ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៥ នឹងធ្វើ​​នៅ​កោះពេជ្រ នា​ថ្ងៃទី១៥ មិថុនា
ភ្នំពេញ – ទិវាជាតិ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៥ សម្រាប់ឆ្នាំ​២០២២នេះ នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​ថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២២ នៅអគារពិព័រណ៍​ពាណិជ្ជកម្ម​កោះពេជ្រ ក្រោម​ប្រធានបទ « TVET បង្កើន​ផលិត​ភាពការងារ និង​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​ខ្ពស់ »។
លោក ទេព សេងហ៊ន ប្រធានការិយាល័យផ្សព្វផ្សាយ និងទីផ្សារ នៃនាយកដ្ឋាន​ព័ត៌មានទីផ្សារការងារ របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានមានប្រសាសន៍ថា ការ​រៀបចំ​ទិវា​ជាតិ អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៥នេះ មានគោល​បំណង​ដើម្បីធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ​ពី​សារៈសំខាន់ នៃការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ​ដល់ សិស្ស និស្សិត​ យុវជន មាតាបិតា អាណាព្យាបាល សាធារណជន និង​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន ឧស្សាហកម្ម ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន អង្គការ​ជាតិ និង​អង្គការ​អន្តរជាតិ។
សម្រាប់ឆ្នាំនេះ ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ នឹងធ្វើ​ឡើង​តែមួយ​ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ គឺនៅ​ថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២២ ពីវេលាម៉ោង​៨ព្រឹក ដល់​ម៉ោង​៨យប់ ដោយ​ពេញ​មួយថ្ងៃនេះ ក្រសួងនឹងរៀបចំ​ឱ្យ​មាន​ការ​តាំង​បង្ហាញ​ពិពណ៌ស្នាដៃ​សិស្ស, មាន​រៀបចំ​ជា​វេទិកា​តុមូល​សម្រាប់​​ការ​ជជែកពីជំនាញ និង​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារ ហើយជាពិសេសនោះ ​នៅ​ពេល​យប់ក៏​មាន​ការ​បង្ហោះដ្រូនបង្ហាញ​ជា​រូបភាព ​និង​អក្សរផងដែរ។
“សម្រាប់ឆ្នាំនេះ ទិវាជាតិអប់រំ បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៥ នឹងធ្វើតែមួយថ្ងៃទេ ដោយ​សារ​តែទើបនឹងបើកកូវីដ ដូច្នេះយើងអត់ហ៊ានធ្វើទូលំទូលាយខ្លាំងពេក ប៉ុន្តែ​ក៏​យើង​រៀបចំ​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួមពីវិស័យឯកជន ក្រុមហ៊ុន គ្រឹះស្ថានផ្សេងៗ ដែលគាត់អាចចូលរួមដាក់បង្ហាញស្នាដៃ បង្ហាញពីសង្វាក់ផលិតកម្មសម្រាប់តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ ការ​ជ្រើសរើសយកជំនាញ និង​កម្លាំងពលកម្មជាដើម”
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​លោក លោក ទេព សេងហ៊ន សម្រាប់ឆ្នាំនេះ ទិវាជាតិ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ នឹង​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួម​ដោយ​សេរី ចំពោះអ្នក​ដែល​ចង់ដឹងពី​ជំនាញ ពីការ​សិក្សា ពីទីផ្សារ​ការងារ ហើយ​ទិវា​នេះ​មិន​ត្រឹម​តែ​ធ្វើ​នៅ​កោះពេជ្រ​ប៉ុណ្ណោះទេ ក៏​មានការធ្វើ​ផងដែរ​នៅ​តាម​បណ្តា​រាជធានីខេត្តផ្សេងៗ។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានខកខានក្នុងការ​រៀបចំ​​ទិវាជាតិអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដោយ​មានការ​ជួបជុំ​ផ្ទាល់​អស់រយៈពេល​២ឆ្នាំ​មក​ហើយ ដោយ​សារ​តែវិបត្តិ​នៃជំងឺកូវីដ១៩ ប៉ុន្តែទិវានេះនៅ​តែប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​តាមរយៈ​អនឡាញ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្រាប់​ទិវា​នៅ​ឆ្នាំនេះ លោក ទេព សេងហ៊ន រំពឹងថា នឹងអាច​មាន​មនុស្ស​ប្រមាណជាង១ម៉ឺននាក់ចូលរួម ដោយ​សារ​តែវិបត្តិ នៃជំងឺកូវីដ១៩ ទើប​នឹង​បញ្ចប់៕