សន្ទានុក្រម​បច្ចេកសព្ទឆ្នាំ២០២៤ នឹង​រួម​ចំណែក​ជំរុញ​ឯកភាពភាសាខ្មែរ
សន្ទានុក្រម​បច្ចេកសព្ទឆ្នាំ២០២៤ ដែលមាន​បីភាសា គឺ ខ្មែរ-អង់គ្លេស-បារាំង ​រៀបចំ​ចងក្រង​ដោយក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិភាសាខ្មែរ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ត្រូវ​បាន​ប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់ជា​ផ្លូវការ សម្រាប់​ទម្រង់សៀវភៅ និង​ទម្រង់​ឌីជីថល កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅនេះ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា
ជាមួយគ្នានេះ ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក៏​បានថ្លែងកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះព្រឹទ្ធាចារ្យ និងបញ្ញវន្តមួយចំនួនដែលមានវ័យចំណាស់ បានលះបង់ពេលវេលា និងខិតខំចូលរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងការបង្កើត និងអនុម័តបច្ចេកសព្ទនានាសម្រាប់ជាប្រយោជន៍ប្រជាជាតិខ្មែរ។ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតក៏​បានបង្ហាញមោទកភាពរបស់បញ្ញវន្ត ដែល​បានការធ្វើការងាររួមគ្នាដើម្បីផលប្រយោជន៍មនុស្សជាតិទូទៅ ហេតុនេះហើយ ទើបសទ្ទានុក្រមនេះត្រូវបានរៀបចំបង្កើតឡើងតាមទម្រង់ឌីជីថល ដើម្បីងាយស្រួលនៅក្នុងដាក់បញ្ចូលបច្ចេកសព្ទថ្មីៗដែលត្រូវបានបង្កើត។
កញ្ញា ងយ រស្មី គរុនិស្សិតផ្នែកអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ និយាយថា រូបនាងធ្លាប់ប្រើប្រាស់សន្ទនុក្រមកន្លងមកដូចជា សទ្ទានុក្រមអក្សរសិល្ប៍ សទ្ទានុក្រមភាសាវិទ្យា និងសន្ទានុក្រមដែលដាក់នៅខាងខ្នងសៀវភៅជាដើម។ រស្មី បន្តថា ការប្រើប្រាស់សទ្ទានុក្រម បានជួយឱ្យយល់កាន់តែស៊ីជម្រៅពីខ្លឹមសារអត្ថបទ និងបង្កភាពងាយស្រួលដល់ការសិក្សា និងការងារ ពិសេស​ក្នុងករណីជួបប្រទះពាក្យថ្មីដែលខុសពីបរិបទការសិក្សា និងការងាររបស់យើង។
សម្រាប់សន្ទានុក្រម​បច្ចេកសព្ទ របស់រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ដែល​ត្រូវ​បោះពុម្ពជាសៀវភៅផង និងទម្រង់ឌីជីថល កញ្ញា រស្មី យល់ថា វានឹងផ្ដល់ភាពងាយស្រួលបានច្រើនសម្រាប់ការសិក្សា និងការងារ ជាពិសេសសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ មន្រ្តីរាជការ និងសាធារណៈជនទូទៅ អាចទទួលបានអត្ថន័យពាក្យដែលចង់បានទាន់ចិត្ត និងអាចទុកចិត្តបាន ព្រមទាំងសម្បូរបែប គ្រប់ផ្នែក គ្រប់បរិបទ ទោះយើងមិនស្ថិតនៅក្នុងបរិបទការសិក្សា ឬការងារនោះទេ។
ពិធីប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ សទ្ទានុក្រមឆ្នាំ២០២៤ បោះពុម្ពជាសៀវភៅ និងទម្រង់ឌីជីថល
គួរជម្រាបជូនថា បច្ចុប្បន្ន ពាក្យសរុបរបស់គណៈកម្មការបច្ចេកទេសនៃក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរមានចំនួន ១៧ ០៩៦ពាក្យ និងបានពិនិត្យអនុម័តរួចរាល់ចំនួន ៣ ៤០៥ពាក្យ និងនៅសល់ចំនួន ១៣ ៦៩១ពាក្យទៀតកំពុងបន្តពិនិត្យអនុម័ត។ លើសពីនេះ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ បានពិនិត្យសម្រេចពាក្យដែលស្នើពីស្ថាប័ននានាបានចំនួន ៩២ពាក្យ ព្រមទាំង​បានបោះពុម្ពផ្សាយព្រឹត្តិបត្រចំនួន ១៤លេខ សទ្ទានុក្រមបច្ចេកសព្វចំនួន ១០ សៀវភៅវេយ្យាករណ៍ភាសាខ្មែរ គោលនយោបាយជាតិស្ដីពីភាសាខ្មែរ វចនានុក្រមខ្មែរឆ្នាំ២០២២ និងដំណើរការបច្ចុប្បន្នកម្មវចនានុក្រមខ្មែរឆ្នាំ២០២២ ដោយបានបញ្ចូលពាក្យដែលបានអនុម័តជាទម្រង់ឌីជីថល ដែលមានសុសវែរវចនានុក្រមខ្មែរឆ្នាំ២០២២ (ប្រើប្រាស់ក្នុងទូរសព្ទដៃនិងកុំព្យូទ័រ) សុសវែរសទ្ទានុក្រមបច្ចេកសព្ទខ្មែរ (ប្រើប្រាស់ក្នុងទូរសព្ទដៃនិងកុំព្យូទ័រ) និងសុសវែរតាមដានការប្រើប្រាស់ភាសាខ្មែរនៅលើរូបសញ្ញា (កំណែស្លាកនិងការផ្សព្វផ្សាយ) ផងដែរ៕