ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន និងបទបង្ហាញពីការត្រៀមបើកសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ក្រុងច្បារមន កាលពីចុងសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តម ឡេង សុខគា ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មខេត្តកំពង់ស្ពឺ មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងបរិបទ នៃសាកលភាវូពាណិជ្ជកម្ម ដើម្បីកម្ពុជាអាចរក្សាបាននូវភាពម្ចាស់ការ និងការប្រកួតប្រជែងលើទីផ្សារអន្តរជាតិ គឺទាមទារចាំបាច់នូវការធ្វើទំនើបកម្មលើគ្រប់វិស័យ ក្នុងនោះវិស័យអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល ជាវិស័យអាទិភាពចម្បងស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ឡេង សុខគា បន្តថា ដើម្បីធានាបាននូវការផលិតមូលធនមនុស្សកម្ពុជាដែលប្រកបដោយសមត្ថភាព ចំណេះដឹង និងក្រមសីលធម៌ខ្ពស់ ការធ្វើទំនើបកម្មលើវិស័យអប់រំ ត្រូវបោះជំហានពីសាលារៀន ដែលជាថ្នាលក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលដ៏សំខាន់ ហើយត្រូវផ្តោតចំបងលើកម្មវិធីសិក្សា សាស្រ្តាចារ្យ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ និងឧបករណ៍សម្ភារៈនានា, ហើយលើសពីនេះ ក៏ត្រូវផ្តោតលើការស្រាវជ្រាវ អនុវត្ត ដើម្បីធានានូវទំនើបកម្ម និងភាពសម្បូរបែប សំដៅលើកកម្ពស់នូវនវានុវត្តន៍លើគ្រប់វិស័យ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចការអប់រំពិតជាសំខាន់ណាស់ ជាពិសេសប្រទេសរបស់យើងកំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលអភិវឌ្ឍ ដែលត្រូវការនូវធនធានមនុស្សខ្លាំង ហើយការដែលសាលារៀនវ៉េសឡាញន៍ សាខាទី១២ បោះទីតាំងនៅក្រុងច្បារមន គឺជាការនាំយកនូវសាលាឯកជនជាតិលំដាប់ខ្ពស់ ដែលមានកម្មវិធីសិក្សាដ៏សម្បូរបែប សម្រាប់ជាជម្រើសដល់មាតាបិតាអ្នកអាណាព្យាបាល ដែលចង់ឱ្យបុត្រធីតាក្លាយជាមូលធនមនុស្សដ៏ខ្លាំងពូកែរបស់កម្ពុជា។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន សម្រាប់សាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ សាខាទី១២ ក្រុងច្បារមននេះ គឺមានកម្មវិធីសិក្សា៣ភាសា គឺ ខ្មែរ អង់គ្លេស និងចិន ហើយមានបូករួមជាមួយកម្មវិធីសិក្សាអមផ្សេងទៀត ដូចជា ការអភិវឌ្ឍភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងចរិយាសម្បទា, ចំណេះដឹងសេដ្ឋកិច្ច ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងសហគ្រិនភាព, បំណិនកុំព្យូទ័រ បច្ចេកវិទ្យា និងឌីជីថល រួមជាមួយសេវាគាំទ្រមាតាបិតាសិស្ស ដូចជា ការប្រឹក្សាយោបល់លើការអប់រំ និងថែរក្សាបុត្រធីតា, ការបណ្តុះបណ្តាលលើការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម ការងារ និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ, ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុ/អាហារូបករណ៍សិស្សពូកែ ព្រមទាំងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង និងសិក្សាឌីជីថលជាដើម៕