សម្រាប់និស្សិតអន្តរជាតិរាប់ពាន់នាក់ អាល្លឺម៉ង់មិនត្រឹមតែជាកន្លែងសម្រាប់សិក្សាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាកន្លែងសម្រាប់ពួកគេមើលឃើញពីអនាគតរបស់ខ្លួនដែរ។
ការស្ទង់មតិថ្មីមួយ ដែលធ្វើឡើងដោយសេវាកម្មផ្លាស់ប្ដូរការសិក្សាអាល្លឺម៉ង់ (DAAD) ទៅលើនិស្សិតជាង ២ម៉ឺននាក់នៅក្នុងសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ១៣០ បានរកឃើញថា ៦៤% ពួកគេចង់ស្នាក់នៅ និងធ្វើការក្នុងប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សា។ អ្នកសិក្សាក្នុងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច វិស្វកម្ម និងវិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័រកំពុងនាំមុខគេ ដោយជិតពាក់កណ្ដាល (៤៩%) សុបិនចង់បើកក្រុមហ៊ុនផ្ទាល់ខ្លួននៅអាល្លឺម៉ង់។
ប្រធាន DAAD លោក Joybrato Mukherjee បាននិយាយថា និស្សិត ២ភាគ៣ ចង់បន្តស្នាក់នៅក្នុងប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សា ហើយពាក់កណ្ដាលកំពុងគិតអំពីការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្ម។ នោះបង្ហាញថា អ្នកដែលកំពុងសិក្សានៅប្រទេសអាល្លឺម៉ង់សព្វថ្ងៃនេះ ចង់ជួយរៀបចំអនាគតនៃប្រទេសរបស់យើង ដោយបន្ថែមថា នេះជាឱកាសដ៏ល្អមួយនៅក្នុងទិដ្ឋភាពសង្គមអាល្លឺម៉ង់សព្វថ្ងៃ ដែលកំពុងខ្វះកម្លាំងពលកម្មជំនាញ និងការផ្លាស់ប្ដូរប្រជាសាស្ត្រយ៉ាងឆាប់រហ័ស, នេះបើយោងតាមការរាយការណ៍ Pei News ។
ឱកាសនេះ គឺមានលក្ខណៈប្រាកដនិយម និងបន្ទាន់, ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ប្រឈមមុខនឹងកង្វះខាតបុគ្គលិកជំនាញចំនួន ៧៦៨,០០០នាក់ នៅឆ្នាំ២០២៨។ នៅឆ្នាំ២០២៤ ប្រទេសនេះបានចេញទិដ្ឋាការអាជីពចំនួន ២០ម៉ឺន ដែលនេះជាកំណត់ត្រាកើនឡើង ១០ភាគរយ បើធៀបទៅនឹងឆ្នាំមុន។
មានហេតុផលជាច្រើន ដែលទាក់ទាញចិត្តនិស្សិតបរទេសចង់នៅប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ដូចជា ការអប់រំលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក ឱកាសការងារសម្បូរបែប និងសេដ្ឋកិច្ច ដែលជំរុញដោយបច្ចេកវិទ្យា និងត្រូវការធនធានមនុស្សដែលទេពកោសល្យ។ និស្សិតឥណ្ឌា មានចំនួនអ្នកធ្វើការក្នុងវិស័យ STEM ច្រើនបំផុត បើធៀបទៅនឹងនិស្សិតដទៃ ដោយកើនឡើងជាង ៦០០% ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១២។
អ្នកនាំពាក្យស្ថានទូតអាល្លឺម៉ង់ប្រចាំប្រទេសឥណ្ឌានិយាយថា «កំណើនការងារ STEM គឺកាន់តែខ្ពស់ ពីប្រហែល ៣៧៥០ នៅឆ្នាំ២០១២ ដល់ជាង ៣២០០០ នៅឆ្នាំ២០២៤។»
ប៉ុន្តែទោះជាមានតម្រូវការខ្ពស់ក៏ដោយ ភាពជោគជ័យមិនមែនសម្រាប់និស្សិតគ្រប់គ្នានោះទេ មានតែនិស្សិតអន្តរជាតិម្នាក់ ក្នុងចំណោមនិស្សិតអន្តរជាតិបីនាក់ប៉ុណ្ណោះ ដែលមានអារម្មណ៍ថា ត្រៀមខ្លួនរួចរាល់សម្រាប់ទីផ្សារការងារក្នុងប្រទេសអាល្លឺម៉ង់។ មនុស្សជាច្រើនកំពុងអំពាវនាវឱ្យមានសេវាកម្មអាជីពកាន់តែមាំ លទ្ធភាពទទួលបានបណ្ដាញកាន់តែប្រសើរ និងការបណ្ដុះបណ្ដាលភាសាបន្ថែមទៀត ដើម្បីយកឈ្នះលើរបាំងវប្បធម៌ និងការិយាធិបតេយ្យ។
លោក Mukherjee បានសង្កត់ធ្ងន់ថា «ប្រសិនបើយើងចង់ទាក់ទាញនិស្សិតអន្តរជាតិឱ្យក្លាយជាកម្មករជំនាញ នាពេលអនាគត យើងត្រូវរៀបចំពួកគេឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់ទីផ្សារការងារ។»
លោកបន្តថា នេះតម្រូវឱ្យមានកម្មវិធីគោលដៅនៅសាកលវិទ្យាល័យ និងបុគ្គលិកជាច្រើនទៀត ដែលមានជាអចិន្ត្រៃយ៍នៅក្នុងសាកលវិទ្យាល័យសម្រាប់កិច្ចការនេះ៕