ការរៀនគួរបន្ថែម​ មិនមែនជាបញ្ហា តែភាពចេះរបស់សិស្សទើបជាកត្តាសំខាន់ដែលអ្នកអប់រំពិតប្រាកដចង់បាន
ការរៀនគួរក្រៅម៉ោង ជាការបង្រៀនបំប៉នបន្ថែមក្រៅម៉ោងសិក្សារដ្ឋសម្រាប់ពង្រឹងសមត្ថភាពសិស្សខ្សោយ ឬសិស្សរៀនយឺត ដើម្បីជួយឱ្យការរៀនសូត្ររបស់ពួកគេប្រសើរឡើង។ បច្ចុប្បន្ន​មាន​ទស្សនៈផ្សេងគ្នាជាច្រើន​បានលើក​មក​និយាយពី​ការ​បង្រៀន​គួរ​ក្រៅម៉ោង ដោយ​ខ្លះថា វាជាការ​ជួយពង្រឹងសមត្ថភាពសិស្ស ហើយ​ខ្លះទៀតថា វាធ្វើ​ឱ្យ​មានភាពមិនស្មើគ្នាក្នុងការ​សិក្សារៀនសូត្ររបស់សិស្សជា​ដើម។ តែយ៉ាងណា បើតាមអ្នកជំនាញពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យអប់រំលើក​ឡើងថា ការរៀនគួរក្រៅម៉ោងមិនមែនជាបញ្ហានោះឡើយ តែភាពចេះរបស់សិស្សទើបជាកត្តាសំខាន់ដែលអ្នកអប់រំពិតប្រាកដចង់បាន។
លោក គីម ដារ៉ា ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Community មានប្រសាសន៍ថា ការចូលរួមក្នុងវិស័យអប់រំ គឺត្រូវចូលរួមទាំងអស់គ្នា ហើយអ្វីដែលយើងចង់បាន គឺភាពចេះរបស់សិស្ស ទោះសិស្សរៀនគួរក្រៅម៉ោង ឬមិនរៀន។ លោកបន្តថា ការចូលរួមក្នុងការ​អប់រំ​មានកត្តា៤ភាគីសំខាន់ គឺ ទី១. កូនសិស្សខ្លួនឯងត្រូវចង់ចេះ ទី២. អាណាព្យាបាល ត្រូវតាមដានការសិក្សារបស់កូន បើមិនយកចិត្តទុកដាក់ កូននឹងមិនខំប្រឹងរៀន ទី៣. សាលាត្រូវចូលរួម ទី៤. គ្រូយកចិត្តទុកដាក់បង្រៀនសិស្ស ទី៥. ក្រសួងអប់រំ ដាក់ចេញវិធានការផ្ដោតលើភាពចេះរបស់សិស្ស។
ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Community បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការរៀនគួរ​ក្រៅម៉ោងមិនមែនជារឿងអាក្រក់នោះទេ ព្រោះគ្រប់បណ្ដាប្រទេសដែលរីកចម្រើន​ផ្នែកវិស័យអប់រំ ដូចជា សហរដ្ឋអាមេរិក កូរ៉េខាងត្បូង ជប៉ុន សិង្ហបុរី អូស្រ្តាលី ចិន ក៏មានការបង្រៀនគួរ​ក្រៅម៉ោងដែរ ព្រោះបណ្ដាប្រទេសទាំងនេះ យកវិស័យរៀនគួរ ជាកត្តាជំរុញឱ្យសិស្សកាន់តែពូកែ ជួយសិស្សដែលរៀនមិនទាន់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ គ្រូបង្រៀននៅសាលាពុំមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ផ្ដោតលើសិស្សតែម្នាក់ ដូច្នេះ ប្រសិនសិស្សខ្លះរៀនយឺត ឪពុកម្ដាយត្រូវរកសេវាបបង្រៀនបន្ថែម ដើម្បីឱ្យកូនរៀនបានលឿន និងរៀនទាន់គេ ព្រោះក្មេងកាលណារៀនមិនទាន់គេ ធ្វើឱ្យគាត់ខ្លាចសាលា មិនចង់ទៅរៀន និងមិនមានទំនុកចិត្តលើខ្លួនឯង។
លោក គីម ដារ៉ា បញ្ជាក់ថា ការរៀនសូត្រសព្វថ្ងៃមិនលំបាកដូចជំនាន់មុនទេ ប្រសិនបើគ្រូមិនអាចឱ្យសិស្សមានជីវភាពខ្វះខាត រៀនដោយឥតគិតថ្លៃបាន កុំធ្វើបាបសិស្ស តែគួរជំរុញឱ្យសិស្សរៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញវិញ ព្រោះឥឡូវមានការផលិតមេរៀនជាវីដេអូជាច្រើន ដោយគ្រាន់តែសិស្សចំណាយពេលអង្គុយមើល ផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់ក៏អាចរៀនចេះដែរ។ ដូច្នេះ គ្រូត្រូវជំរុញឱ្យសិស្សខំរៀន រកដំណោះស្រាយឱ្យសិស្សរៀនតាមវីដេអូអនឡាញ នោះសិស្សអាចចេះ ហើយកុំយកបញ្ហាផលប្រយោជន៍មកដាក់មុខនោះអ្វីៗនឹងប្រសើរ។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ពាក្យរៀនគួរ មកពីការរៀនបំប៉ន ឬរៀនបន្ថែម ហើយការរៀនបន្ថែមនេះ ជារឿងល្អទេសម្រាប់វិស័យអប់រំ ព្រោះនៅបណ្ដាប្រទេសជឿនលឿនដទៃទៀតក៏មានការបង្រៀនបំប៉នបន្ថែមដែរ។ លោកបណ្ឌិតយល់ថា ការរៀនបំប៉ន ឬរៀនបន្ថែម មិនអាចបិទបានទេ ព្រោះកាលណាបិទប្រៀបដូចបិទការលូតលាស់របស់កុមារ និងយុវជន ព្រោះការលូតលាស់របស់មនុស្សផ្សេងគ្នា មនុស្សខ្លះរៀនតែក្នុងសាលាចេះ មិនបាច់រៀនបន្ថែមក៏បាន រីឯមនុស្សទូទៅត្រូវការរៀនបំប៉នថែមទើបរៀនទាន់គេ។
អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការបង្រៀនបន្ថែមនេះ ត្រូវតែផ្ដល់លទ្ធភាពឱ្យគ្រប់គ្នាមានភាពស្មើគ្នា មិនគួរយកម៉ោងរដ្ឋ ឬធនធានរដ្ឋទៅបង្រៀនគួរនោះទេ។ លើសពីនេះ មិនគួរយកវិញ្ញាសាដែលបានបង្រៀនគួរក្រៅម៉ោងទៅចេញជាវិញ្ញាសាប្រឡងប្រចាំខែ ឬប្រចាំឆមាស ដែលធ្វើឱ្យសិស្សគិតថា ទៅរៀនគួរមិនមែនដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាព តែដើម្បីទទួលវិញ្ញាសាប្រឡងឱ្យបានមុន ដែលនេះជារឿងខុសឆ្គង ហើយទាមទារឱ្យមានការគ្រប់គ្រងច្បាស់លាស់។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ លើកឡើងថា ការអប់រំ ដើម្បីទាំងអស់គ្នា ទាំងអស់គ្នាដើម្បីអប់រំ ត្រូវធ្វើយ៉ាងណាឱ្យមានភាពស្មើគ្នា ជាពិសេស សម្រាប់សិស្សដែលមានជីវភាពខ្វះខាត ដូច្នេះ ក្រសួងអប់រំ ឬសាលារៀន គួរពិនិត្យលទ្ធភាពធ្វើម៉េចឱ្យសិស្សានុសិស្សបានរៀនបន្ថែម។
លោក បូរ៉ា វិច្ឆិកា ជាគ្រូបង្រៀននៅអនុវិទ្យាល័យសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ចាន់ស ខេត្តសៀមរាប មានប្រសាសន៍ថា​ ការបង្រៀនគួរនាពេលបច្ចុប្បន្ន ជាការជួយជំរុញសិស្សន្ថែមលើកម្មវិធីសិក្សាម៉ោងរដ្ឋ ព្រោះម៉ោងបង្រៀនមុខវិជ្ជាមានតិចនៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សា ហើយមេរៀនមានច្រើន ដូច្នេះប្រសិនបើមិនមានការរៀនគួរបន្ថែមទេ សិស្សមិនអាចមានឱកាសអនុវត្តលំហាត់បានច្រើន។ ជាឧទាហរណ៍ នៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យថ្នាក់ទី៧ ទី៨ និងទី៩ មុខវិជ្ជាគីមីវិទ្យា មានតែមួយម៉ោងក្នុងកម្មវិធីសិក្សា ប៉ុន្តែមេរៀនមានលំហាត់ច្រើន ដូច្នេះ ប្រសិនបើគ្មានការរៀនគួរបន្ថែមសិស្សចាប់យកចំណេះដឹងមិនបានច្រើន បើអនុវត្តទៅតាមម៉ោងសិក្សារដ្ឋ។ មានន័យថា ការរៀនគួរជួយជំរុញការអនុវត្តរបស់សិស្សបានកាន់តែច្រើន និងជំរុញលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងដែរ។
ពាក់ព័ន្ធជាមួយការរៀនគួរនេះ លោក បូរ៉ា វិច្ឆិកា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ប្រសិនជាចង់រក្សាគុណតម្លៃរបស់គ្រូបង្រៀនបាន គឺគ្រូបង្រៀនត្រូវបង្រៀនប្រកបដោយមនសិការវិជ្ជាជីវៈ មានន័យថា មិនត្រូវយកម៉ោងបង្រៀនគួរសម្រាប់ជំរិតយកលុយ ឬប្រាក់ចំណូលបន្ថែមពីសិស្ស គឺគ្រូត្រូវបើកចិត្តឱ្យទូលាយដើម្បីបន្ថែមចំណេះដឹងឱ្យសិស្ស បង្រៀនសិស្សចេញពីចិត្ត និងមនោសញ្ចេតនាពិតប្រាកដ។ លោក បូរ៉ា វិច្ឆិកា បន្តថា ចំពោះសិស្ស គ្រូមិនដែលកំណត់ថា បង់លុយប៉ុណ្ណេះទើបគ្រូឱ្យរៀនគួរនោះទេ ប្រសិនបើសិស្សហ៊ានស្នើសុំនិងប្រាប់ពីផលលំបាករបស់ខ្លួន គ្រូនឹងឱ្យសិស្សមករៀនគួរដោយមិនបង់លុយ ។