សម្តេចតេជោ ស្នើទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បារាំង បន្តជួយអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា
ភ្នំពេញ – សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានស្នើ​ទៅ​ដល់នាយក​ទីភ្នាក់ងារ​អភិវឌ្ឍន៍​បារាំង សូម​បន្ត​ជួយ​​ដល់​កម្ពុជា​លើ​ចំណុច​វិស័យអាទិភាព​ដែលបារាំង​កំពុង​តែជួយស្រាប់ ដូចជា​ការ​អភិវឌ្ឍលើវិស័យទឹកស្អាត, ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង​ពិសេស​គឺការ​អភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស។
ការស្នើនេះ បានធ្វើ​ឡើង​ក្នុងជំនួបរវាងសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ជាមួយ​ ឯកឧត្តម រ៉េមី រីយូ អគ្គនាយកទីភ្នាក់ងារ​អភិវឌ្ឍន៍​បារាំង នៅវិមានសន្តិភាព​កាលពី​ថ្ងៃទី២១ ខែកុម្ភៈ ថ្មីៗនេះ ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់​ឯកឧត្តម​នៅ​កម្ពុជា។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ទីភ្នាក់ងារ​អភិវឌ្ឍន៍​បារាំង មានវត្តមាននៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​អស់​រយៈពេល​ប្រមាណ៣០ឆ្នាំមកហើយ ។ ក្នុងរយៈពេល ៣០ឆ្នាំមកនេះ ទីភ្នាក់ងារ​អភិវឌ្ឍន៍បារាំង បានផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានប្រមាណ៩០០លានអឺរ៉ូសម្រាប់វិស័យអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ ការការពារបរិស្ថាន និងជីវៈចម្រុះ ថាមពល ទឹក និងអនាម័យ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ អប់រំ និងការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។ ការគាំទ្ររយៈពេលវែងនេះបានជួយកែលម្អលទ្ធភាពទទួលបានទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ដោយបច្ចុប្បន្នមានប្រជាពលរដ្ឋមួយលាននាក់នៅរាជធានីភ្នំពេញបានតភ្ជាប់បណ្តាញទឹកស្អាត ក៏ដូចជាលទ្ធភាពទទួលបានអគ្គិសនីនៅតាមបណ្តាខេត្តដាច់ស្រយាលនានា ដោយមានលំនៅដ្ឋានចំនួន១៦៥ ០០០ បានតភ្ជាប់បណ្តាញអគ្គិសនី។
ក្នុងជំនួបជាមួយសម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី ឯកឧត្តម រ៉េមី រីយូ បានបញ្ជាក់ថា ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បារាំងគ្រោង​នឹង​បើក​សាខា​បច្ចេកទេស​នៅ​កម្ពុជា ដោយ​នឹង​បង្កើន​ជំនួយ​ដល់​កម្ពុជាថែមទៀត ជាមួយ​នឹង​ការ​ជួយ​លើបណ្តាញ​អគ្គិសនី សម្រាប់អគ្គិសនី កកើត​ឡើងវិញផងដែរ៕