ភ្នំពេញ – ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចហើយ ដើម្បីធ្វើការសហការជាមួយក្រសួងស្ថាប័នទាំងអស់ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលមន្រ្តីរាជការនៅទូទាំងប្រទេស សម្រាប់ការត្រៀមខ្លួនក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល នៅពេលខាងមុខ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក្នុងឱកាសចូលរួមសិក្សាសាលាផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា ២០២២-២០៣៥។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល បាននិងកំពុងដើរតួនាទីស្នូលសម្រាប់ប្រតិបត្តិការ និងទំនាក់ទំនងក្នុងប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម, ជាមួយគ្នានេះបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មជំនាន់ទី៤ បានធ្វើឱ្យការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល កាន់តែមានលក្ខណៈចាំបាច់ និងទូលំទូលាយក្នុងគ្រប់វិស័យ រួមចំណែកដល់ការជម្រុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ ដើម្បីឱ្យការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាផ្តល់ផលប្រយោជន៍ខ្ពស់ដល់គ្រប់តួអង្គនៅក្នុងសង្គម ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ត្រូវបានរៀបចំឡើង និងត្រូវបានអនុម័តដោយប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ការកសាងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល នឹងលើកកម្ពស់ដំណើរការផ្ទៃក្នុង នៅក្នុងរដ្ឋាភិបាលប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដែលធ្វើឱ្យសេវាសាធារណៈមានគុណភាពខ្ពស់ ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងវិស័យឯកជន។ ឯកឧត្តមយល់ថា យ៉ាងណាក៏ដោយដើម្បីអនុវត្តឱ្យបានជោគជ័យសម្រាប់កិច្ចការនេះ ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលមន្រ្តីរាជការទាំងអស់នៅក្នុងក្រសួង ដើម្បីត្រៀមខ្លួនក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅក្នុងពេលខាងមុខ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ក៏បានស្នើសុំដល់តំណាងក្រសួងពិចារណាដើម្បីចូលរួមជាមួយក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល ដោយក្រសួងមានបណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា ត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីធ្វើការសហការជាមួយក្រសួងស្ថាប័នទាំងអស់ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលមន្រ្តីរាជការនៅទូទាំងប្រទេស។
សូមបញ្ជាក់ថា គោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេចដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ដោយក្នុងនោះ បានកំណត់នូវយុទ្ធសាស្ត្រចំនួន ១០ រួមមាន៖ ១.ការរៀបចំនិងកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ឌីជីថល, ២.ការរៀបចំនិងកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់ឌីជីថលសម្រាប់សេវាសាធារណៈ, ៣.ការរៀបចំនិងពង្រឹងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសន្តិសុខឌីជីថល, ៤.ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសេវាប្រៃសណីយ៍, ៥.ការរៀបចំអភិបាលកិច្ចរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល, ៦.ការធ្វើបរិវត្តកម្មរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលនិងសេវាសាធារណៈ, ៧.ការកសាងមូលធនមនុស្សឌីជីថល, ៨.ការលើកកម្ពស់ការស្រាវជ្រាវ និងនវានុវត្តន៍ឌីជីថល, ៩.ការរៀបចំកិច្ចសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និង ១០.ការលើកកម្ពស់ធុរកិច្ចថ្មីឌីជីថល៕