អ្នកជំនាញអប់រំ ក៏ដូចជាអ្នកធ្វើការនៅក្នុងវិស័យអប់រំ សុទ្ធតែបង្ហាញនូវការសាទរចំពោះ របាយការណ៍រង្វាយតម្លៃកម្រិតតំបន់ SEA-PLM 2024 ដែលបង្ហាញថា សិស្សកម្រិតបឋមសិក្សានៅកម្ពុជាមានសមត្ថភាពកើនឡើង ទាំងផ្នែកអំណាន និងគណិតវិទ្យា ដោយថា នេះ បង្ហាញពីកំណែទម្រង់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធិភាព របស់ក្រសួងអប់រំកម្ពុជា។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា លទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្សកម្ពុជាក្នុងកម្រិតបឋមសិក្សាដែលមានភាពប្រសើរឡើង និងបង្ហាញតាមរយៈលទ្ធផលរង្វាយតម្លៃកម្រិតតំបន់ (SEA-PLM) គឺជាលទ្ធផលនៃការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់បុគ្គលិកអប់រំគ្រប់កម្រិតថ្នាក់ ពិសេសកម្រិតសាលារៀនដែលបានអប់រំសិស្សានុសិស្សប្រកបដោយការយកចិត្តទុកដាក់។
“លទ្ធផលនេះក៏ជាកម្លាំងជំរុញសម្រាប់ទាំងអស់គ្នាក្នុងនាមបុគ្គលិកអប់រំ ក្នុងការបន្តខិតខំប្រឹងប្រែង ពង្រឹងសមត្ថភាពដើម្បីបន្តលើកកម្ពស់លទ្ធផលសិក្សារបស់ប្អូនៗជំនាន់ក្រោយឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង”
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
របាយការណ៍ថ្នាក់តំបន់ នៃរង្វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សាកម្រិតបឋមសិក្សានៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ឆ្នាំ២០២៤ (SEA-PLM 2024) ដែលចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ដោយលេខាធិការដ្ឋាន SEAMEO មានមូលដ្ឋាននៅទីក្រុងម៉ានីល ប្រទេសហ្វីលីពីន បានបង្ហាញថា សិស្សកម្ពុជាទទួលបានពិន្ទុជាមធ្យមផ្នែកអំណានកើនឡើង ៦ពិន្ទុ (២៩០ ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ កើនដល់ ២៩៦ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤) និងពិន្ទុជាមធ្យមផ្នែកគណិតវិទ្យាកើនឡើង ១២ពិន្ទុ (២៨៩ ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ កើនដល់ ៣០១ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤)។ អត្រាសិស្សដែលមានសមត្ថភាពអំណានកម្រិតខ្ពស់ (ពីកម្រិត៥ឡើងទៅ) បានកើនឡើងពី ២៧% ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ដល់ ៣៩% ក្នុងឆ្នាំ២០២៤។ ក្នុងចំណោមសិស្សទាំងនេះ អត្រាសិស្សឆ្នើមបានកើនឡើងពី ១១% ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ដល់ ១៨% ក្នុងឆ្នាំ២០២៤។ របាយការណ៍ក៏បានកត់សម្គាល់ដែរថា ទោះបីជាសិស្សឆ្នើមទាំងនេះកំពុងរៀននៅថ្នាក់ទី៥ ក៏ដោយ ក៏ពួកគាត់មានសមត្ថភាពធ្វើបានល្អប្រហាក់ប្រហែលនឹងសិស្ស ដែលនៅកម្រិតបញ្ចប់ការអប់រំនៅបឋមសិក្សាក្នុងបណ្តាប្រទេសដទៃទៀតដែលបានចូលរួម។
លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យអប់រំ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ លើកឡើងថា លទ្ធផលរបស់ប្រទេសកម្ពុជានៅក្នុងរបាយការណ៍គន្លឹះកម្រិតតំបន់ SEA-PLM ឆ្នាំ២០២៤ បង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពសំខាន់ និងអាចវាស់វែងបាន ក្នុងការសិក្សាមូលដ្ឋាន ដែលដាក់ប្រទេសកម្ពុជានៅក្នុងតំណែងដ៏លេចធ្លោមួយ នៃការកែទម្រង់អប់រំប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនៅក្នុងតំបន់។
លោកបណ្ឌិតមើលឃើញថា កម្ពុជាសម្រេចបាននូវការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៅក្នុងមុខវិជ្ជាស្នូលទាំងពីរ ពោលគឺ ពិន្ទុមធ្យមភាគសម្រាប់គណិតវិទ្យា បានកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងដល់ ១២.០ ពិន្ទុ ដែលស្មើនឹងការផ្លាស់ប្តូរកម្រិតចំណេះដឹងពេញលេញស្ទើរតែមួយកម្រិតសមត្ថភាព (one full proficiency level shift) ខណៈដែលពិន្ទុជាមធ្យមសម្រាប់ ការអាន បានកើនឡើង ៦.៣ ពិន្ទុ ។
ការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាននេះ ត្រូវបានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់នៅក្នុងកម្រិតចំណេះដឹង ដោយមានការថយចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់នូវសមាមាត្រ នៃសិស្សដែលមានសមត្ថភាពទាបបំផុត (កម្រិត 2 និងទាបជាង) នៅក្នុងមុខវិជ្ជាទាំងពីរ និងការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នូវសិស្សដែលសម្រេចបាននូវ កម្រិតចំណេះដឹងខ្ពស់បំផុត (កម្រិត 6 និងខ្ពស់ជាង) រួមទាំងការកើនឡើងដ៏ច្រើនដល់ ២១ ភាគរយ សម្រាប់សិស្សដែលមានចំណេះដឹងខ្ពស់ផ្នែកគណិតវិទ្យា។
លោកបណ្ឌិតសង្កត់ធ្ងន់ថា ភាពប្រសើរឡើងទាំងនេះបញ្ជាក់ថា ការវិនិយោគដែលបានផ្តោតជាយុទ្ធសាស្ត្រ និងរយៈពេលវែង ដូចជាការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានការអប់រំកុមារតូច (ECE) និងការអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំរចនាសម្ព័ន្ធដូចជាការសិក្សានៅថ្នាក់ដំបូង (Early Grade Learning) គឺទទួលបានជោគជ័យក្នុងការកសាងប្រព័ន្ធអប់រំដែលមានភាពធន់ និងប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។
“ខ្ញុំយល់ថា អ្វីដែលថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជាពិសេសអ្វីដែល ឯកឧត្តម បណ្ឌិតសភាចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានដឹកនាំធ្វើកំណែទម្រង់ពេញលេញមួយ តាំងពីលោក ចូលកាន់តំណែងមក”
លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យអប់រំ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ
លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ សាទរនឹងសមិទ្ធិផលនេះ ហើយរំពឹងថា កម្ពុជានឹងកាន់តែមានការបង្រៀន និងរៀនប្រកបដោយគុណភាពសម្រាប់សិស្សានុសិស្សកម្ពុជាទាំងមូល៕