កម្ពុជា-ថៃ ឯកភាពបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការបណ្តុះបណ្តាល TVET ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់កម្លាំង​ជំនាញ​ចូលទីផ្សារការងារដែលកំពុងមានតម្រូវការ
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងឯកអគ្គរាជទូតថៃប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានឯកភាពគ្នា​បន្ត​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការលើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ដែលប្រទេស​ទាំងពីរធ្លាប់បានសហការកន្លងមក ដើម្បីរួមគ្នា​ផ្គត់ផ្គង់​កម្លាំងជំនាញ​ចូលទីផ្សារ​ការងារ​ដែលកំពុងមានតម្រូវការ​ខ្ពស់។
ក្នុងជំនួបជាមួយ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៣ ឯកឧត្តម ឆឺតកៀក អាត់ថាក័រ (Cherdkiat ATTHAKOR) អគ្គរាជទូតថៃប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានបានគូសបញ្ជាក់ថា តាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើផ្នែកការងារដែលមានស្រាប់ នឹងធ្វើឱ្យនិយោជកថៃ មានភាពងាយស្រួលជាងមុនក្នុងការទទួលពលករកម្ពុជាទៅធ្វើការ ហើយពលករកម្ពុជា ក៏អាចទៅធ្វើការដោយស្របច្បាប់នៅប្រទេសថៃដែលជាការរក្សាបានប្រយោជន៍ទាំងសងខាង។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ប្រទេសទាំងពីរ បានឯកភាពគ្នាមួយចំណុចទៀត គឺការពង្រឹងយន្តការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការជួញដូរមនុស្សស្របតាមស្មារតី នៃអនុស្សរណៈដែលមានស្រាប់ដើម្បីរក្សាបាននូវការគោរពសិទ្ធិរបស់ពលរដ្ឋ។ ក្នុងនោះ ទាំងកម្ពុជា និង ថៃ សុទ្ធតែមើលឃើញពីការជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមាននៃអំពើជួញដូរមនុស្ស។
ក្នុងឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្តម ហេង សួរ ក្នុងនាមរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានថ្លែងអំណរគុណដល់រាជរដ្ឋាភិបាលថៃ ដែលបានផ្តល់កិច្ចសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធលើផ្នែកការងារដោយបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការសម្របសម្រួលដល់ពលករខ្មែរដែលកំពុងធ្វើការ និងរស់នៅប្រទេសថៃដែលបច្ចុប្បន្នមានប្រមាណ១,២លាននាក់។
ពីភាគីថៃវិញ ឯកឧត្តមឯកអគ្គរាជទូត ក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាលើកិច្ចសហការ និងការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ចំពោះអ្នកជំនាញ និងពលរដ្ឋថៃដែលកំពុងធ្វើការនិងស្នាក់នៅកម្ពុជា។
សូមបញ្ជាក់ថា បើយោង​តាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បច្ចុប្បន្នកម្ពុជា​មាន​ពលករ​ទៅ​បម្រើ​ការងារ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​សរុបចំនួនជាង ១,៣លាននាក់ ក្នុងនោះ​ពលករ​ទៅបម្រើ​ការងារ​នៅ​ប្រទេស​ថៃច្រើនជាងគេ គឺរហូត​ដល់ទៅប្រមាណ ១,២លាននាក់ បន្ទាប់​មក​ប្រទេស​កូរ៉េ ចំនួន៤៥,៨៦៦នាក់,ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ២៣,០២៧នាក់,ប្រទេសជប៉ុន ១១,៤៥៣នាក់,ប្រទេសសិង្ហបុរី ៨២១ នាក់,ប្រទេសហុងកុង ២០២នាក់ និងប្រទេសអារ៉ាប់ប៊ីសាអូឌីត ៤៣នាក់៕