ភ្នំពេញ – លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ ជាអ្នកសារព័ត៌មាន និងជាគ្រូបង្រៀនផ្នែកសារព័ត៌មាននៅសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា ជាអ្នកសារព័ត៌មានម្នាក់ក្នុងចំណោមអ្នកសារព័ត៌មាន ១៤នាក់ដែលក្រសួងព័ត៌មាន បានជ្រើសរើសផ្តល់ពានរង្វាន់លើកទឹកចិត្តអ្នកសារព័ត៌មានប្រាំសម័យកាល ចាប់ពីទសវត្សរ៍៧០ រហូតដល់ទស្សវត្សឆ្នាំ២០១០ ។ អ្នកសារព័ត៌មានអាជីពរូបនេះ បានចាត់ទុកការផ្ទេរចំណេះដឹងដល់អ្នកសារព័ត៌មានជានិមិត្តរូបជីវិតដែលលោកកំពុងបំពេញក្នុងបុព្វហេតុសារព័ត៌មាន ។
មានប្រសាសន៍ក្នុងនាមជាគ្រូបង្រៀនផ្នែកសារព័ត៌មាន លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ បានឱ្យដឹងថា រយៈពេល ៣០ឆ្នាំក្នុងអាជីពព័ត៌មាន លោកបានផ្ទេរចំណេះដឹងសិស្សសារព័ត៌មានចន្លោះពី ២ពាន់នាក់ ទៅ ៣ពាន់នាក់ ។ ការផ្តល់ចំណេះដឹងទាំងនោះ ផ្តោតទៅលើចំណេះដឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះសារព័ត៌មាន ក្រមសីលធម៌និងវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន ការផលិតអត្ថបទស៊ីជម្រៅ និងអត្ថបទស្សនៈសារព័ត៌មានជាដើម ។
លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ បានឱ្យដឹងទៀតថា ការផ្ទេរចំណេះដឹងដល់អ្នកសារព័ត៌មាន អាចចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពអ្នកសារព័ត៌មាននៅកម្ពុជាឱ្យក្លាយខ្លួនជាអ្នកសារព័ត៌មានឆ្នើម ព្រមទាំងមានក្រមសីលធម៌និងវិជ្ជាជីវៈក្នុងពេលបំពេញការងារ ។
លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ
“ខ្ញុំគិតថារយៈពេល ៣០ឆ្នាំនៃការបំពេញវិជ្ជាជីវៈផ្នែកសារព័ត៌មាននេះ គឺជាបទពិសោធន៍ដ៏យូរអង្វែង ខ្ញុំពេញចិត្តនឹងបទពិសោធន៍របស់ខ្ញុំ ហើយជាពិសេស ខ្ញុំពិតសប្បាយចិត្តដែលបានទទួលពានរង្វាន់ លើកទឹកចិត្តអ្នកសារព័ត៌មានប្រាំសម័យកាល ចាប់ពីទសវត្សរ៍៧០ រហូតដល់ទស្សវត្សឆ្នាំ២០១០”
លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ មានប្រសាសន៍បន្តថា មូលហេតុដែលលោកចាប់អាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មាន ដោយសារការងារនេះលោកអាចរៀនសូត្រចំណេះដឹងថ្មីពីមនុស្សជាច្រើន រៀនពីបទពិសោធន៍អ្នកមានចំណេះដឹង ជាពិសេសចង់ជួយដល់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យបានដឹងពីចំណេះដឹងថ្មីៗ អំពីបញ្ហាសង្គម ផ្តល់ដំណឹងដល់សាធារណជន ពីព្រោះព័ត៌មានអាចជួយឱ្យប្រជាពលរដ្ឋសម្រេចចិត្តក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃឱ្យកាន់តែប្រសើរ ។ លោកបន្តថា អាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មានអាចទៅតំបន់ផ្សេងៗជាច្រើន ជុំវិញពិភពលោក អាចជួបមនុស្សថ្មីៗពីមនុស្សសាមញ្ញ រហូតដល់ថ្នាក់ដឹកនាំធំៗ។
“ខ្ញុំពេញចិត្តនឹងអាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មាន អាចមានឱកាសធ្វើដំណើរទៅក្រៅប្រទេស ហើយដើម្បីមានឱកាសបែបនេះបានលុះត្រាតែយើងអនុវត្តអាជីពវិជ្ជាជីវៈអ្នកសារព័ត៌មានឱ្យបានល្អប្រសើរស្របតាមក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ ជាពិសេស អភិវឌ្ឍចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេសរបស់ខ្លួនយើងឱ្យខ្លាំង”
អ្នកសារព័ត៌មានសារព័ត៌មាឆ្នើមទស្សវត្សរ៍ឆ្នាំ៩០ រូបនេះ បានចែករំលែកបទពិសោធន៍បន្តថា គ្រូបណ្ដុះបណ្ដាលសារព័ត៌មានបានល្អ ទាល់តែមានសមត្ថភាពបំពេញការងារផ្នែកសារព័ត៌មានទន្ទឹមគ្នា មានបទពិសោធន៍ការងារជាក់ស្ដែង ដើម្បីពន្យល់ដល់សិក្ខាកាម និងអ្នកសារព័ត៌មានដទៃទៀតអំពីបច្ចេកទេសយកព័ត៌មាន និងរបៀបជម្នះឧបសគ្គផ្សេងៗ។
ទន្ទឹមគ្នានេះដែរ លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដំបូងឡើយបញ្ហាប្រឈមរបស់លោកក្នុងការចាប់យកអាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មាន ទី១. ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ទី២. ការបដិសេធការសម្ភាសន៍ និងទី៣. មធ្យោបាយយកព័ត៌មាននៅពេលនោះនៅមានភាពខ្វះខាត ដោយសារសេវាទូរស័ព្ទថ្លៃ តម្រូវឱ្យធ្វើដំណើរទៅជួបសម្ភាសន៍ផ្ទាល់។
“ចាប់យកអាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មាន យើងមិនរំពឹងថានឹងអាចក្លាយជាអ្នកមាននោះទេ អ្នកសារព័ត៌មានគ្រាន់តែជួយឱ្យយើងអាចប្រកបរបរវិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់ចិញ្ជឹមជីវិតដោយសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ”
សូមជម្រាបថា លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ បានទទួលពានរង្វាន់លើកទឹកចិត្តអ្នកសារព័ត៌មានប្រាំសម័យកាល ចាប់ពីទសវត្សរ៍៧០ រហូតដល់ទស្សវត្សឆ្នាំ២០១០ កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២២។ ពិធីប្រគល់ពានរង្វាន់លើកទឹកចិត្តអ្នកសារព័ត៌មានប្រាំសម័យកាលនេះ ជាគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន គោលបំណងទឹកចិត្តក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងលើការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន និងលើកកម្ពស់វិស័យសារព័ត៌មាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ក្រៅពីជាអ្នកសារព័ត៌មានអាជីពលោក មឿន ឈានណារិទ្ធ មានតួនាទីជានាយកវិទ្យាស្ថានកម្ពុជាសម្រាប់ការសិក្សាផ្នែកសារព័ត៌មាន ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃស្ថាប័នផ្សេងៗ ទីប្រឹក្សារបស់ក្រសួងព័ត៌មាន និងជាសមាជិកគណៈកម្មការតាមដាន វាយតម្លៃក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈរបស់អ្នកសារព័ត៌មានផងដែរ។
ក្នុងនាមជាគ្រូបង្រៀនសារព័ត៌មាន លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ មានប្រសាសន៍លើកទឹកចិត្តដល់អ្នកសារព័ត៌មានទាំងអស់ ត្រវខិតខំបំពេញការងារឱ្យបានល្អប្រសើរ ដើម្បីចែករំលែកចំណេះដឹង និងព័ត៌មានជូនដល់សាធារណៈជន។ ជាពិសេសលោកលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកសារព័ត៌មានអនឡាញដែលទើបតែបង្កើតថ្មីៗ គួរព្យាយាមអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងដោយស្វែងរកវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ និងវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន ដើម្បីជួយការបំពេញការងារកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងស្របតាមក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ៕