ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានជូនដំណឹងដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលកំពុងបង្រៀននៅតាមសាលារៀនបឋមសិក្សា មធ្យមសិក្សា ឬសាលាគរុកោសល្យនៅទូទាំងប្រទេសថា សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ Teacher Training Students របស់ក្រសួងអប់រំ វប្បធម៌ កីឡា វិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា នៃប្រទេសជប៉ុន នឹងផ្តល់អាហារូបករណ៍មួយចំនួនដល់គ្រូបង្រៀនកម្ពុជា ដើម្បីទៅសិក្សាស្រាវជ្រាវលើវិស័យអប់រំនៅប្រទេសជប៉ុន ចាប់ពីខែកញ្ញា ឬតុលា ឆ្នាំ២០២៥។
អ្នកដែលជាប់អាហារូបករណ៍នេះ នឹងទទួលបានប្រាក់អាហារូបករណ៍សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ការរស់នៅ រ៉ាប់រងថ្លៃសេវាសុខភាព ការស្នាក់នៅ និងថ្លៃសំបុត្រយន្តហោះទៅមក កម្ពុជា ជប៉ុន កម្ពុជា។
មុខវិជ្ជាដែលត្រូវសិក្សាស្រាវជ្រាវ រួមមាន ៖ Educational administration and finance school Management, Educational methods (Instruction, learning system theory, curriculum, educational assessment), Specialized subject research (Mathematics, Physics, Chemistry, Gymnastics), Observational Tours and practice (Class observation, participation in special educatiional activities, tour of educational research facilities)។
លក្ខខណ្ឌ នៃការចុះឈ្មោះ ៖ មានសញ្ជាតិខ្មែរ, បានបញ្ចប់ការសិក្សាពីសាលាគរុកោសល្យណាមួយ និងកំពុងបង្រៀននៅតាមសាលារៀនបឋមសិក្សា សាលារៀនមធ្យមសិក្សា ឬសាលាគរុកោសល្យនានានៅកម្ពុជា ដែលមានរយៈពេលបំពេញការងារយ៉ាងតិច៥ឆ្នាំ គិតដល់ថ្ងៃទី១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥, មានអាយុមិនលើសពី ៣៥ឆ្នាំ (កើតត្រឹម ឬក្រោយថ្ងៃទី២ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩៩០), មានចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេសកម្រិតមធ្យម និងមានឆន្ទៈសិក្សាភាសាជប៉ុន, មានសុខភាពល្អបរិបូរណ៌ ទាំងកាយសម្បទា និងសតិបញ្ញា។
កាលបរិច្ឆេទ និងទីកន្លែងទទួលពាក្យ ៖ បេក្ខជនដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចំពោះកម្មវិធីអាហារូបករណ៍នេះ សូមទាញយកពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍ជាភាសាអង់គ្លេសពី https://www.studyinjapan.go.jp/en/smap-stopj-applications-teacher.html ក្នុងគេហទំព័ររបស់ស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងពាក្យសុំប្រឡងអាហារូបករណ៍ជាភាសាខ្មែរ មកបំពេញដោយចាំបាច់ត្រូវភ្ជាប់មកជាមួយព្រឹត្តិបត្រពិន្ទុពីសាលាគរុកោសល្យណាមួយ ដែលបេក្ខជនបានសិក្សា (មជ្ឈមណ្ឌលគរុកោសល្យភូមិភាគ សាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹតការខេត្តជាដើម) រួចយកទៅដាក់នៅនាយកដ្ឋានសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងកិច្ចការអាស៊ាន ដែលមានអាស៧ដ្ឋានអគារលេខ២៣ ផ្លូវលេខ ៣៦០ សង្កាត់បឹងកេងកង១ ខណ្ឌបឹងកេងកង រាជធានីភ្នំពេញ ឱ្យបានមុនថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ វេលាម៉ោង៤រសៀល។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមពីកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ បេក្ខជនអាចទាក់ទងសាកសួរតាមទូរស័ព្ទលេខ ០៩៨ ៩៨៩ ៧៨៩ ឬទាក់ទងនាយកដ្ឋានសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងកិច្ចការអាស៊ាន៕