ភ្នំពេញ – ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៥ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ នឹងប្រព្រឹត្តធ្វើដោយផ្ទាល់នៅថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ នៅអគារពិព័រណ៍ពាណិជ្ជកម្មកោះពេជ្រ ក្រោមប្រធានបទ « TVET បង្កើនផលិតភាពការងារ និងភាពប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ »។
លោក ទេព សេងហ៊ន ប្រធានការិយាល័យផ្សព្វផ្សាយ និងទីផ្សារ នៃនាយកដ្ឋានព័ត៌មានទីផ្សារការងារ របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានមានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំទិវាជាតិ អប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៥នេះ មានគោលបំណងដើម្បីធ្វើការផ្សព្វផ្សាយពីសារៈសំខាន់ នៃការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈដល់ សិស្ស និស្សិត យុវជន មាតាបិតា អាណាព្យាបាល សាធារណជន និងសហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន ឧស្សាហកម្ម ក្រុមហ៊ុនឯកជន អង្គការជាតិ និងអង្គការអន្តរជាតិ។
សម្រាប់ឆ្នាំនេះ ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នឹងធ្វើឡើងតែមួយថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ គឺនៅថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ពីវេលាម៉ោង៨ព្រឹក ដល់ម៉ោង៨យប់ ដោយពេញមួយថ្ងៃនេះ ក្រសួងនឹងរៀបចំឱ្យមានការតាំងបង្ហាញពិពណ៌ស្នាដៃសិស្ស, មានរៀបចំជាវេទិកាតុមូលសម្រាប់ការជជែកពីជំនាញ និងតម្រូវការទីផ្សារការងារ ហើយជាពិសេសនោះ នៅពេលយប់ក៏មានការបង្ហោះដ្រូនបង្ហាញជារូបភាព និងអក្សរផងដែរ។
“សម្រាប់ឆ្នាំនេះ ទិវាជាតិអប់រំ បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៥ នឹងធ្វើតែមួយថ្ងៃទេ ដោយសារតែទើបនឹងបើកកូវីដ ដូច្នេះយើងអត់ហ៊ានធ្វើទូលំទូលាយខ្លាំងពេក ប៉ុន្តែក៏យើងរៀបចំឱ្យមានការចូលរួមពីវិស័យឯកជន ក្រុមហ៊ុន គ្រឹះស្ថានផ្សេងៗ ដែលគាត់អាចចូលរួមដាក់បង្ហាញស្នាដៃ បង្ហាញពីសង្វាក់ផលិតកម្មសម្រាប់តម្រូវការទីផ្សារ ការជ្រើសរើសយកជំនាញ និងកម្លាំងពលកម្មជាដើម”
បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក លោក ទេព សេងហ៊ន សម្រាប់ឆ្នាំនេះ ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យមានការចូលរួមដោយសេរី ចំពោះអ្នកដែលចង់ដឹងពីជំនាញ ពីការសិក្សា ពីទីផ្សារការងារ ហើយទិវានេះមិនត្រឹមតែធ្វើនៅកោះពេជ្រប៉ុណ្ណោះទេ ក៏មានការធ្វើផងដែរនៅតាមបណ្តារាជធានីខេត្តផ្សេងៗ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានខកខានក្នុងការរៀបចំទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដោយមានការជួបជុំផ្ទាល់អស់រយៈពេល២ឆ្នាំមកហើយ ដោយសារតែវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ១៩ ប៉ុន្តែទិវានេះនៅតែប្រព្រឹត្តធ្វើតាមរយៈអនឡាញ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្រាប់ទិវានៅឆ្នាំនេះ លោក ទេព សេងហ៊ន រំពឹងថា នឹងអាចមានមនុស្សប្រមាណជាង១ម៉ឺននាក់ចូលរួម ដោយសារតែវិបត្តិ នៃជំងឺកូវីដ១៩ ទើបនឹងបញ្ចប់៕