ទន្ទឹមគ្នានេះ អ្នកស្រី ហុក ធីតា អ្នកជំនាញអប់រំសីលធម៌យុវជនតាមរយៈសកម្មភាពបង្រៀនមុខវិជ្ជាសីលធម៌-ពលរដ្ឋ បានបញ្ជាក់ថា រាល់ទង្វើរបស់ម្តាយឪពុកនៅក្នុងគ្រួសារសុទ្ធសឹងជាគំរូភាពសម្រាប់កូន ។ ប្រសិនបើម្តាយឪពុកប្រើប្រាស់ពាក្យពេចន៍សន្ទនាដាក់គ្នាទៅវិញទៅមកដោយសមរម្យ នោះកូននៅក្នុងគ្រួសារនឹងរៀនសូត្រពីគំរូភាពទាំងនេះ ។ ផ្ទុយទៅវិញ ប្រសិនប្រើម្តាយឪពុកពុំបានបង្ហាញពីទង្វើអប់រំប្រកបដោយសីលធម៌ណាមួយ នោះកុមារ ឬយុវជននៅក្នុងគ្រួសារ ងាយនឹងប្រព្រឹត្តខ្លួនតាមគន្លងម្តាយឪពុក ។ អ្នកស្រីបានចាត់ទុកម្តាយឪពុកជាគ្រូបង្រៀនសីលធម៌ និងសុជីវធម៌សង្គមដ៏មានប្រសិទ្ធភាពបំផុត ។
គ្រួសារមានតួនាទីមួយ គឺអប់រំ និងបណ្តុះឥរិយាបថល្អ ឬសីលធម៌ល្អទៅកាន់កូនៗ ហើយក្នុងនាមជាឪពុកម្តាយត្រូវធ្វើជាគំរូគ្រប់សកម្មភាពទៅកាន់កូន ! បើឪពុកម្តាយមានឥរិយាបថរស់នៅល្អ គាត់តែងអប់រំ និងបណ្តុះកូនឱ្យមានទម្លាប់ល្អជានិច្ច…
អ្នកស្រី ហុក ធីតា បង្រៀនមុខវិជ្ជាសីលធម៌-ពលរដ្ឋ នៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ
ខណៈសាលារៀនជាស្ថាប័នបណ្តុះបណ្តាលនិងអប់រំសីលធម៌យុវជនសំខាន់នៅក្នុងសង្គម ប៉ុន្តែអ្នកស្រី ហុក ធីតា បានពន្យល់ថា ការបណ្តុះបណ្តាលសីលធម៌យុវជននៅសាលារៀនជាភារកិច្ចអប់រំស្នូលបន្ទាប់ពីការអប់រំនៅក្នុងគ្រួសារ ។ សម្រាប់អ្នកអប់រំរូបនេះ យល់ឃើញថា វិន័យ សីលធម៌ សុជីវធម៌របស់យុវជន ចាំបាច់ត្រូវតែបង្រៀន និងជំរុញឱ្យសិស្សានុសិស្សរៀនអនុវត្តជាប្រចាំ ដើម្បីឱ្យពួកគេប្រែក្លាយខ្លួនជាធនធានមនុស្សមានចំណេះដឹង សមត្ថភាព និងមានសីលធម៌រស់នៅល្អប្រពៃ ។
ជុំវិញការលើកឡើងអំពីសារៈសំខាន់នៃសីលធម៌ និងសុជីវធម៌សម្រាប់យុវជននេះ អ្នកស្រី ហុក ធីតា គ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជាសីលធម៌-ពលរដ្ឋ ក៏បានរំលេចឱ្យដឹងដែរថា នៅក្នុងសកម្មភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ មានឥរិយាបថវិជ្ជាមានច្រើនណាស់ដែលបុគ្គលអាចបង្ហាញថា ខ្លួនជាមនុស្សមានសីលធម៌ និងសុជីវធម៌ ។ សកម្មភាពទាំងនោះ មានដូចជា ការប្រើប្រាស់ពាក្យពេចន៍សន្ទនាសមរម្យ និងត្រូវកាលវេលា, ការលើកដៃសំពះគារវកិច្ចដល់គ្នាទៅវិញទៅមក, ស្តាប់អ្នកដទៃនិយាយដោយយកចិត្តទុកដាក់, គោរពច្បាប់ និងសណ្តាប់ធ្នាប់សង្គម, ផ្តល់គំរូភាពល្អៗដល់អ្នកដទៃ និងបង្ហាញស្នាមញញឹមទៅកាន់នរណាម្នាក់ជាដើម ។
សូមជម្រាបថា តាមការស្រាវជ្រាវពីការអប់រំសង្គម ការអប់រំសីលធម៌យុវជន ចាំបាច់ត្រូវមានតួអង្គសំខាន់ៗចំនួន៤ រួមមាន ការអប់រំនៅក្នុងគ្រួសារ, ការអប់រំនៅសាលារៀន, ការអប់រំនៅក្នុងសហគមន៍, និងការអប់រំដោយបុគ្គលខ្លួនឯង ។ បើតាមការអប់រំនៅក្នុងព្រះពុទ្ធសាសនា ម្តាយឪពុកជាគ្រូទី១ ឬជាគ្រូដើមរបស់កូន ដែលមាននាទីបង្ហាត់បង្រៀន និងបណ្តុះបណ្តាលគ្រប់ឥរិយាបថរស់នៅទៅកាន់កូន ។ សង្គមខ្មែរកាលបើបុគ្គលប្រកាន់ខ្ជាប់នូវសីលធម៌ សុជីវធម៌ ចាត់ទុកបុគ្គលនោះជាមនុស្សមានវិន័យ និងទទួលបានការគោរពឱ្យតម្លៃត្រឡប់វិញ ៕