ថ្លែងក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្ដីពី ដំណើរការរៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នារសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការប្រឡងបាក់ឌុប មិនមែនជាគោលដៅកំណត់ជោគវាសនាយុវជនទាំងស្រុងទេ តែជាការវាស់ស្ទង់សមត្ថភាព។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួអប់រំ បន្ថែមទៀតថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានដាក់ចេញកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលយុវជន ១លាន៥សែននាក់ សម្រាប់សិស្សក្រីក្រ ទាំងជាប់ និងធ្លាក់បាក់ឌុប លើមុខជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ សុទ្ធសឹងតែជាជំនាញស្ថិតក្នុងទីផ្សារការងារខ្ពស់ ហើយសិក្សាដោយឥតគិតថ្លៃ ដែលអាចរៀនរយៈពេលខ្លី មានជំនាញ និងអាចរកការងារធ្វើដើម្បីចិញ្ចឹមជីវិតបាន។
សូមបញ្ជាក់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រធម្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤នេះ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តិទៅនៅថ្ងៃទី៨ និងថ្ងៃទី៩ ខែតុលា ដោយមានបេក្ខជនចុះឈ្មោះប្រឡងសរុបចំនួន ១៣៧,០៤០នាក់ ស្រី ៧៤៨,៨២នាក់ ក្នុងនោះថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រមានបេក្ខជនចំនួន ៣៩,៣៥៨នាក់ ស្រី ២៣៧១៥នាក់។ ចំណែក ថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រសង្គមមានចំនួន ៩៧,៦៨២នាក់ ស្រី ៥១១៦៧នាក់។ ដោយឡែកអ្នកចូលរួមសង្កេតការណ៍ក្នុងការប្រឡងនេះមានចំនួនសរុប ៣៣១៨នាក់ ដោយដាក់ពង្រាយនៅគ្រប់មណ្ឌលប្រឡងទាំង២៣០មណ្ឌល៕