចលនាទម្លុះ បាននិយាយថា នៅពេលដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះស៊ីហ្គេម២០២៣នេះ កម្ពុជានឹងទទួលបានផលប្រយោជន៍ជាច្រើនដូចជា ទី១.ផ្សព្វផ្សាយឱ្យកាន់តែទូទំលាយនូវវប្បធម៌ អរិយធម៌ និង ប្រពៃណីតាមរយ:សិល្ប:គ្រប់ទម្រង់ ដល់ប្រទេសនានាក្នុងតំបន់ និងសកលលោកបានដឹង, ទី២. ការកើនឡើងនៃវិស័យទេសចរណ៍មកទស្សនានូវការប្រកួតនេះ និងមកគាំទ្រអត្តពលិកតំណាងប្រទេសរបស់ខ្លួន, ទី៣. ការផ្សព្វផ្សាយអំពីកម្ពុជាទៅកាន់សកលលោកកាន់តែទំលំទូលាយដែលនាំមកនូវមុខមាត់ប្រទេស និងជះផលវិជ្ជមានដល់វិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្នុងកំឡុងពេល និងទៅថ្ងៃអនាគត និងទី៤. ពង្រឹងចំណងមិត្ដភាព និងវិស័យកីឡារវាងកម្ពុជា អាស៊ាន និងប្រទេសនានាដែលបានចូលរួម។
សម្រាប់យុវជន នៀ ឧត្តម និស្សិតឆ្នាំទី២ ជំនាញសំណង់ស៊ីវិល នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា និយាយថា ខណៈកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេម២០២៣ មិនត្រឹមតែបង្ហាញពីសក្កានុពល នៃប្រទេសដែលមានធនធានគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះកីឡាលំដាប់ថ្នាក់កំពូលនៅក្នុងអាស៊ានប៉ុណ្ណោះទេ ហើយថែមទាំងជាឱកាសមួយឱ្យកម្ពុជាបង្ហាញនូវវប្បធម៌ អរិយធម៌ជនជាតិខ្មែរយើងទៅកាន់អាស៊ាន ក៏ដូចជាពិភពលោកទាំងមូលផងដែរ។
សូមជំរាបថា ព្រឹត្តិការណ៍ការកីឡាអាស៊ីអាគ្នេយ៍លើកទី៣២ (The 32nd SEA Games) ដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ នឹងប្រារព្ធធ្វើឡើងពីថ្ងៃទី០៥ ដល់ថ្ងៃទី១៧ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ២០២៣។ ដោយឡែក ព្រឹត្តិការណ៍ការប្រកួតកីឡាប៉ារ៉ាហ្គេម នឹងប្រារព្ធធ្វើឡើងពីថ្ងៃទី០៣ ដល់ថ្ងៃទី០៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣៕