សិស្ស​ដែលមាន​និទ្ទេស A B និង C ប្រមាណ ៧៥ភាគរយ ចូលធ្វើជាគ្រូបង្រៀន
តាមរយៈ​ការ​ធ្វើកំណែទម្រង់​ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៤​មក គុណភាពអប់រំ​នៅ​កម្ពុជាត្រូវ​បានពង្រឹង​​ ហើយ​រយៈកាលចុងក្រោយ​នេះ ចំនួន​សិស្ស​ដែល​ទទួល​បាននិទ្ទេស A មានការ​កើន​ឡើង​ពីមួយ​ឆ្នាំទៅ​មួយ​ រហូត​ដល់ទៅជាង២ពាន់នាក់​កាលពីឆ្នាំ​២០២៤។
ជាការកត់សម្គាល់អាជីពគ្រូ​បង្រៀន​កាលពីមុន មិន​សូវ​មាន​ការ​ចាប់អារម្មណ៍​នោះទេ ប៉ុន្តែ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ សិស្ស​ដែល​មាន​និទ្ទេស A B និង C ប្រមាណជា ៧៥ភាគរយ បាន​ចូល​បម្រើ​ការងារ​ជា​គ្រូបង្រៀន។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា កំណែទម្រង់វិស័យអប់រំក្នុងរយៈពេល​១២ឆ្នាំមកនេះ បានទាក់ទាញ​អ្នក​ដែលមាន​សមត្ថភាព​ចូលធ្វើ​ជាគ្រូបង្រៀន ហើយ​ក្រសួងក៏​កំពុង​អនុវត្ត​នូវ​កំណែទម្រង់​គ្រឹះស្ថាន​បណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ដើម្បី​អាច​បណ្តុះបណ្តាលគ្រូ​ឱ្យ​មានសមត្ថភាព​ក្នុងសតវត្សរ៍​ទី២១។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា យុវជន​របស់យើងនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ គឺមានសមត្ថភាពប្រសើរជាងមុន ហើយស្ថានភាពសាលារៀនវិញ កម្ពុជាមានសាលារៀនគំរូ ដោយ​ក្រសួងមានគោលដៅ​រៀបចំ​ឱ្យ​មានការ​សាលា​រៀនគំរូពី៥០០ ទៅ១០០០សាលា រហូត​ដល់ឆ្នាំ​២០២៨។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី​ក៏​បាន​រំលេច​ឱ្យ​ឃើញ​ពីគុណភាព​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី ដែលមកទល់បច្ចុប្បន្ន​មានចំនួន ១៤សាលា ជាសាលារៀន​ដែលផ្តល់នូវការអប់រំ​មានគុណភាព ប្រហាក់ប្រហែល​ទៅ​នឹង​សាលា​រៀន​រដ្ឋ​នៅ​ប្រទេស​សឹង្ហបុរីដែរ។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏​បានគូសបញ្ជាក់ដែរថា ដើម្បី​ឱ្យ​ការអប់រំនៅ​កម្ពុជា​កាន់តែមានគុណភាព ក្រសួងអប់រំ បានដាក់ចេញកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ ទាំងនៅថ្នាក់កណ្ដាល ការពង្រឹង ការធ្វើអធិការកិច្ច ការរៀបចំឡើងវិញកម្មវិធីសិក្សា សៀវភៅសិក្សាគោលពិនិត្យឡើងវិញ ក៏ដូចជាការអនុវត្ដនូវគោលនយោបាយ គ្រូបង្រៀនផងដែរ៕