សាកលវិទ្យាល័យ SUSTech ប្រទេសចិន ស្វែង​រក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​អប់រំ ជាមួយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​នៅ​កម្ពុជា
សាកលវិទ្យាល័យ Southern University of Science and Technology (SUSTech) ដែល​មានទីតាំង​ស្ថិត​នៅទីក្រុង Shenzhen ប្រទេស​ចិន បានបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍​ក្នុងកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​អប់រំ ក្នុងការ​បង្កើត​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាលរួមជាមួយ​គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​នៅ​កម្ពុជា។
ក្នុងជំនួបសម្តែង​ការ​គួរសម​ជាមួយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកសាស្ត្រាចារ្យ ហុង វួយ (HONG WEI) ប្រធានការិយាល័យសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៃសាកលវិទ្យាល័យ SUSTech ប្រទេសចិន បានកោតសរសើរភាពសកម្មរបស់និស្សិតកម្ពុជា ទាំងក្នុងការសិក្សា និងការចែករំលែកអំពីវប្បធម៌ខ្មែរ។ លោកសាស្ត្រាចារ្យ បានស្នើសុំបន្តសុពលភាពកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យអប់រំជាមួយភាគីកម្ពុជា ដោយបន្តជ្រើសរើសនិស្សិតកម្ពុជាដែលសមស្របតាមលក្ខខណ្ឌឱ្យទៅបន្តការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ SUSTech។
លោកសាស្ត្រាចារ្យបានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍បង្កើតកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលរួមគ្នាជាមួយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជា ដោយអនុវត្តកម្មវិធីឆ្នាំសិក្សាថ្នាក់មូលដ្ឋាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីនិស្សិតកម្ពុជាសិក្សាមុខវិជ្ជាមួយចំនួននៅកម្ពុជា មុននឹងទៅបន្តការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ SUSTech ។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះសាកលវិទ្យាល័យ SUSTech ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ខ្ពស់លើការបង្កើតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជា និងស្នើសាកលវិទ្យាល័យ SUSTech ពិនិត្យលទ្ធភាពបង្កើតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលរួមគ្នាជាមួយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈដែលមានភាពលេចធ្លោនៅកម្ពុជា និងផ្តល់អាហារូបករណ៍ដើម្បីឱ្យនិស្សិតកម្ពុជាកាន់តែច្រើនមានឱកាសទៅសិក្សាមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្ដ្រឈានមុខនៅសាកលវិទ្យាល័យ SUSTech។
តាងនាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបង្ហាញនូវក្តីរីករាយស្វាគមន៍ និងចូលរួមសហការគាំទ្រសម្របសម្រួលនូវរាល់គំនិតផ្តួចផ្តើមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនានាលើវិស័យអប់រំ ក្នុងគោលដៅជំរុញនូវការអភវិឌ្ឍន៍ និងបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន ដើម្បីឈានទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជា ២០៣០ និង២០៥០។
យោង​តាម​របាយការណ៍របស់សមាគមនិស្សិត​កម្ពុជា​ប្រចាំសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ក្នុងរយៈពេល១០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ពោលគឺគិតពីឆ្នាំ២០១៥ រហូតមកពេលបច្ចប្បន្ន មាននិស្សិត និងអតីតនិស្សិតកម្ពុជាសរុបប្រមាណ ៤២០០នាក់ បានទទួលអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅប្រទេសចិន។ ជាសង្កេត និស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សានៅប្រទេសចិន ភាគច្រើនសុទ្ធសឹងតែមានសមត្ថភាពខ្ពស់ក្នុងការទទួលបាននូវឱកាសការងារល្អៗនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា មិនថាវិស័យសាធារណៈ និងឯកជន ដែលអាចរួមចំណែកក្នុងកសាងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកម្ពុជា៕