ព្រហ្មវិហារធម៌ទាំងបួន រំលេចអត្ថន័យតាមរយៈពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីខ្មែរ
ភ្នំពេញ៖ នៅពេលនឹកដល់ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីខ្មែរ ប្រជាជនខ្មែរតែងនឹកដល់ឱកាសនៃការជួបជុំក្រុមគ្រួសារ ឪពុកម្ដាយ បងប្អូនញាតិមិត្ត និងការធ្វើដំណើរទៅលេងស្រុកកំណើត ជាពិសេសទិដ្ឋភា​ព​​លេងល្បែងប្រជាប្រិយកម្សាន្តសប្បាយ។ បើពិចារណាឱ្យបានលម្អិតទៅលើអត្ថន័យពីធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ គេអាចទាញជាគុណតម្លៃអប់រំពីព្រហ្មវិហារធម៌ទាំងបួន ដែលមនុស្សគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានអាចយកមកប្រើក្នុងជីវិតរស់ប្រចាំថ្ងៃ។ នេះបើតាមការយល់ឃើញរបស់លោក យូ សុភា សាស្រ្តាចារ្យវប្បធម៌ខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ។
តាមរយៈរឿងព្រេងទាក់ទងនឹងពីធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ត្រង់ចំណុចកបិលមហាព្រហ្មបានហៅទេពធីតាទាំងប្រាំពីរអង្គមកប្រាប់ថា “បិតាត្រូវកាត់ព្រះកេសបូជាធម្មបាលកុមារ ឯព្រះកេសបិតានេះបើយកទៅចោលលើផែនដីនឹងមានភ្លើងឆេះទាំងលោកធាតុ។ បើយកទៅបោះចោលហើយលើអាកាសភ្លៀងនឹងរាំង។ បើយកទៅចោលក្នុងសមុទ្រទឹកសមុទ្រនឹងរីងស្ងួត”។ កបិលមហាព្រហ្មក៏បានកាត់ព្រះកេសរបស់ខ្លួនហុចទៅនាងទុង្សាទេវី ដែលត្រូវជាបុត្រីច្បង។ ដូច្នេះហើយទើបព្រះអង្គឲ្យទេពធីតាទាំងប្រាំពីរអង្គយកជើងពានមកទ្រព្រះកេសបិតា​ និងផ្លាស់ប្តូរវេនគ្នាដង្ហែរព្រះកេសបិតាម្តងម្នាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ។
លោក យូ សុភា ជាសាស្រ្ដាចារ្យវប្បធម៌ខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា អត្ថន័យបង្កប់ក្នុងរឿងព្រេងនេះ ព្រះភ័ក្រ្តរបស់កបិលមហាព្រហ្ម ជានិមិត្តរូបនៃព្រហ្មវិហារធម៌ទាំង៤ មាន មេត្តា ករុណា មុទិតា និងឧបេក្ខា។
“មិនថាមនុស្សលោក ទេវតា ព្រះព្រហ្មនោះទេ ការគោរពពាក្យសច្ចៈគឺជាធម៌ដ៏ប្រសើរបំផុតមិនអាចខ្វះឡើយ។ គំនិតអប់រំបន្ទាប់បន្សំទៀត កុំមើលស្រាលមនុស្សដោយការប្រមាទ ព្រោះពួកគេក៏អាចមានបុណ្យវាសនាខ្ពស់ដែរ ហើយកូនៗត្រូវគោរពតាមបណ្តាំរបស់ឪពុក”។