អ្នកស្រី ស្ដើង ភារ៉ុង ជម្នះសម្ពាធសង្គម
“អាចនិយាយបានថាខ្ញុំឈានមកដល់ពេលនេះ គឺខ្ញុំជួបបុគ្គលសំខាន់ៗច្រើនណាស់ សម្រាប់ខ្ញុំការជម្រុញនិងលើកទឹកចិត្តគឺការដែលមានមនុស្សម្នាក់ដែលអាចចែករំលែកកង្វល់ហើយស្ដាប់ពីកង្វល់របស់យើង នៅក្បែរយើង និងលើកទឹកចិត្តយើងរហូត រាល់ឧបសគ្គដែលយើងជួបនៅក្នុងជីវិត”
ទាក់ទងនឹងការផ្ដល់កម្លាំងចិត្តនេះអ្នកស្រីមានអ្នកប្រឹក្សាយោបល់ដែលអ្នកស្រីបានជួបក្នុងកំឡុងពេលចូលរួមសិក្ខាសាលា ដែលក្រោយមកអ្នកស្រីបានជជែក តាមអនឡាញ ពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ពីកង្វល់ក៏ដូចជាអ្វីដែលអ្នកស្រីមិនយល់។ អ្នកស្រីបាននិយាយថា៖
“ខ្ញុំជជែកជាមួយគាត់ ហើយគាត់ឲ្យកម្លាំងចិត្តខ្ញុំរហូត។ មានគាត់ទើបខ្ញុំមានដំណោះស្រាយសម្រាប់ជីវិតខ្លួនឯង នៅពេលដែលខ្ញុំជួបឧបសគ្គនានា”
ដើម្បីជាកម្លាំងចិត្តបន្ថែមក្នុងការតស៊ូ អ្នកស្រីក៏មានមនុស្សម្នាក់ដែលអ្នកស្រីតែងតែស្រមៃហើយ តែងតែចង់ក្លាយខ្លួនឲ្យបានដូចគាត់។ ក្រៅពីនេះក៏មានបុគ្គលជាច្រើនទៀត ដែលជួយជ្រោមជ្រែងតាំងពីដើមរហូតដល់អ្នកស្រីទទួលបានជោគជ័យក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។
អ្នកស្រីក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា ៖
“បើយើងស្រលាញ់អ្វីហើយ យើងត្រូវបន្តក្ដីស្រមៃ ហើយដើរគ្រប់កាលៈទេសៈទាំងអស់ ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យដូចអ្វីដែលយើងប៉ងប្រាថ្នា។ យើងត្រូវចេះស្វែងរកបុគ្គលដែលជា មនុស្សគំរូ ជាមនុស្សដែលយើងស្ញើចសរសើរ ចង់ពូកែដូចគាត់ ចង់សម្រេចបានដូចគាត់ ហើយយើងព្យាយាមសិក្សាស្វែងយល់ពីគាត់ ក៏ដូចជាធ្វើការទាក់ទង សុំប្រឹក្សាយោបល់ពីគាត់ដើម្បីបានគោលគំនិតថ្មីៗជាចំនេះដឹងសំខាន់ៗសម្រាប់ជួយជ្រោមជ្រែងឲ្យយើងសម្រេចបានគោលដៅរបស់យើង”
អ្នកស្រីថា
“មិនប្រកាន់ថាអ្នកណាទេ គឺគាត់សុទ្ធតែជាតួអង្គដែលអាចជួយយើងបាន។ មិនថាលោកគ្រូ មិត្តភក្ដិ ក៏ដូចជាគ្រូបង្វឹកផ្សេងៗ ដែលយើងជួបតាមរយៈការងារស្ម័គ្រចិត្តជាដើម។ ពួកគាត់សុទ្ធតែជាតួអង្គសំខាន់ដែលយើងអាចសុំជាជំនួយបាន។ អ្វីក៏ដោយឲ្យតែយើងស្រលាញ់ យើងប្ដេជ្ញាចិត្តក្នុងការសម្រេចគោលដៅរបស់យើងទាំងអស់នោះហើយដែលជាកត្តានាំឲ្យយើងអាចរកដំណោះស្រាយសម្រាប់ជីវិតខ្លួនឯងបាន តាមរយៈការសម្លឹងឃើញបុគ្គលសំខាន់ៗដែលមាននៅជុំវិញខ្លួនយើង”
អ្នកស្រី ភារ៉ុង ក៏បានលើកទឹកចិត្តយុវជន ជាពិសេសយុវតីជំនាន់ក្រោយថា កុំបាក់ទឹកចិត្តក្នុងការចាប់យកអ្វីដែលជាក្ដីស្រលាញ់របស់យើង។ វាអាស្រ័យទៅលើយើងខ្លួនឯង ថាយើងច្នៃជិវិតរបស់ខ្លួនឯង ឲ្យបានជោគជ័យកម្រិតណា។
ពេលខ្លះវាពិតជាល្អក្នុងការមានទីប្រឹក្សា ក៏ដូចជាមាន Role Model ដែលខ្មែរយើងហៅថាបុគ្គលគំរូ។ យើងស្ដាប់យោបល់ពួកគាត់ ពីម្នាក់ទៅម្នាក់ ហើយយើងយកមកគិត មកវិនិច្ឆ័យ ដើម្បីសួរថា តើយើងនិងសមត្ថភាពរបស់យើងយើងអាចដើរទៅផ្លូវណាដើម្បីអាចទទួលបានជោគជ័យលឿនហើយមានប្រសិទ្ធភាព។
ជាចុងក្រោយ អ្នកស្រីក៏សំណូមពរឲ្យប្អូនៗទាំងអស់កុំបោះបង់ចោលការសិក្សា ព្យាយាមស្វែងយល់ពីចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់ខ្លួនឯង ហើយព្យាយាមស្ដាប់ ក៏ដូចជាសិក្សាពីគ្រូ រួមទាំងមនុស្សជុំវិញខ្លួនឲ្យបានច្រើន និងធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្តប្រកបដោយភាពជឿជាក់លើខ្លួនឯង។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា អ្នកស្រី ស្ដើង ភារ៉ុង បច្ចុប្បន្ននេះ អ្នកស្រីកំពុងរស់នៅទីក្រុងភ្នំពេញ និងបំពេញការងារជាមួយអង្គការតម្លាភាពកម្ពុជា៕