រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ស្នើដល់ជ័យលាភីសិស្សពូកែ បន្ត​ខិតខំរៀនសូត្រឱ្យក្លាយជាយុវជនឆ្នើម និង​ជាអ្នកបន្តវេនដ៏រឹងមាំរបស់ប្រទេស​ជាតិ
លទ្ធផល​ នៃការប្រឡង​សិស្សពូកែទូទាំង​ប្រទេស​សម្រាប់ឆ្នាំ​២០២៤នេះ ត្រូវ​បានប្រកាស​កាលពីរសៀល​ថ្ងៃទី១៦ ខែឧសភា ដោយ​ក្នុងនោះ គេបានរកឃើញ​ម្ចាស់ជ័យលាភីចំនួន៣០រូប ក្នុងនោះ​សិស្សពូកែថ្នាក់ទី៩ មានចំនួន១៥រូប និង​សិស្ស​ពូកែថ្នាក់ទី១២ ចំនួន១៥រូប។
ក្នុងពិធីបិទការប្រឡង​ជ្រើសរើស​សិស្សពូកែទូទាំង​ប្រទេស ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍អបអរ និងបានផ្តាំផ្ញើ​ដល់ក្មួយៗ​ដែលជាជ័យលាភីសិស្សពូកែ និង​ជា​សិស្សពូកែទាំងអស់ សូម​បន្ត​ខិតខំរៀនសូត្រ ស្រាវជ្រាវនិង​កសាង​ខ្លួន​ឱ្យ​ក្លាយជា​យុវជន​ឆ្នើម ជាសសរទ្រូង និង​ជាអ្នក​បន្ត​វេនដ៏រឹងមាំ​របស់ប្រទេស​ជាតិ និង​ស្វែង​រក​កិត្តិយសថ្មីៗ​ទៀត​ជូនជាតិ មាតុភូមិ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានផ្តាំផ្ញើដល់ជ័យលាភីសិស្សពូកែទាំង ៣ មុខវិជ្ជា ទាំងថ្នាក់ទី ៩ និងថ្នាក់ទី១២ ត្រូវបន្តត្រៀមខ្លួនប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ និងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិថ្នាក់ជាតិ នាពេលខាងមុខ និងទទួលបានលទ្ធផលកាន់តែប្រសើរ ព្រមទាំងត្រៀមខ្លួនឱ្យបានល្អ ដើម្បីបន្តចូលរៀននៅមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ និងនៅឧត្តមសិក្សា។
បេក្ខជនជ័យលាភីប្រឡងសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេស ឆ្នាំ២០២៤
សូមបញ្ជាក់ថា ការប្រឡង​សិស្សពូកែទូទាំង​ប្រទេស​នៅ​ឆ្នាំនេះ មានសិស្សានុសិស្សចូលរួមប្រឡង​សរុប​ចំនួន ២៤០នាក់ ស្រី១២៧នាក់ ។ ការ​ប្រឡង​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​រយៈពេល​៥ថ្ងៃ ដោយចាប់តាំងពីថ្ងៃទី១២ ខែឧសភា នៅវិទ្យាល័យជាស៊ីម​សន្ធរមុខ រាជធានីភ្នំពេញ។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​ឱ្យដឹងថា គ្រប់ដំណើរការប្រឡងតាំងពីដើមរហូតដល់ចប់បានប្រព្រឹត្តទៅប្រកបដោយសណ្ដាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយល្អ មានសុវត្ថិភាព ពុំមានឧបទ្ទវហេតុ ឬប្រធានស័ក្តិឡើយ ហើយពុំមានបេក្ខជនអវត្តមាន ឬមានបញ្ហាសុខភាពគួរឱ្យកត់សម្គាល់នោះដែរ។ ដោយឡែកលទ្ធផលប្រឡង ត្រូវបានគណៈមេប្រយោគ និងគណៈកម្មការប្រឡងសម្រិតសម្រំាងដោយការយកចិត្តទុកដាក់ ប្រកបដោយគតិយុត្តិធម៌ និងរក្សាការសម្ងាត់៕