ខេត្តកណ្ដាល – បើកទំព័រដើមខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងចំណោមក្រុង -ស្រុកទាំង១១ នៃខេត្តកណ្ដាល ស្រុកចំនួន០៤ រួមមាន ស្រុកអង្គស្នួល ស្រុកកណ្តាលស្ទឹង ស្រុកខ្សាច់កណ្តាល និងស្រុកលើកដែក បានក្លាយជាស្រុកបញ្ឈប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាលទាំងស្រុង ឬស្រុក ODF មុនគេក្នុងខេត្ត ។ ស្រុកបួនទាំងនេះ ប្រជាពលរដ្ឋមានបង្គន់អនាម័យប្រើប្រាស់ស្ទើគ្រប់ខ្នងផ្ទះ ទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ និងរស់នៅមានបរិស្ថានល្អ បានប្រកាសទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ អ៊ុក រ៉ាប៊ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ នៅមាត់ទន្លេបាសាក់ ក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្តាល។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ អ៊ុក រ៉ាប៊ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ បានកោតសរសើរដល់អាជ្ញាធរស្រុកទាំង៤ និងជំរុញដល់អភិបាលក្រុង-ស្រុកចំនួន ៧ទៀត ត្រូវចូលរួមសហការ និងផ្សព្វផ្សាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យខេត្តកណ្តាលសម្រេចលទ្ធផលបញ្ឈប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាលទាំងស្រុងនៅឆ្នាំ២០២២ តាមការប្តេជ្ញារបស់រដ្ឋបាលខេត្ត។
“ការផ្គត់ផ្គង់ទឹក ការសំអាត និងអនាម័យជនបទ រាជរដ្ឋាភិបាលបាន និងគោលដៅយ៉ាងច្បាស់លាស់នៅក្នុងគោលនយោបាយជាតិស្តីពីកំណត់នូវទស្សនៈវិស័យ ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យជនបទថា នៅឆ្នាំ២០២៥ ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប ព្រមទាំងរស់នៅក្នុងនៅសហគមន៍ជនបទ ត្រូវមានសេវាផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យគ្រប់គ្រាន់ បរិស្ថានដែលមានអនាម័យស្អាតប្រកបដោយនិរន្តរភាព”។
ចំណែកឯកឧត្ដម គង់ សោភ័ណ្ឌ អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកណ្ដាល មានប្រសាសន៍ថា ការលើកកម្ពស់វិស័យផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យជនបទ តាមរយៈក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបនបទ បានជួយឱ្យប្រជាពលរដ្ឋនៅតំបន់ជនបទមានទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ រស់នៅមានអនាម័យស្អាត មានបរិស្ថានល្អ កាត់បន្ថយជំងឺឆ្លងផ្សេងៗតាមរយៈទឹកមិនស្អាត ប្រជាជនមានទម្លាប់បន្ទោបង់ក្នុងបង្គន់អនាម័យ ព្រមទាំងបានជួយសន្សំសំចៃថវិកាប្រជាពលរដ្ឋក្នុងស្រុកនីមួយៗ ។