អារម្មណ៍ឪពុកម្តាយ នៅពេលកូនជិតដល់ថ្ងៃប្រឡងបាក់ឌុប
ភ្នំពេញ – នៅសល់រយៈពេល​មិន​ប៉ុន្មានថ្ងៃទៀតទេ ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុបនឹងមកដល់ហើយ ដែល​នៅ​កំឡុង​ពេលនេះ មាន​សិស្ស​មួយ​ចំនួន​បានកំពុង​ត្រៀម​ខ្លួន និង​ខ្លះ​បានត្រៀម​ខ្លួនរួចរាល់ហើយ​សម្រាប់​ការ​ប្រឡង​ដ៏​មានសារៈសំខាន់​មួយ​នេះ។ ចុះ​សម្រាប់​ឪពុកម្តាយ​ដែល​មាន​កូនៗត្រូវ​ចូលរួម​ប្រឡង​បាក់ឌុបវិញ តើពួកគាត់​មាន​អារម្មណ៍​យ៉ាងដូចម្តេច ?
អ្នកស្រី ខាត់ ណារ៉ា ជាកសិករមួយ​រូបរស់​នៅ​ខេត្ត​សៀមរាប ដែល​ក៏​មានកូនត្រូវ​ចូលរួម​ប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ នៅថ្ងៃពេលខាងមុខនេះ បាននិយាយថា សម្រាប់​ការ​ប្រឡងនេះ អ្នកស្រីក៏​មានការព្រួយបារម្ភបន្តិចបន្តួចចំពោះកូនផងដែរ ព្រោះតែមណ្ឌលប្រឡងនៅឆ្ងាយពីផ្ទះ ដូច្នេះ​នៅ​ថ្ងៃប្រឡងបាក់ឌុបខាងមុខនេះ អ្នកស្រីនឹងជូនកូនទៅប្រឡងដោយផ្ទាល់ ។
អ្នកម្តាយរូបនេះ មានបំណងចង់ឱ្យ​កូន​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅសាកលវិទ្យាល័យ ប៉ុន្តែ​ដោយ​សារជីវភាពខ្វះ​ខាត ដូច្នេះ​គាត់​រំពឹងថា កូនប្រុស​របស់​គាត់នឹងខិតខំ​ប្រឡង​ឱ្យ​ជាប់ ព្រមទាំងបាននិទ្ទេសល្អ ដើម្បីអាច​ទទួលបាន​អាហារូបករណ៍​បន្ត​ការ​សិក្សា​ទៀត។
លោក គង់ ហួត ប្រជាកសិកររស់នៅក្នុងខេត្តតាកែវ ដែលមានកូនត្រូវ​ប្រឡង​បាក់ឌុបដែរ បាន​មានប្រសាសន៍ថា លោកលើកទឹកចិត្តកូនឱ្យខំរៀន និង​សង្ឃឹមថា គេ​អាច​ប្រឡងជាប់ទទួលបានលទ្ធផលល្អ ។ ហើយប្រសិន​បើ​មិន​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ល្អវិញ លោក​ក៏មិនស្ដីបន្ទោសចំពោះកូននោះឡើយ ។
លោកថា ក្រោយបញ្ចប់​ការ​ប្រឡង​បាក់ឌុបរួច លោកមានបំណងចង់បញ្ជូនកូនឱ្យទៅ​បន្តការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ ដោយ​លោកយល់ឃើញថា បច្ចុប្បន្ននេះយុវជន ត្រូវមានចំណេះដឹង ជំនាញពិតប្រាកដ ដើម្បីងាយស្រួលរកការងារធ្វើ ជួយទាំងខ្លួនឯង គ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ។
ដោយឡែក លោកស្រី គល់ វរគុត្ត ជាគ្រូបង្រៀននៅខេត្តព្រះវិហារ ដែល​ក៏​មាន​កូនស្រីម្នាក់​ត្រូវ​ប្រឡង​បាក់ឌុប​នៅ​ឆ្នាំនេះ​ដែរ បាន​មានប្រសាសន៍ថា កន្លងមកលោកស្រីតែងលើកទឹកចិត្តកូនឱ្យខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ ប្រឡងឱ្យជាប់ ដើម្បីរៀនបន្តនៅសាកលវិទ្យាល័យ ។
លោកស្រីថា កូនរបស់គាត់ខិតខំរៀនសូត្រ និង​តែងជួយធ្វើកិច្ចការងារផ្ទះ ដោយ​មិនដែលបង្កបញ្ហាពិបាកដល់គ្រួសារនោះឡើយ ។
ចំពោះលោកស្រី ហ៊ុយ សុធា អ្នក​ម្ដាយដែលមាន​កូន​ត្រូវ​ប្រឡង​បាក់ឌុប​ខាងមុខ​នេះដែរ បានថ្លែងថា គាត់សង្ឃឹមថា កូនរបស់គាត់​នឹង​ប្រឡង​ជាប់ ហើយក្រោយប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុបនេះចប់ អ្នកស្រីលើកទឹកចិត្តកូនឱ្យបន្តរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ ស្របតាមមុខជំនាញដែលកូនពេញចិត្ត និងគ្មានការបង្ខិតបង្ខំឱ្យកូនរៀនតាមបំណងឪពុកម្ដាយនោះឡើយ ដោយ​អ្នក​ស្រីក៏បានត្រៀមរួចរាល់​នូវ​ថវិកា សម្ភារៈសិក្សា កន្លែងថ្នាក់នៅសម្រាប់កូនបន្ដការសិក្សានៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យផងដែរ ។
សូម​បញ្ជាក់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នៅឆ្នាំនេះ មានបេក្ខជនចូលរួមប្រឡងសរុបចំនួន ១១៤ ១៨៣នាក់ ក្នុងនោះមានស្រីចំនួន ៦៣៩៧នាក់ ។ ក្រសួងអប់រំ​បាន​រៀបចំ​ជាមណ្ឌលសំណេរចំនួន ២០៤មណ្ឌល និងបែងចែកជា ៤៦១៦បន្ទប់ ៕