អ្នកជំនាញ ៖ យុវជនប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមហួសហេតុ ធ្វើ​ឱ្យ​មានជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត និង​ថប់អារម្មណ៍
បច្ចុប្បន្ន​បណ្តាញសង្គម​ត្រូវបាន​ប្រើប្រាស់​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​មិន​ថាទីក្រុង ឬជនបទ ក្នុងការធ្វើ​ទំនាក់ទំនង ឬចែករំលែក​រឿងរ៉ាវផ្សេងៗ​មិន​ថាផ្ទាល់ខ្លួន ឬសង្គម​នោះ​ឡើយ។ មាតិកាដ៏សម្បូរបែប​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម ដែលមាន​ទាំង​មាតិកាល្អ និង​មាតិកាអាក្រក់ បានធ្វើ​ឱ្យ​អ្នកជំនាញសម្តែង​ការ​ព្រួយ​បារម្ភចំពោះ​ការ​កើត​មានជំងឺផ្លូវចិត្ត​ទៅ​លើ​យុវជន។
លោកសាស្រ្តាចារ្យបណ្ឌិត អ៊ាន និល នាយកមជ្ឈមណ្ឌលថែទាំ និងស្រាវជ្រាវការប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្ត (CTRO) មានប្រសាសន៍ថា បើ​យោង​ទៅតាម​ការ​ស្រាវជ្រាវថ្មីៗនេះ គេបានរកឃើញមានជំងឺផ្លូវចិត្ត២ធំៗ បាននិងកំពុង​កើត​ឡើង​ចំពោះ​យុវជន​ដែល​ប្រើប្រាស់​បណ្តាញ​សង្គម​ហួស​ហេតុពេក ។ ជំងឺធំៗទាំង២នោះ គឺជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត និង​ជំងឺថប់អារម្មណ៍។
លោកបណ្ឌិត អ៊ាន និល លើក​ឡើងថា យុវវ័យ​ដែល​មាន​អាយុ​ចន្លោះ ១៣ ឬ​ ១៤ ឆ្នាំរហូតដល់ ១៦ ឬ ១៧ ឆ្នាំគឺជាវ័យដែលបានប្រើប្រាស់បណ្តាញផ្សព្វផ្សាយសង្គមខ្លាំងជាងគេ ជាពិសេស Facebook និង Tik Tok ។ ដោយសារតែយុវវ័យ​មានការប្រើប្រាស់បណ្តាញផ្សព្វផ្សាយសង្គមច្រើន ដូច្នេះអ្នកប៉ះពាល់ពីបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយសង្គមច្រើនក៏មកពីវ័យនេះដែរ ។ បើតាម​ទិន្នន័យ រវាងយុវជន និងយុវនារី មានការទទួលផលប៉ះពាល់កម្រិតប្រហាក់ប្រហែលគ្នា​ ដោយ​គ្រាន់តែនារីត្រូវប៉ះពាល់ច្រើនជាងបុរសបន្តិច។
តែយ៉ាងណា បើតាម​លោកបណ្ឌិត អ៊ាន និល ប្រសិនបើយុវជន​កាត់បន្ថយ​ការ​ប្រើប្រាស់​បណ្តាញ​សង្គម នោះ​ជំងឺទាំងពីរខាងលើ ក៏​មាន​ការ​អន់ថយ​ផងដែរ ។ លោក​មានប្រសាសន៍ថា ប្រសិនបើយើងអាចកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមត្រឹមតែ ៣០នាទីក្នុង​ ១ថ្ងៃ នោះវានឹងអាចជួយសម្រួលដល់ផ្លូវចិត្តរបស់យើងបានដូចជា ជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត និងការថប់អារម្មណ៍។
ជាមួយ​គ្នានេះ លោកបណ្ឌិតក៏​ស្នើ​ដល់យុវជនគួរ​ប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមដើម្បីជួយ​ដល់ការវិវត្ត​ទាំងផ្លូវកាយ និង​ផ្លូវចិត្ត ពោល​គឺគួរ​តែ​ផ្តោត​ទៅ​លើ​មាតិកា​ណា​ដែលជា​ចំណេះដឹង ជាផលប្រយោជន៍ ជា​ជំនាញ ជាបទពិសោធន៍ ឬបំណិន​នៅ​ក្នុងការ​រស់នៅ ។ បន្ថែម​ពីនេះ យុវជន​ក៏​ត្រូវ​រៀន​វាយ​តម្លៃ​គុណភាព​មាតិកា ឬ​ក៏​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​តាម​បណ្តាញ​សង្គម បូក​រួមទាំងប្រភព នៃមាតិកា​ទាំងនោះ​ផងដែរ។
ជាការផ្តល់ដំបូន្មាន យុវជនត្រូវ​ជៀសវាង​ការ​ប្រើប្រាស់​បណ្តាញ​សង្គម​នៅពេល​ទទួលដំណេក ដោយ​សារតែការមើលមាតិកា​នៅលើបណ្តាញសង្គម និង​ពន្លឺ Blue Light ពីទូរស័ព្ទ អាច​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ទៅ​ដល់ទម្លាប់ នៃការ​គេងប្រចាំថ្ងៃរបស់យើង។
លោកបណ្ឌិត អ៊ាន និល ក៏​បានផ្តាំផ្ញើទៅ​កាន់ឪពុកម្តាយ ក៏​ដូចជាអាណាព្យាបាល ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់​ទៅ​លើ​កុមារផងដែរ ដោយតាមការសិក្សា​ក៏​បានរកឃើញដែរថា ក្មេងដែលមានអាយុ​កាន់តែតិច ពួកគេ​នឹង​ទទួលរងផលប៉ះពាល់​ពីបណ្តាញ​សង្គម​ក៏​កាន់តែងាយ ដូច្នេះ ឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាល ត្រូវ​ចាប់អារម្មណ៍ពិនិត្យ​មើល​ទៅ​លើមាតិកា​នៅ​តាម​បណ្តាញសង្គម ហើយ​ត្រូវ​ពិចារណាថា តើ​មាតិកានោះប៉ះពាល់ដែរ ឬទេ?
គួរ​បញ្ជាក់ថា នៅក្នុងបរិបទប្រទេស​កម្ពុជា បណ្តាញសង្គម Facebook និង Tik Tok ត្រូវ​បានយុវជនប្រើប្រាស់ច្រើន​ជាងគេ ក្នុងនោះ​តាមទិន្នន័យ គិត​ត្រឹម​ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅ អ្នកប្រើប្រាស់កម្មវិធី Facebook នៅ​កម្ពុជាមាន​ចំនួន 13 575 700នាក់ ដែលស្មើនឹង 77.4%នៃប្រជាជន​សរុប ក្នុងនោះមនុស្សដែលប្រើប្រាស់សកម្ម គឺមាន​វ័យពី២៥ ទៅ​៣៤ឆ្នាំ, ដោយ​ឡែក​កម្មវិធី TikTok មានចំនួន ៧.៤លាននាក់ គិតត្រឹមខែមករា ឆ្នាំ​២០២៣៕