ភ្នំពេញ- ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ បានប្រកាសពីការរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងសរសេរសំបុត្រថ្នាក់ជាតិ នៅថ្ងៃទី២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ ដើម្បីជ្រើសរើសជ័យលាភីសរសេរសំបុត្រលើប្រធានបទ “សរសេរសំបុត្រទៅអ្នកដែលមានឥទ្ធិពល ស្តីពីមូលហេតុ និងរបៀបក្នុងការដោះស្រាយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ (Write a letter to an influential person about why and how to take action on climate change)”។
សម្រាប់លក្ខខណ្ឌក្នុងការចូលរួម សិស្សានុសិស្សទាំងពីរភេទ ត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ និងមានអាយុ៩ ដល់ ១៥ឆ្នាំ ដោយគិតត្រឹមថ្ងៃទី១ឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ។ សំបុត្រត្រូវសរសេរជាភាសាខ្មែរ ឬភាសាអង់គ្លេស មិនលើសពី៨០០ពាក្យ ឬ២ទំព័រ សរសេរសំបុត្រដោយដៃផ្ទាល់។ បេក្ខជនត្រូវផ្ញើសំបុត្រតាមសេវាប្រៃសណីយ៍អនុសិដ្ឋ នៃប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា ដោយមិនគិតថ្លៃ ឬសេវាបញ្ញើឆាប់រហ័សឯកជន។
បើតាមក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ សម្រាប់ការជ្រើសរើសជ័យលាភី ត្រូវធ្វើជាពីរដំណាក់ ទី១.អត្ថបទដែលចូលរួមទាំងអស់នឹងត្រូវគណៈកម្មការវាយតម្លៃ និងឱ្យពិន្ទុ ផ្អែកលើគំនិតច្នៃប្រឌិត សិល្បៈនៃការសរសេរ និងអត្ថន័យ។ ក្នុងនោះ លទ្ធផលនៃអត្ថបទដែលល្អជាងគេចំនួន១០ នឹងត្រូវជូនដំណឹងតាមរយៈទូរសព្ទដោយក្រុមការងារ និងផ្សព្វផ្សាយក្នុងហ្វេសប៊ុករបស់អគ្គនាយកដ្ឋានប្រៃសណីយ៍។ ទី២ អត្ថបទដែលបានពិន្ទុច្រើនជាងគេ ចំនួន១០ នឹងត្រូវធ្វើបទបង្ហាញពីអត្ថន័យនៃសំបុត្ររបស់ខ្លួននៅថ្ងៃទី ២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២។
សំបុត្រដែលមានបោះត្រាកាលបរិច្ឆេទផ្ញើក្រោយថ្ងៃកំណត់ មិនត្រូវបានទទួលសម្រាប់ការវាយតម្លៃឡើយ ហើយខ្លឹមសារលិខិតដែលលួចចម្លងទាំងស្រុង ឬដោយផ្នែកពីអត្ថបទផ្សេង ពុំត្រូវបានវាយតម្លៃ ដោយអ្នកចូលរួមត្រូវសរសេរសំបុត្រដោយខ្លួនឯង។
សម្រាប់បេក្ខជនផ្ញើសំបុត្រ និងឯកសារចុះឈ្មោះចូលរួមតាមរយៈអ៊ីម៉ែល gdpadmin@mptc.gov.kh ដោយផុតកំណត់ទទួលសំបុត្រត្រឹមថ្ងៃ១៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២៕