ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ត្រៀមបណ្តុះបណ្តាល​​ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលដល់​មន្រ្តីរាជការទូទាំងប្រទេស
ភ្នំពេញ – ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បានត្រៀម​ខ្លួនរួចជាស្រេចហើយ ដើម្បីធ្វើការ​សហការជាមួយ​ក្រសួងស្ថាប័នទាំងអស់ ក្នុង​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​មន្រ្តីរាជការ​នៅទូទាំងប្រទេស សម្រាប់​ការ​ត្រៀម​ខ្លួនក្នុងការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល នៅពេលខាងមុខ។ នេះ​បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ក្នុងឱកាសចូលរួម​សិក្សា​សាលាផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ​រដ្ឋាភិបាល​ឌីជីថលកម្ពុជា ២០២២-២០៣៥។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល​ បាននិងកំពុងដើរតួនាទីស្នូលសម្រាប់ប្រតិបត្តិការ និង​ទំនាក់ទំនងក្នុងប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម, ជាមួយ​គ្នា​នេះបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មជំនាន់ទី៤ បានធ្វើ​ឱ្យ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល កាន់តែមានលក្ខណៈចាំបាច់ និងទូលំទូលាយ​ក្នុង​គ្រប់វិស័យ រួមចំណែក​ដល់ការ​ជម្រុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ ដើម្បីឱ្យ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាផ្តល់ផលប្រយោជន៍​ខ្ពស់​ដល់គ្រប់តួអង្គនៅក្នុងសង្គម ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយ​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល ត្រូវបានរៀបចំឡើង និង​ត្រូវបានអនុម័តដោយ​ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ការ​កសាងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល នឹងលើកកម្ពស់ដំណើរការ​ផ្ទៃ​ក្នុង នៅក្នុង​រដ្ឋាភិបាលប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដែលធ្វើ​ឱ្យ​សេវាសាធារណៈមានគុណភាពខ្ពស់ ឆ្លើយតបទៅនឹង​តម្រូវការ​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងវិស័យឯកជន។ ឯកឧត្តមយល់ថា យ៉ាងណាក៏ដោយដើម្បីអនុវត្តឱ្យ​បានជោគជ័យសម្រាប់​កិច្ច​ការ​នេះ ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាលមន្រ្តីរាជការទាំងអស់នៅក្នុងក្រសួង ដើម្បីត្រៀម​ខ្លួន​ក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅក្នុងពេលខាងមុខ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ក៏បាន​ស្នើ​សុំ​ដល់តំណាងក្រសួងពិចារណាដើម្បីចូលរួមជាមួយក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍​ ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាល ដោយ​ក្រសួងមានបណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា ត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីធ្វើការសហការជាមួយក្រសួងស្ថាប័នទាំងអស់ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលមន្រ្តីរាជការនៅទូទាំងប្រទេស។
សូមបញ្ជាក់ថា គោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេចដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ដោយក្នុងនោះ បានកំណត់នូវយុទ្ធសាស្ត្រចំនួន ១០ រួមមាន៖ ១.​ការរៀបចំនិងកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ឌីជីថល, ២.​ការរៀបចំនិងកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់ឌីជីថលសម្រាប់សេវាសាធារណៈ, ៣.ការរៀបចំនិងពង្រឹងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសន្តិសុខឌីជីថល, ៤.ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសេវាប្រៃសណីយ៍, ៥.ការរៀបចំអភិបាលកិច្ចរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល, ៦.ការធ្វើបរិវត្តកម្មរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលនិងសេវាសាធារណៈ, ៧.ការកសាងមូលធនមនុស្សឌីជីថល, ៨.ការលើកកម្ពស់ការស្រាវជ្រាវ និងនវានុវត្តន៍ឌីជីថល, ៩.ការរៀបចំកិច្ចសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និង ១០.ការលើកកម្ពស់ធុរកិច្ចថ្មីឌីជីថល៕