ល្បិចស្និទ្ធស្នាលទាំង១៧ របស់ជនខិលខូចកេងប្រវ័ញ្ចនិងរំលោភបំពានលើកុមារ
ភ្នំពេញ – កុមារគ្រប់និន្នាការភេទនៅតែរងការរំលោភបំពានតាមទម្រង់ផ្សេងៗគ្នានៅតាមបណ្តាប្រទេសនីមួយៗ ។ សម្រាប់ប្រទេស​កម្ពុជា គេបានចាត់​ទុកកុមារ​​​ជាក្រុមមនុស្សងាយរងគ្រោះពីអំពើរំលោភបំពាន ដែលតម្រូវឱ្យម្តាយឪពុក ឬអាណាព្យាបាលយកចិត្តទុកដាក់លើសុវត្ថិភាពកុមារ។ ករណីរំលោភបំពានកុមារ ភាគច្រើន មិនមែនជាមនុស្សប្លែកមុខឡើយ ប៉ុន្តែជាមនុស្សដែលកុមារស្គាល់ ជាសមាជិកគ្រួសាររបស់ពួកគេ ឬជាមនុស្សក្នុងសហគមន៍ពួកគេ ។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់អង្គការយូនីសេហ្វ ។
បើយោង​តាម​សៀវភៅ «ការ​ចិញ្ចឹម​កូនបែបវិជ្ជមាន» របស់ក្រសួងកិច្ចការនារី បានបង្ហាញថា ជនល្មើស​តែង​ប្រើប្រាស់វិធីខុសៗពីគ្នា​ ដោយក្នុងនោះ​ ១៧វិធី​ដែលជនល្មើសតែងប្រើប្រាស់ ដូចជា សន្យាថានឹងផ្តល់ការងារដោយទទួលបានប្រាក់ខែខ្ពស់ សន្យាថានឹងជួយរកការងារធ្វើ ទិញទឹកចិត្តក្រុមគ្រួសារដោយផ្តល់ជាសម្ភារៈ​ និងប្រាក់កាស លួងលោមធ្វើជាសង្សា ប្រើល្បិចរៀបការជាមួយ រួចយកទៅលក់ ប្រើគ្រឿងញៀន ឬថ្នាំសណ្តំ និងសុំធ្វើជាបងប្អូនធម៌ ឬកូនចិញ្ចឹម ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ជនល្មើសតែង​លួងលោម និងអូសទាញឱ្យចូលរួមពិធីផ្សេងៗ បបួលដើរលេងកន្លែងស្ងាត់ ឬកន្លែងដែលអ្នកដ៏ទៃមើលមិនឃើញ ធ្វើជាចិត្តសប្បុរស និងមនុស្សធម៌ តាំងខ្លួនជាមនុស្សដែលចូលចិត្ត និងស្រឡាញ់កុមារដូចជាកូនរបស់ខ្លួន និងសន្យារៀបការជាមួយ ។ លើសពីនេះ ជនល្មើសតែផ្គាប់ផ្គន់ និងធ្វើជាមនុស្សមានទំនាក់ទំនងល្អជាមួយកុមារ និងគ្រួសារ ការពួនស្ទាក់ និងការចាប់ពង្រត់ ធ្វើជាគ្រូព្យាបាលជំងឺ ធ្វើជាអ្នកជួយឧបត្ថមដល់មណ្ឌលកុមារកំព្រាព្រមទាំងឱ្យខ្ចីប្រាក់ដើម្បីបង្ហាញការជឿជាក់ដោយមិនយកការប្រាក់ ឬយកការប្រាក់តិចជាដើម ។
សូមជម្រាបថា កន្លងទៅតាមអ្នកជំនាញសុវត្ថិភាពកុមារ បានបញ្ជាក់ថា ការលួងលោម​កុមារ​តាមប្រព័ន្ធ​អ៊ិនធឺណេត​កំពុងក្លាយជា​ក្ដីព្រួយបារម្ភ​នៅកម្ពុជា ​។ ​ភាគច្រើន​កុមារ​មានអាយុ​ចន្លោះពី ​១២ ទៅ១៥ឆ្នាំ​ងាយរងគ្រោះ​ពីការចាញ់បោកនេះ​ តាមរយៈ​ការថតរូប​អាក្រាតរបស់ខ្លួនឯង​ផ្ញើទៅឱ្យ​ជនល្មើស​ បន្ទាប់ពី​ជនប្រព្រឹត្តបាន​សន្យារៀបការ​ ប្រាប់ថា​ស្រឡាញ់ និងសន្យា​ឱ្យជាកាដូ​ជាដើម​ ។ ​ចំណែក​ជនប្រព្រឹត្ត​ភាគច្រើន​ជាមនុស្សចាស់​មានអាយុ​ចន្លោះពី ​៤៥ទៅ ៥០ឆ្នាំ​។​ ជនប្រព្រឹត្តល្មើសទាំងនេះ ​បានគំរាម​ជំរិតទារប្រាក់​ ព្រមាន​បង្ហោះរូប​អាក្រាត​ជាសាធារណៈ ​និងគំរាមឱ្យកុមារ​បន្តថតរូបអាក្រាត​ជាដើម​ ៕ ​