រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ ការប្រឡងបាក់ឌុប មិនមែនជាគោលដៅកំណត់ជោគវាសនាយុវជនទាំងស្រុងទេ
ថ្លែងក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្ដីពី ដំណើរការរៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នារសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការប្រឡងបាក់ឌុប មិនមែនជាគោលដៅកំណត់ជោគវាសនាយុវជនទាំងស្រុងទេ តែជាការវាស់ស្ទង់សមត្ថភាព។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់បន្ថែមថា មនុស្សម្នាក់មានការសិក្សាមិនដូចគ្នានោះទេ គឺតែងតែមានសិស្សប្រឡងជាប់ និងសិស្សប្រឡងធ្លាក់។ ឯកឧត្តមបន្តថា សិស្សដែលប្រឡងធ្លាក់ក៏នៅតែមានជម្រើស ដោយក្រសួងបានបើកឱកាសសម្រាប់យុវជនអាចរៀនបន្តថ្នាក់អនុបរិញ្ញា ឬចូលរៀននៅវិទ្យាស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិទ្យាជីវៈ រយៈពេល២ឆ្នាំ ដើម្បីមានជំនាញដូចជា កសិកម្ម ការចិញ្ចឹមសត្វ តបណ្ដាញអគ្គិសនី អេឡិចត្រូនិចជាដើម។ ដោយឡែកសម្រាប់សិស្សប្រឡងជាប់ អាចមានឱកាសបន្តការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ និងបម្រើការងារក្នុងក្រសួងស្ថាប័នធំៗ ដូចជា វិស្វករជាដើម។
សិស្សប្រឡងបាក់ឌុប
«នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ស្ពឺ សិស្សប្រឡងជាប់ ឬប្រឡងធ្លាក់ អាចចូលរៀនបាន គឺរៀនចប់អាចក្លាយជា ជាងភ្លើង ជាងជួសជុលទូរស័ព្ទ អ្នកបណ្ដុះពូជឈើ ផលិតពូជជ្រូក ពូជត្រីជាដើម»។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួអប់រំ បន្ថែមទៀតថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានដាក់ចេញកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលយុវជន ១លាន៥សែននាក់ សម្រាប់សិស្សក្រីក្រ ទាំងជាប់ និងធ្លាក់បាក់ឌុប លើមុខជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ សុទ្ធសឹងតែជាជំនាញស្ថិតក្នុងទីផ្សារការងារខ្ពស់  ហើយសិក្សាដោយឥតគិតថ្លៃ ដែលអាចរៀនរយៈពេលខ្លី មានជំនាញ និងអាចរកការងារធ្វើដើម្បីចិញ្ចឹមជីវិតបាន។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សដែលជាបេក្ខជនប្រឡងបាក់ឌុបទាំងអស់ថា ការប្រឡងនេះ ជាការវាស់សមត្ថភាព ដូច្នេះសូមបេក្ខជនទាំងអស់ខិតខំរៀនពីថ្នាក់ក្រោម ជាពិសេសមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្ត ដោយត្រូវមានមូលដ្ឋានគ្រឹះ និងខិតខំរៀនបន្តិចម្ដងៗជាប្រចាំ។ លើសពីនេះ ត្រូវមានការប្ដេជ្ញាចិត្ត មានគោលដៅច្បាស់លាស់ ចង់ក្លាយជាអ្វីនៅថ្ងៃអនាគត។
ពិព័រណ៌ការងារ និងអាជីព
សូមបញ្ជាក់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រធម្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤នេះ ​គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តិទៅ​នៅថ្ងៃទី៨ និងថ្ងៃទី៩ ខែតុលា ដោយមានបេក្ខជនចុះឈ្មោះប្រឡងសរុបចំនួន ១៣៧,០៤០នាក់ ស្រី ៧៤៨,៨២នាក់ ក្នុងនោះថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រមានបេក្ខជនចំនួន ៣៩,៣៥៨នាក់ ស្រី ២៣៧១៥នាក់។ ចំណែក ថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រសង្គមមានចំនួន ៩៧,៦៨២នាក់ ស្រី ៥១១៦៧នាក់។ ដោយឡែកអ្នកចូលរួមសង្កេតការណ៍​ក្នុងការប្រឡងនេះមានចំនួនសរុប ៣៣១៨នាក់ ដោយដាក់ពង្រាយនៅគ្រប់មណ្ឌលប្រឡងទាំង២៣០មណ្ឌល៕