មិនគោរពសិទ្ធិ និង​ល្មើសល្បឿន ជាកត្តាចម្បងបណ្តាល​ឱ្យ​កើត​មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​អំឡុងពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ រយៈពេល៤ថ្ងៃ
យោង​តាមទិន្នន័យរបស់នាយកដ្ឋាននគរបាល​ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងសណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ នៃអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ បានឱ្យដឹងថា អំឡុងពេល៤ថ្ងៃ នៃពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីខ្មែរ ពោលគឺពីថ្ងៃទី១៣ ដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា​ ឆ្នាំ២០២៤ មានករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងសរុបចំនួន ៦០ករណី ដោយ​បណ្តាល​ឱ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់សរុបចំនួន ៣៩នាក់ និងរបួសធ្ងន់ស្រាល​ចំនួន ៩៦នាក់ ក្នុងនោះ​មូលហេតុ​ដែលបណ្តាល​ឱ្យ​មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ច្រើនជាងគេ គឺមិនគោរពសិទ្ធិ និង​ល្មើសល្បឿនកំណត់។
របាយការណ៍​​បានបង្ហាញថា មូលហេតុដែលបណ្តាល​ឱ្យ​កើតមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​ទាំង៦០ករណីនោះ មាន ល្មើសល្បឿនចំនួន ២២ករណី, មិនគោរពសិទ្ធិចំនួន ២៥ករណី, មិន​ប្រកាន់ស្តាំ ៤ករណី, ជែង ៣ករណី, បត់គ្រោះថ្នាក់ ១ករណី, ស្រវឹង ៤ករណី និង​កត្តាយានយន្ត ១ករណី។
លោក គឹម បញ្ញា នាយកប្រចាំប្រទេស នៃអង្គការ​មូលនិធិបង្ការ​របួសអាស៊ី មានប្រសាសន៍ថា តួរលេខនៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍អំឡុងពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំនេះ គឺជា​តួលេខខ្ពស់, លោក​កត់សម្គាល់ថា ចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំ​២០២៤មក ឃើញថា ចំនួនគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​នៅ​កម្ពុជាចាប់ផ្តើម​កើន បើធៀបនឹងឆ្នាំមុនៗ។
ជាដំណោះស្រាយ​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​ក្នុង​អំឡុងពិធីបុណ្យធំៗម្តងៗ លោក គឹម បញ្ញា លើកតឹកចិត្ត​ឱ្យ​មានការរឹតបន្តឹងការអនុវត្តច្បាប់ ដោយថា ការ​មិន​រឹតបន្តឹងការអនុវត្ត​ច្បាប់ នឹងនាំ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​​មាន​ឥរិយាបទធ្វេសប្រហែស​នៅ​ក្នុងការ​បញ្ជាយានយន្តនៅពេល​ធ្វើដំណើរ, លោកបន្តថា ឥរិយាបទធ្វេសប្រហែសនៅក្នុងការ​បញ្ជា​យានយន្តដូចជាការបើកបរលើសល្បឿនកំណត់ ការ​ពិសារគ្រឿងស្រវឹងពេលបើកបរ ការ​មិន​ពាក់ខ្សែក្រវ៉ាត់ មិន​ពាក់មួកសុវត្ថិភាព មិន​ត្រឹម​តែបង្កគ្រោះថ្នាក់ និង​បង្ក​ផលប៉ះពាល់តែឯងប៉ុណ្ណោះទេ តែវាក៏បង្កផលប៉ះពាល់ដល់អ្នកដទៃ​ដែលធ្វើដំណើរតាមដងផ្លូវជាមួយ រហូតដល់បង្កជាសោកនាដកម្មទៅដល់ក្រុមគ្រួសារទៀត។
បន្ថែមលើនេះ បើតាម​លោក គឹម បញ្ញា អាជ្ញាធរគួរមានវិធានការបន្ថែមដូចជា​ការ​ផ្សព្វផ្សាយពីការបង្ការគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​​នៅតាមទីវត្តអារាម អំឡុង​ពេលប្រជាពលរដ្ឋទៅចូលរួមពិធីសាសនា ការចងបដារពាក្យស្លោក ដើម្បីជាការក្រើនរំលឹក​ឱ្យបានជាប់ជាប្រចាំ។
តាម​របាយការណ៍របស់នាយកដ្ឋាននគរបាល​ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក​ នៅថ្ងៃទី១ នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ គឺថ្ងៃទី១៣ ខែមេសា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​បាន​កើត​ឡើង​សរុបចំនួន ១៣លើក ដោយ​បណ្តាលឱ្យ​មនុស្ស ស្លាប់ ១៣នាក់ និងរងរបួស ៣០នាក់ (របួសធ្ងន់ ១៩នាក់ រងរបួសស្រាល ១១នាក់)។ ថ្ងៃទី២ នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ គឺថ្ងៃទី១៤ ខែមេសា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​បានកើតឡើងចំនួន ១៧លើក បណ្តាលឱ្យមនុស្ស ស្លាប់ ០៨នាក់, រងរបួសសរុប ២៨នាក់ (របួសធ្ងន់ ១៤នាក់, រងរបួសស្រាល ១៤នាក់) ។ ថ្ងៃទី៣ នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ គឺថ្ងៃទី១៥ ខែមេសា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បានកើត​ឡើង​ចំនួន ១៨លើក បណ្តាល​ឱ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់ ១១នាក់ របួសសរុប ២៤នាក់ (របួសធ្ងន់ ១៧នាក់, របួសស្រាល ៧នាក់) និងថ្ងៃទី៤ ដែលជាថ្ងៃបញ្ចប់នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ គឺថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​បានកើតឡើង​សរុបចំនួន ១២លើក បណ្តាល​ឱ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់ ៧នាក់ រងរបួស ១៤នាក់ (របួសធ្ងន់៩នាក់, របួសស្រាល ៥នាក់)៕
សិក្សាជំនាញឥតគិតថ្លៃចំនួន ៦៦០កន្លែង នៅ​វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង
សម្រាប់យុវជន ក៏​ដូចជា​បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលរស់​នៅ​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង មានបំណង​ចង់សិក្សា​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស, វិទ្យាស្ថាន​ពហុបច្ចេកទេស​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង កំពុងជ្រើសរើស​យុវជន​ឱ្យ​ចូលសិក្សា​ដោយឥតគិតថ្លៃ​លើជំនាញជាច្រើន​សរុបចំនួន ៦៦០កន្លែង។